Wydarzenia

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

„Wspomnienia — to nasze doświadczenie. Uczą, co robić, czego unikać. Więc każdy rozgląda się i przygląda, potem znów coś innego, nowego. Pamięta się, zapomina i znów wspomina.”
Fotorelacja z uroczystego zakończenia roku szkolnego 2023/2024.
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
J. Korczak
fot. M. W.

Jestem stąd

„(…) każdy człowiek powinien wiedzieć, co się na świecie dzieje i co robią inni ludzie.”
Amelia Szysz z klasy trzeciej jest przykładem uczennicy, która interesuje się „naszą małą ojczyzną”.
W ciekawy sposób spojrzała na „niematerialne dziedzictwo kulturowe” i na zdjęciu uwieczniła poświęcenie pól. Zajęła 2. miejsce w konkursie „Jestem stąd”.
Konkurs organizowany jest przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Siedlcach, Muzeum Regionalne w Siedlcach, Fundację Rozwoju i Edukacji „Skrzydła” oraz Szkołę Podstawową nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach.
20 czerwca 2024r. Amelia uczestniczyła w podsumowaniu wydarzenia w MSCDN Wydział w Siedlcach.
J. Korczak
azz
fot. M. S.

Wizyta w bibliotece

„Są ludzie, którzy wolą książki awanturnicze, czarodziejskie, straszne przygody, smutne albo zabawne. A są ludzie, którzy mówią, że najciekawsze są właśnie książki naukowe.”
Klasa trzecia z p. Grażyną Stasiuk wybrała się do Biblioteki Publicznej w Platerowie, aby sprawdzić, jaką „książkę na wakacje” wypożyczyć.
 
 
 
 
J. Korczak „Prawidła życia”
azz
fot. G. S.

„Życie moje było trudne, ale ciekawe.”

Szkolna galeria prac uczniowskich powiększyła się o portrety Janusza Korczaka, które wykonali uczestnicy konkursu plastycznego „Portret Naszego Patrona” - ogłoszonego przez p. Ewelinę Siemieniuk w ramach obchodów stulecia szkoły.
 

 

 

 

J. Korczak
azz
fot. E. S.

Sztuka

Już Janusz Korczak zauważył: „W domu myślą i zajmują się różnymi sprawami, w domu pokoje i sprzęty są dla wszystkich, szkoła myśli tylko o uczniu: każda sala, każda ławka, każdy kącik jest właśnie dla ucznia.”
Mamy piece do wypału ceramiki i szkła, prasę graficzną, bogato wyposażoną pracownię techniczną, materiały, zaangażowane nauczycielki – instruktorki oraz chętną do próbowania swych sił w różnorakich technikach młodzież. A stulecie szkoły było doskonałą okazją do pokazania naszych dokonań w obszarze: sztuka.
Wystawa w sali nr 5 wzbudzała zainteresowanie, skłaniała do pytań o sposób wykonania oraz zachwycała porządnie i z pomysłem wykonanymi: mydłami, świecami, filcową biżuterią, ceramicznymi ptakami, fusingiem, chustami batikowymi, decoupagem na szkle, grafiką i linorytem na torbach, witrażowymi lampionami i kwiatami, malarstwem, rysunkiem oraz zdjęciami retro.
Atrakcyjnie efekty projektów, warsztatów, zajęć dodatkowych i nocek w szkole wyeksponowały, a wcześniej o ich powstanie zadbały Panie: Ewelina Siemieniuk, Dorota Kolasa oraz Agnieszka Agapow.
 

 

J. Korczak
azz
fot. D. L., M.W., Magdalena Oksiuta

Pasieka

Żywa pieśń weselem może przejąć istotę naszą. Jaśniej się robi sercu, ufa się bardziej, wierzy silniej, czuje żywiej, marzy pogodniej - i słodko, jasno, słonecznie płyną myśli nasze pod wpływem promieni i tonów.”
Podlaska „żywa pieśń” jest naszym dziedzictwem i tradycją. Prezentujemy ją z dumą i radością podczas różnych wydarzeń. Nie mogło jej zabraknąć na uroczystości stulecia szkoły.
29 maja 2024r. kolejny raz doszło do połączenia dziecięcej spontaniczności i energii z dojrzałością sceniczną, czyli do występu „Małej Pasieki” z towarzyszeniem muzykantów z Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka”.
Wiekowy Jubileusz tańcem i śpiewem uczciła również „duża” Pasieka, której losy związane są z naszą szkołą. Tu odbywają się próby zespołu przed występami, jej członkowie wielokrotnie prowadzili warsztaty dla młodzieży z Belgii, Ukrainy czy Turcji, „Małą Pasiekę” do występu przygotowała członkini zespołu p. Renata Głuchowska, a kierownikiem artystycznym „Pasieki” jest nasz Pan Dyrektor Grzegorz Szymanek.
 

 

J. Korczak
azz
fot. M.W., Magdalena Oksiuta

Dzień sportu

„Nie biegaj, bo się spocisz. Nie biegaj, bo się zabłocisz.” – słyszy dziecko czasami, ale nie dziś! Bo p. Tomasz Chatkiewicz urządził dzień „na sportowo”.
 

 

 

 

J. Korczak „Jak kochać dziecko”
azz
fot. M.G.

Lwiątko

Kolejny SUKCES NAUKOWY naszego ucznia !!!
Jan Radewicz został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego "Lwiątko" organizowanego przez Fundację Akademia Młodych Fizyków.
Patronatem konkursu jest Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.
Janek zajął II miejsce wśród uczniów klas 8 z całej Polski biorących udział w konkursie.
Serdecznie gratulujemy wielkiego SUKCESU 🏆🏅👏

 

 
D.K.

„Bądź sobą, szukaj własnej drogi.”

Wybrzmiało ze szkolnej sceny 29 maja 2024r.
Grupa teatralna prowadzona przez p. Agnieszkę Agapow, a powiększona o dorosłego aktora-amatora, akompaniament oraz chór, na uroczystości z okazji stulecia szkoły przedstawiła sztukę nawiązującą do pedagogiki Janusza Korczaka.
Przedstawienie „włączające widza” wymusiło na odbiorcy przemyślenie kwestii: „moje prawa i obowiązki”.
 
 
J. Korczak
azz
fot. M.W., Magdalena Oksiuta

„Młodzież zapobiega pożarom”

W dniach 8-9 czerwca 2024r. w Biskupinie odbył się finał krajowy kolejnego konkursu OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”. Województwo mazowieckie w II grupie wiekowej reprezentował uczeń naszej szkoły Kacper Litewnicki z klasy VIII. W zawodach finałowych zajął 9 miejsce. W ponad czterdziestoletniej edycji tych konkursów, nikt ze szkoły w Platerowie, ani z pow. łosickiego nie odniósł tak wielkiego sukcesu.
Jako opiekun, gratuluję Kacprowi takiego wyniku w imieniu całej szkolnej społeczności. Dziękuję też jego Rodzicom i Wójtowi Gminy Platerów Jerzemu Garuckiemu za pomoc w organizacji wyjazdu do prehistorycznego grodu w Biskupinie, gdzie pozostawiliśmy nasz wyraźny ślad.
 
 
Dariusz Kazun

Strona 1 z 70