Po zeszłorocznym pobycie uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowiew szkole Diwoswit w Małej Biłozierce na Ukrainie (projekt „Otwarci na siebie” 2013r.), prezes Nadbużańskiego Stowarzyszenia Oświatowo- Ekologicznego „Mężenin” Maria Daszko stwierdziła: „Spotkaliśmy się z niezwykłą gościnnością, profesjonalną ofertą artystyczną (warsztaty ceramiczne, choreograficzne, śpiewacze), miło byłoby zrewanżować się Ukraińcom spotkaniem w Polsce.”
Rewanż zwany „rewizytą” w ramach projektu „ Czym chata bogata” zrealizowaliśmy na Podlasiu.
Podczas tygodniowego pobytu w Domu Duszpasterstwa Młodzieży Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w nadbużańskiej miejscowości Serpelice Ukraińcy zapoznali się z historią i kulturą Podlasia, dostrzegli podobieństwa i różnice kulturowe między Polakami i Ukraińcami, pracowali w grupach międzynarodowych, pouczyli się języka polskiego, a przede wszystkim doświadczyli naszej - podlaskiej gościnności.
Zgodnie z planami odbyły się wycieczki szlakami, z których jesteśmy dumni: przyrodniczym („Podlaski Przełom Bugu”, Janów Podlaski –stadnina koni), historycznym (V2 w Sarnakach) i religijnym. Kulturę regionu przybliżyliśmy Gościom za sprawą szeregu działań artystycznych. Uczniowie ze szkoły Diwoswit zaprojektowali i wykonali świece, biżuterię z filcu oraz zakładki własnego pomysłu. Filcowanie, robienie świec z wosku pszczelego czy projektowanie zakładek i następnie ich laminowanie było dla wszystkich ukraińskich uczniów nowością. Każdy wyszedł z warsztatów z kompletem gadżetów. Natomiast w zrobionych przez siebie kolczykach z filcu Ukrainki pokazywały się przez kolejne dni.
Młodzi ludzie z Ukrainy uczestniczyli w warsztatach tanecznych z dwoma charakterystycznymi dla Platerowa zespołami „Małą Pasieką” oraz Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca „Pasieka”. Z uśmiechem na ustach podeszli do nauki pieśni i tańców ludowych. Również o naszej kulturze i stosunku do tradycji dowiedzieli się z rozmów z ciekawymi ludźmi-wójtem Platerowa Jerzym Garuckim, sołtysem, leśnikiem i artystami (fotografik, rzeźbiarz, malarka). Przebywali także w domu i pracowni Daniela Ludwiczuka - rzeźbiarza, fotografika, przyjaciela NSO-E Mężenin, współtwórcy corocznego Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego w Platerowie.
O lokalnej historii mówiliśmy z naszymi Gośćmi podczas wyjazdów do Białowieży i w czasie rejsu statkiem po Bugu, zaś język sąsiada ćwiczyliśmy na zajęciach śpiewaczych z Pasieką oraz na warsztatach „Ojczyzna –polszczyzna”.
Okazało się, że znany nam utwór „W zielonym gaju” jest również śpiewany przez Ukraińców; znaleźliśmy „podobieństwo” w kulturze! Wspólne wykonanie pieśni po polsku i ukraińsku porwało wszystkich obecnych na prezentacji ukraińskiej szkoły w Zespole Placówek Oświatowych w Platerowie. Nie zabrakło spotkań przy ognisku z przedstawicielami NSO-E „Mężenin”, uczniami i nauczycielami ze szkoły w Platerowie oraz wycieczki do stolicy. Warszawa ze swym Starym Miastem, sercem Chopina w kościele św. Krzyża, Zamkiem Królewskim i Złotymi Tarasami zachwyciła Ukraińców.
W projekcie brały udział osoby, które poznały się podczas naszego zeszłorocznego pobytu w Małej Biłozierce, więc rewizyta w Serpelicach była dla nich okazją do kontynuowania przyjaźni. Przewidzieliśmy szereg działań mających na celu integrację i współpracę młodzieży polskiej i ukraińskiej. We wszystkich wydarzeniach rolę nauczycieli i pomocników przejęła polska młodzież; prowadziła naukę tańca ludowego, uczyła słów podlaskiej pieśni czy instruowała podczas robienia świec i w czasie gier językowych.
Zajęcia warsztatowe przebiegały pod okiem zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem artystów i specjalistów, zaś do przedstawionego wydarzenia międzynarodowego doszło dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury. Dziękujemy!