Przedszkole

Owocowe Podlasie - warsztaty kulinarno- przyrodnicze

23 września dzieci 6 letnie wybrały się do Gospodarstwa Sadowniczego „Samo Jabłko” w Klimczycach na warsztaty przyrodniczo- kulinarne „Owocowe Podlasie”.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy wizytą w sadzie, następnie spacerkiem po gospodarstwie dotarliśmy do tłoczni soków. Pani prowadząca warsztaty omówiła kolejne etapy produkcji soku: od zbioru jabłek poprzez sortowanie, mycie, tłoczenie, pasteryzację, aż do nalewania w pojemniki przygotowane do sprzedaży. Tutaj  czekała na nas miła niespodzianka-degustacja soków o różnych smakach z odgadywaniem nazw owoców i warzyw wykorzystanych do ich produkcji. Dzieci były zachwycone smakiem soku z jabłek z dodatkiem soku z buraczków. Po degustacji soków dzieci przeszły do budynku, w którym odbyły się warsztaty kulinarne z lekcją savoir- vivre przy stole. Dzieci smarowały naleśniki prażonymi jabłkami, ozdabiały jogurtem i gorącą czekoladą oraz  uczyły się prawidłowo nakrywać do stołu. Warsztaty były wspaniałym doświadczeniem połączenia „przyjemnego z pożytecznym”.

A371FD56 0F74 4EEA A5E2 3C740CC44032 BE4DDE24 BA30 48B6 B86D 556376C5459E

 

 

R. Głuchowska

 

 

Rok szkolny 2021/2022

W czwartek 16 września sześciolatki uczyły się prawidłowo korzystać z  przejścia dla pieszych.  Podczas tych praktycznych zajęć utrwaliły wiedzę dotyczącą bezpiecznego poruszania się po chodnikach.

 inline 
inline 1

inline 2

 

Informacja

Zebranie ogólne z rodzicami odbędzie się w przedszkolu 26.08.2021r. (czwartek) o godzinie 16.

Rok szkolny 2020/2021

Pożegnania nadszedł czas…

25 czerwca 2021r. w grupie sześciolatków odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli także Rodzice. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne oraz recytatorskie. Po występach wszystkie sześciolatki otrzymały dyplomy oraz nagrody – niespodzianki wręczone przez wychowawcę grupy. Życzymy, by wakacje były czasem zasłużonego i bezpiecznego wypoczynku. Pragniemy pogratulować dzieciom osiągniętych sukcesów i serdecznie podziękować Rodzicom za zaangażowanie i serce włożone we współpracę z przedszkolem.

 

 

Dzień Dziecka

„My jesteśmy dzieci jak dzieci,

Czasem krnąbrne, czasem czupurne,

Ale chcemy, by księżyc świecił,

A noce nie były pochmurne...

Chcemy, by nie było dnia bez słońca,

Pracy bez pięknej radości.

Chcemy, by ziemia śpiewająca

Pełna była dobrej miłości.

(T. Kubiak)

W słoneczne, wtorkowe przedpołudnie, wszystkie dzieci z naszego przedszkola zebrały się w ogrodzie przedszkolnym, aby radośnie obchodzić swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania inscenizacji „Ratujmy kwiatki i pszczoły” w wykonaniu dzieci sześcioletnich. Dzieci z uśmiechami na buziach uczestniczyły w zajęciach warsztatowych m in. ozdabianie ekologicznych toreb, wykonywanie świeczek z węzy, poznawanie smaków miodów: gryczanego, lipowego, wielokwiatowego i spadziowego, wykonanie pszczółek z balonów, malowanie na folii, wykonanie pamiątkowej fotografii z „pszczółką”. Dzieci mogły skorzystać z usług fryzjerskich oraz pomalować twarz wg własnego pomysłu. Dla chętnych przedszkolaków zorganizowano puszczanie baniek mydlanych - tych ogromnych i maleńkich, które wznosząc się w górę pod niebo, powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Na zakończenie tego wesołego i pełnego wrażeń dnia, każdy przedszkolak mógł posilić się pysznymi bułeczkami i gorącymi kiełbaskami. Zajęcia przeprowadzone w ramach projektu „ Daj żyć pszczołom i sobie”. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy finansowany z Funduszy EOG.

 

 

 

 

SADZIMY LAWENDĘ

27 maja dzieci z naszego przedszkola w ramach projektu „Daj żyć pszczołom i sobie” wzięły udział w akcji sadzenia roślin miododajnych – lawendy. Lawenda jest rośliną miododajną. Przyciąga olbrzymie ilości owadów, w tym pszczół i motyli. Jej zapach jest silny, odprężający. Kwitnąca lawenda i dźwięk pracujących owadów nierozerwalnie kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem.

 

 

 

 

 

Domki dla owadów

Domki dla owadów już gotowe. Sześciolatki w piątek w roli „developerów- przyrodników” umieściły domki dla owadów w naszym przedszkolnym ogrodzie. Owady mile widziane !

 

 

 

Odwiedziny strażaków

W poniedziałek 10 maja nasze przedszkole odwiedzili strażacy z OSP Platerów. Dzielni panowie pokazali dzieciom sprzęt strażacki, opowiedzieli o swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci mogły lać wodę z węża strażackiego, zobaczyć jak umieszcza się poszkodowanego na noszach i "zwiedzić" wóz strażacki. Wizyta Panów strażaków była bardzo udana i przynajmniej w teorii przybliżyła trudny zawód strażaka.

 

 

Pracowite pszczółeczki z naszej zeróweczki.

„Nad zieloną łąką lata złota pszczoła. Nektar ją tu nęci, kwiatek ją tu woła. Więc z kwiatka na kwiatek przelatuje sobie- i myśli: do pracy szybko się zabiorę. Pozapylam kwiatki dużo pyłku zbiorę, aby człowiek później mógł jeść słodki miodek.” Tym wierszykiem starszaki rozpoczęły 7 maja zajęcia przyrodnicze. Na zajęciach utrwalały wiedzę na temat pszczół. Wyjaśniały, dlaczego są pożyteczne. W czasie zajęć poznały różne rodzaje miodu: akacjowy, lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy. Następnie podczas zabawy „Miodem smarowane”- poznawały miód wieloma zmysłami i degustowały pyszne herbatniczki ze zdrowym miodem. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci wykonały świeczki z pszczelej węzy. Zajęcia przeprowadzone w ramach projektu „ Daj żyć pszczołom i sobie”. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy finansowany z Funduszy EOG.

 

 

 

 

Strona 1 z 27