Wydarzenia

Informacja

Informujemy, że w związku z urlopem Dyrekcji i pracownika sekretariatu, sekretariat będzie nieczynny od 19 lipca do 20 sierpnia 2021r. W sprawach bardzo pilnych prosimy się kontaktować mailowo - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez Librusa.
 

„Artyści w naszej szkole”

W dniach 3 - 6 lipca 2021r. w „dużej szkole” odbyły się prezentacje uczestników tegorocznego pleneru, który jest elementem działania „Sztuka w opłotkach - Festiwal kultury”. Gościliśmy nasypujących artystów: Antoni Wróblewski, Sławek Matyjaszewski, Mikołaj Malesza, Suren Vandarjan, Darius Przewięźlikowski, Julia Daniluk, Monika Madejczyk, Martyna Paluchiewicz- Łabaj, Robert Lesiuk, Marcin Bobryk, Paweł Dobrowolski, Aleksandra Dobrowolska, Bogusław Dobrowolski, Marek Hołda, Katarzyna Wiszowaty, Jadwiga Bardyszewska, Weronika Ludwiczuk, Daniel Ludwiczuk. Wydarzenie dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

 

 

 

 

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Bobryk

„Występy kapel i zespołów ludowych”

Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych ”Folk w opłotkach” ma celu pokazanie wartości kulturowych Południowego Podlasia, promocję działalności artystycznej nieprofesjonalnych twórców, a także integrację muzyków ludowych naszego regionu. Odbywa się w ramach działania „Sztuka w opłotkach - Festiwal kultury”, które rozpoczęło się 1 lipca 2021r. koncertem jazzowym w GOK w Platerowie, a zakończy się we wrześniu 2021r. warsztatami ceramicznymi w naszej szkole.

Wydarzenie dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

A.Z.Z.
projekt graf. D. Ludwiczuk

„Sztuka w opłotkach - festiwal kultury”

Wydarzenie zainicjowało Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo – Ekologiczne „Mężenin”. Realizuje je we współpracy z Zespołem Placówek Oświatowych w Platerowie na czele z duetem: Maria Daszko i Grzegorz Szymanek oraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, na czele z Karolem Juszyńskim i Urzędem Gminy w Platerowie z Jerzym Garuckim na stanowisku wójta.

Festiwal został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

A.Z.Z.
projekt graf. D. Ludwiczuk

„Na koniec”

Tegoroczne zakończenie dziwnego roku szkolnego 2020/2021 przebiegło pod znakiem pożegnań: klasa siódma w naszym imieniu życzyła ósmakom powodzenia w nowej szkole…średniej, a Pani Dyrektor i przedstawiciele uczniów życzyli nauczycielce matematyki, fizyki i techniki: Pani Bożenie Niedziółce – zdrowych i radosnych dni na emeryturze. Na czas jakiś z ważnych powodów rodzinnych pożegnała się ze swą klasą Pani Magdalena Wielogórska, a z racji na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego absolwenci klasy trzeciej pożegnali się z Panią Grażyną Stasiuk. Były: muzyczne występy uczniów (Julia Sidoruk, Michał Szysz, Jakub Sidoruk), ostatni skecz najstarszych przedstawicieli szkolnego kółka teatralnego, podziękowania od Rodziców, kwiaty, książki i świadectwa z wyróżnieniem; pozostałe wręczyli wychowawcy na spotkaniach klasowych.

 

 

 

 

 

 

 

A.Z.Z.
fot. E. Siemieniuk 

„Pszczoły i owady zapylające”

Z przyczyn od nas niezależnych w tym roku szkolnym (2020/2021) podsumowanie rocznego projektu edukacyjnego odbyło się 18 czerwca w ramach Dnia Dziecka. Uroczystość rozpoczął ambasador projektu Leonard Szpura, następnie jego koleżanki i koledzy z klas 1-3 śpiewająco wprowadzili nas w nastrój. Dżingle na saksofonie wygrywał Michał Szysz. A na boisku szkolnym pod opieką wychowawców klasy bawiły się i pracowały z wszystkim, co się z miodem i pszczołami łączy; była więc możliwość zrobienia świecy z węzy, pszczół z żółtych balonów, opaski z pszczołą, kwiatów z kolorowego papieru, naklejki na słoik miodu pełen, zdjęcia w pszczelej stylizacji, glinianego naczynia pod kierunkiem artysty Daniela Ludwiczuka. Starsi uczniowie pracowali „na gorąco”; powstały batiki i drewniane deski-podstawki z pszczelim motywem. Atrakcją było stoisko Leonarda, w którym wyeksponowano urządzenia i narzędzia pracy pszczelarza. Uwieńczeniem dnia był obiad w plenerze - autorstwa pań kucharek oraz słodki poczęstunek przez mamy przygotowany. Nad całością wydarzenia czuwała Małgorzata Sujkowska, a sprawnie pomogli jej: wychowawcy, nauczyciele i rodzice. Wszystkim zaangażowanym – gratulujemy udanego wydarzenia, a za pomoc w jego przeprowadzeniu – dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, M. Szysz

„Konik polny i pszczoły”

Grupa teatralna (w młodym składzie) pod opieką Agnieszki Agapow przedstawiła na Dniu Dziecka i podsumowaniu rocznego projektu edukacyjnego (18 czerwca 2021r.) pantomimę o pszczołach i pożytku z pracowitości płynącym.

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

„Dzień pełen atrakcji”

Stało się tak, że w tym roku szkolnym (2020/2021) Dzień Dziecka odbył się 18 czerwca! Składał się z kilku modułów, nad których dopasowaniem w czasie i przestrzeni czuwali: Małgorzata Sujkowska, Agnieszka Agapow i Paweł Ostaszewski. Święto rozpoczęliśmy wspomnieniem o Patronie Januszu Korczaku. Następnie odbyło się podsumowanie rocznego projektu edukacyjnego o pszczołach i owadach zapylających, a potem zaprzyjaźnione ze szkołą instruktorki taneczne z „Dance & Fun” z Białej Podlaskiej zapewniły dzieciom i młodzieży atrakcje na boisku. Dzień zakończył się piknikiem pod gołym niebem.

 

 

 

 

 

 

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, M. Szysz 

„Jedyny powód?”

Miś o Bardzo Małym Rozumku twierdzi: „Jedyny powód, żeby być pszczołą, to ten, żeby robić miód”, a założeniem projektu „Daj żyć pszczołom i sobie” (Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy), który realizuje Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo – Ekologiczne „Mężenin” jest włączenie do udziału w nim przedstawicieli lokalnej społeczności w różnym wieku. Ku naszemu zadowoleniu temat przypadł do gustu młodym mieszkańcom gminy Platerów. Z energią przystąpili do realizacji kolejno zaplanowanych sobie na ten rok szkolny 2020/2021zadań. W przedszkolu powstały m.in. pszczoły z kolorowego papieru, plaster miodu, herbatki owocowe oraz domki dla pszczół i świece z węzy, a na korkowej tablicy cyklicznie pojawiają się informacje miodu dotyczące. Podczas marcowej akcji street art dzielne przedszkolaki zwróciły się do mieszkańców Platerowa z apelem o ratowanie pszczół. Natomiast na ścianach sal lekcyjnych w „dużej szkole” (ul. Siedlecka 7) przysiadły pszczoły z tektury i kolorowego papieru, zaś pod sufitem pojawiły się owady z ceramiki – efekty warsztatów plastycznych. Odbyły się spotkania z pszczelarzami: Leonardem Szpurą (uczeń klasy trzeciej, Ambasador Projektu) oraz p. Stanisławem Franczukiem, którzy opowiedzieli o swym zamiłowaniu do pracy w pasiece. W stosownym ku temu czasie dokonano wysiewu nasion roślin miododajnych, które trafiły do przyszkolnego ogródka oraz do ogrodów naszych uczniów. W kwietniu powodzeniem cieszyła się akcja wydawania sadzonek; rozpoczęliśmy od rokitnika. W Dniu Ziemi (22 kwietnia 2021r.) młodzież platerowska wzięła udział w akcji street art: w mieście powiatowym z transparentami w milczeniu zwracała uwagę na problem degradacji środowiska i wymierania owadów zapylających. Złożyła na ręce władz list otwarty w tej sprawie. By móc tworzyć niepowtarzalne materiały promocyjne zakupiliśmy prasę graficzną, a do udziału w projekcie wciągnęliśmy już artystów: Anetę Pliszkę oraz Daniela Ludwiczuka, których warsztat i profesjonalizm gwarantują solidne efekty. Pracowali z dziećmi i dorosłymi. Powstały: odlewy naczyń z masy lejnej, rzeźby i domki dla pszczół z gliny oraz pierwsze grafiki. Dzięki współpracy przy projekcie wielu instytucji i ludzi – udało się zasadzić lipy przy stawie i pod szkołą, zwizytować pasiekę „U Leonów”, stworzyć osiedle dla pszczół, motyli i innych owadów oraz zakończyć tegoroczne działania dwoma piknikami: 1 czerwca pod przedszkolem oraz pod „dużą szkołą” - 18 czerwca.

 

 

 

 

 

 

 

 

A.A. Milne „Kubuś Puchatek”
A.Z.Z.
fot. zasoby NSO-E „Mężenin”, szkoły oraz przedszkola w Platerowie

W pasiece "U Leonów"

Leonard Szpura - ambasador projektu "Daj żyć pszczołom i sobie" - gościł kolegów z kl. III w swojej pasiece "U Leonów". Pan Wojtek - tata Leona - rzeczowo i profesjonalnie poprowadził zajęcia warsztatowe na temat drogi miodu z ula do słoika. Mama - Pani Kasia - pokazała sposób wykonywania świec woskowych, o różnych kształtach. Po zajęciach było ognisko z kiełbaskami, lody, ciasto i napoje. Nie zabrakło też czasu na gry i zabawy. Na zakończenie gospodarze pasieki przygotowali słodkie niespodzianki - każdy uczeń otrzymał słoiczek świeżego miodu oraz woskowego misia. Pobyt u Leona szybko minął, ale wszyscy zapamiętamy go no długo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona 1 z 51