Przedszkole

Pożegnania nadszedł czas…

25 czerwca 2021r. w grupie sześciolatków odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli także Rodzice. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne oraz recytatorskie. Po występach wszystkie sześciolatki otrzymały dyplomy oraz nagrody – niespodzianki wręczone przez wychowawcę grupy. Życzymy, by wakacje były czasem zasłużonego i bezpiecznego wypoczynku. Pragniemy pogratulować dzieciom osiągniętych sukcesów i serdecznie podziękować Rodzicom za zaangażowanie i serce włożone we współpracę z przedszkolem.

 

 

Dzień Dziecka

„My jesteśmy dzieci jak dzieci,

Czasem krnąbrne, czasem czupurne,

Ale chcemy, by księżyc świecił,

A noce nie były pochmurne...

Chcemy, by nie było dnia bez słońca,

Pracy bez pięknej radości.

Chcemy, by ziemia śpiewająca

Pełna była dobrej miłości.

(T. Kubiak)

W słoneczne, wtorkowe przedpołudnie, wszystkie dzieci z naszego przedszkola zebrały się w ogrodzie przedszkolnym, aby radośnie obchodzić swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania inscenizacji „Ratujmy kwiatki i pszczoły” w wykonaniu dzieci sześcioletnich. Dzieci z uśmiechami na buziach uczestniczyły w zajęciach warsztatowych m in. ozdabianie ekologicznych toreb, wykonywanie świeczek z węzy, poznawanie smaków miodów: gryczanego, lipowego, wielokwiatowego i spadziowego, wykonanie pszczółek z balonów, malowanie na folii, wykonanie pamiątkowej fotografii z „pszczółką”. Dzieci mogły skorzystać z usług fryzjerskich oraz pomalować twarz wg własnego pomysłu. Dla chętnych przedszkolaków zorganizowano puszczanie baniek mydlanych - tych ogromnych i maleńkich, które wznosząc się w górę pod niebo, powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Na zakończenie tego wesołego i pełnego wrażeń dnia, każdy przedszkolak mógł posilić się pysznymi bułeczkami i gorącymi kiełbaskami. Zajęcia przeprowadzone w ramach projektu „ Daj żyć pszczołom i sobie”. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy finansowany z Funduszy EOG.

 

 

 

 

SADZIMY LAWENDĘ

27 maja dzieci z naszego przedszkola w ramach projektu „Daj żyć pszczołom i sobie” wzięły udział w akcji sadzenia roślin miododajnych – lawendy. Lawenda jest rośliną miododajną. Przyciąga olbrzymie ilości owadów, w tym pszczół i motyli. Jej zapach jest silny, odprężający. Kwitnąca lawenda i dźwięk pracujących owadów nierozerwalnie kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem.

 

 

 

 

 

Domki dla owadów

Domki dla owadów już gotowe. Sześciolatki w piątek w roli „developerów- przyrodników” umieściły domki dla owadów w naszym przedszkolnym ogrodzie. Owady mile widziane !

 

 

 

Odwiedziny strażaków

W poniedziałek 10 maja nasze przedszkole odwiedzili strażacy z OSP Platerów. Dzielni panowie pokazali dzieciom sprzęt strażacki, opowiedzieli o swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci mogły lać wodę z węża strażackiego, zobaczyć jak umieszcza się poszkodowanego na noszach i "zwiedzić" wóz strażacki. Wizyta Panów strażaków była bardzo udana i przynajmniej w teorii przybliżyła trudny zawód strażaka.

 

 

Pracowite pszczółeczki z naszej zeróweczki.

„Nad zieloną łąką lata złota pszczoła. Nektar ją tu nęci, kwiatek ją tu woła. Więc z kwiatka na kwiatek przelatuje sobie- i myśli: do pracy szybko się zabiorę. Pozapylam kwiatki dużo pyłku zbiorę, aby człowiek później mógł jeść słodki miodek.” Tym wierszykiem starszaki rozpoczęły 7 maja zajęcia przyrodnicze. Na zajęciach utrwalały wiedzę na temat pszczół. Wyjaśniały, dlaczego są pożyteczne. W czasie zajęć poznały różne rodzaje miodu: akacjowy, lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy. Następnie podczas zabawy „Miodem smarowane”- poznawały miód wieloma zmysłami i degustowały pyszne herbatniczki ze zdrowym miodem. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci wykonały świeczki z pszczelej węzy. Zajęcia przeprowadzone w ramach projektu „ Daj żyć pszczołom i sobie”. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy finansowany z Funduszy EOG.

 

 

 

 

Świeczki z węzy

W ramach projektu „Daj żyć pszczołom i sobie” 23 kwietnia w naszym przedszkolu gościliśmy Pana Daniela Ludwiczuka, z którym dzieci z grupy 3-4 i 4-5 latków zrobiły świece z węzy. Na zajęciach warsztatowych dzieci mogły zobaczyć nowe materiały do wykonywania świec i stworzyć swoją, a także dowiedziały się, że węza pszczela to sprasowany wosk pszczeli używany do wypełnienia ramek, instalowanych w ulach przez pszczelarzy. Wykonane przez przedszkolaki świece posiadają unikalny wzorek oraz piękny zapach miodu i propolisu, który podczas palenia przesyca powietrze, oczyszczając je, poprawia samopoczucie i zdolność koncentracji. Co ciekawe, spalają one także toksyczne opary i kurz. Warsztaty były bardzo pouczające i dały wiele satysfakcji dzieciom podczas tworzenia świec.

 

 

 

 

Domki dla pszczół z gliny

Pszczoły, jak wszystkie owady potrzebują schronienia m. in. przed deszczem, niskimi temperaturami i polującymi na nie drapieżnikami. Domek dla pszczół to cenna pomoc dla naszych sprzymierzeńców oraz wielki krok w kierunku natury. Aby pomóc pożytecznym i zagrożonym wyginięciem pszczołom 23 kwietnia 2021r. sześciolatki z Przedszkola w Platerowie na zajęciach warsztatowych wykonały domki dla pszczół z gliny. Po wyschnięciu i wypaleniu zapełnimy ich wnętrza trzciną, bambusem, słomą, gałązkami malin, forsycji oraz kawałkami suchego drewna. Mamy nadzieję,że wdzięczne będą pszczoły i wiele innych pożytecznych stworzeń. Zajęcia zostały przeprowadzone przez zaprzyjaźnionego z naszym przedszkolem artystę Pana Daniela Ludwiczuka, w ramach projektu „Daj żyć pszczołom i sobie”. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy finansowany z Funduszy EOG.

 

 

 

 

   

 

DZIEŃ ZIEMI w grupie 3-4 latków

W naszej namlodszej grupie również obchodziliśmy Dzień Ziemi. Dzieci uczyły się sortowania śmieci, dowiedziały się w jaki sposób moga pomóc Ziemi żeby była wdzięczna i dawała samo dobro.

 

 

DZIEŃ ZIEMI w grupie 4-5 latków

"Każdy przedszkolaczek dobrze wie, jak o przyrodę powinno dbać się”. Przedszkolaki z grupy 4-5-latków w „Światowym Dniu Ziemi” przypomniały sobie zasady dbania o naszą planetę. Złożyły przysięgę dotyczącą przestrzegania podstawowych zasad dbania o środowisko: Przyjaciółmi przyrody chcemy być I w zgodzie z naturą będziemy żyć. Leśnymi duszkami się nazywamy I dlatego radośnie przyrzekamy: CHRONIĆ PRZYRODĘ, OSZCZĘDZAĆ WODĘ, DOKARMIAĆ PTAKI, DBAĆ O ZWIERZAKI, KWIATY HODOWAĆ, DRZEWA SZANOWAĆ, ZIEMIĘ RATOWAĆ, NIGDY NIE ŚMIECIĆ I UCZYĆ TEGO WSZYSTKIE DZIECI. Powyższe zasady obiecały stosować w praktyce.

P.S. nasza wiewiórka mimo wiosny domaga się ciągłego dokarmiania.

 

 

 

Strona 1 z 26