Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

„Światło na dobry smak”

Rusków 18.09.2021r.

W pięknej i gościnnej szkole w Ruskowie zrobiliśmy warsztaty cyjanotypii – archaicznej metody fotografowania. Tematem zdjęć były głównie kompozycje roślinne, przyprawy z ogródka i naczynia kuchenne. Towarzyszył nam pysznie nakryty stół z miejscowymi potrawami.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za udostępnienie pałacu, a Mieszkańcom Ruskowa i Hruszewa za wybitne przyjęcie.

242490649 1327793614343718 1101314913386991823 n 242563101 1327793014343778 3292802683547500214 n

242606854 1327793181010428 5829023897779386090 n 242695890 1327792831010463 7959545344372025978 n

M. D.

 

„Na dobry smak”

„Dobry smak” - to zdolność lub umiejętność oceny wartości estetycznych, subiektywna tendencja do wyższego oceniania pewnych wartości.

Dzisiaj „dobry smak” jest anachronizmem.

Planujemy działanie łączące szperanie w tradycji z cyjanotypią.

Metodą cyjanotypii wykonamy ilustracje do książki kucharskiej, którą planujemy wydać w 2022r. Złożą się na nią przepisy – opowieści zebranie od mieszkańców Platerowa, Ruskowa, Kisielewa i kilku innych wsi. Chcemy przedstawić dobrą, tradycyjną, wiejską kuchnię opartą na produktach, które zawdzięczamy pszczołom i innym owadom zapylającym.

Czyli rożne SMAKołyki i smaczności spod strzechy.
Fotografie – ilustracje pokażą rodzime produkty rolne, naczynia, sprzęty kuchenne charakterystyczne dla dawnych gospodarstw chłopskich.

18 września 2021r. warsztaty cyjanotypii odbędą się jednak nie w wiejskiej chałupie, ale w pałacu z początku XIX wieku (Rusków), w którym teraz jest szkoła podstawowa.

Fotografie, malowniczą, pełną uroku metodą wykonają osoby w wieku 12-70 lat – mieszkańcy naszej i okolicznych wsi. Rzucimy bezpośrednie światło na nasze dziedzictwo dobrego SMAKU.

Pomysłodawcą wydarzenia jest współpracujące z naszą szkołą Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo – Ekologiczne „Mężenin”.

538x0 1609770252

M. D.

fot. A.Z.Z.

„Legendy”

„Wydarzyło się to wiele lat temu w nadbużańskiej wsi Mężenin…”

Efekty działania „Historia w miejscach zaklęta”, które zaistniało w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa 2020” są do zobaczenia przy bramie wjazdowej do szkoły (ul. Siedlecka 7.) oraz do wysłuchania na naszej stronie.

Autorzy:

Agnieszka Agapow

Daniel Ludwiczuk

 

 

A.Z.Z.

„Wędrówka po miejscach”

Fotografie ilustrujące sceny z naszych gminnych legend w weekend wrześniowy (EDD: 12-13/19-2O. O9.2O2Or.) wyeksponowano przy bramie wjazdowej do szkoły.

Autorem działania jest Agnieszka Agapow, a w sesji zdjęciowej pod okiem artysty Daniela Ludwiczuka uczestniczyła młodzież szkolna.

Działanie zostało wpisane do kalendarza wydarzeń realizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

https://edd.nid.pl/wydarzenia/historia-w-miejscach-zakleta/

 

 

A.Z.Z.

zdjęcia do legend: Daniel Ludwiczuk

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA ,,HISTORIA W MIEJSCACH ZAKLĘTA”

Każdy człowiek, miejsce, a nawet przedmiot ma swoją historię. Często wędrując po bezdrożach lub ulicach naszych miejscowości, zastanawiamy się: Dlaczego akurat tu stoi ten pochylony krzyż lub kapliczka? Z jakiego powodu mieszkańcy ostrzegają, aby unikać pewnych miejsc?

To właśnie takie miejsca i przedmioty są tematem naszego wydarzenia.

Naszą wędrówkę po miejscach, które mają swoją niesamowitą historię rozpoczynamy w Mężeninie, małej nadbużańskiej miejscowości.

Pierwsza opowieść jest o kapliczce stojącej w środku wsi, kolejna o krzyżu stojącym nieopodal dworu.

Zapraszamy do lektury lub słuchania.

Działanie zostało wpisane do kalendarza wydarzeń realizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

https://edd.nid.pl/wydarzenia/historia-w-miejscach-zakleta/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legenda o krzyżu wotywnym Legenda 1 w wersji audio

Legenda o tym, jak figura św. Jana Nepomucena trafiła do Mężenina Legenda 2 w wersji audio

Zdjęcia: Daniel Ludwiczuk

Realizacja nagrań: Grzegorz Trochimiuk

Czytają: Szymon Dec, Bartosz Połoch

„Historia w miejscach zaklęta”

11września 2020r. w Mężeninie Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie zgodnie z pomysłem Agnieszki Agapow i Marii Daszko zorganizuje sesję fotograficzną w stylu retro na podstawie legend z naszego regionu.

Z pomocą fotografa uwiecznimy na zdjęciach miejsca i wydarzenia z opowieści, które zostaną zainscenizowane podczas sesji fotograficznej przez osoby w różnym wieku.

Efekty pracy będzie można posłuchać w wersji audio oraz obejrzeć na wirtualnej wystawie od 19 września 2020 r.

Działanie zostało wpisane do kalendarza wydarzeń realizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, a ich celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu z okazji EDD odbywają się wydarzenia kulturalne, skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje działaniu uniwersalnego wymiaru.

https://edd.nid.pl/wydarzenia/historia-w-miejscach-zakleta/

 

 

A.A.,  M.D., A.Z.Z.

fot. Daniel Ludwiczuk

„Swoją drogą”

Podlasie to egzotyczna i liryczna kraina Polski. Ma oryginalną historię i tożsamość. Składa się na nią wiele elementów m.in. charakterystyczne budownictwo drewniane o charakterze użytkowym: domy, spichlerze, obory, stodoły.

Ta właśnie typowa dla regionu zabudowa będzie tematem naszego wydarzenia, do którego dojdzie 11 września 2020r.

Według pomysłu Marii Daszko Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo – Ekologiczne „Mężenin” zorganizuje plener fotografii otworkowej (camera obscura) na terenie wsi Wyczółki i Mołoczki. Weźmie w nim udział ok. 20 osób, od 8 do 70 roku życia. Uczestnicy pod kierunkiem artysty odbędą warsztaty fotograficzne: poznają technikę, wykonają własne aparaty, wywołają zdjęcia. Aparatami zrobionymi z puszek po kawie i herbacie sfotografują wybrane obiekty. Z opracowanych zdjęć powstanie wirtualna wystawa oraz album papierowy.

Działanie zostało wpisane do kalendarza wydarzeń realizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, a ich celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu z okazji EDD odbywają się wydarzenia kulturalne, skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje działaniu uniwersalnego wymiaru.

https://edd.nid.pl/wydarzenia/swoja-droga/

 

M.D., A.Z.Z.

fot. Daniel Ludwiczuk

„Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego – podsumowanie”

Unia Europejska rok 2018 ogłosiła Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Miało to na celu poszerzenie wiedzy obywateli o społecznym oraz gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji odbyło się w całej Unii wiele wydarzeń sprzyjających umacnianiu poczucia wspólnej tożsamości kulturowej i budowaniu przyszłości Europy. 

Również Polska jest krajem, w którym doszło do ponad 300 różnorakich działań o charakterze badawczym, edukacyjnym oraz informacyjnym. Ich koordynatorem z ramienia Unii było Międzynarodowe Centrum Kultury z siedzibą w Krakowie.
I właśnie do „miasta Kraka” na konferencję podsumowującą kampanię na rzecz dziedzictwa kulturowego udała się delegacja z naszej szkoły. Obok organizacji z Lublina oraz nieobecnego przedstawiciela suwalskiej jednostki – nauczycielki reprezentowały w projekcie „ścianę wschodnią”.
Warto przypomnieć, że działaniem, które otrzymało znak „Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018” była zainicjowana przez Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo – Ekologiczne „Mężenin”, a wykonana przez pracowników naszej szkoły plenerowa sesja zdjęciowa do cytatów z „Chłopów” W. S. Reymonta. Doszło do niej w przestrzeni Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Powstała bogata galeria fotografii, z nauczycielkami w rolach: Jagny, Hanki i Dominikowej, a także… Antka i Boryny.

 

 
A.Z.Z.
fot. Klaudyna Schubert - Międzynarodowe Centrum Kultury

„Przedsmak”

3 września oczom uczniów, rodziców i pracowników szkoły ukazały się fotografie do „Chłopów” W. S. Reymonta z nauczycielkami w rolach głównych.

Zaprezentowane kadry mają za zadanie pobudzić oczekiwania odbiorców na mającą wkrótce zaistnieć w ramach zadania „ Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018” wystawę zdjęć nawiązujących do „epopei wsi polskiej”.

Wydarzenie „Chłopi - wzory kultury” zostało objęte Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

 

 

A.Z.Z.

Strona 1 z 2