Tworzenie batiku opiera się na zasadzie nakładania wzorów z gorącego wosku na tkaninę, a następnie barwieniu jej - nawet wielokrotnym.
By batikowe dzieła powstać mogły, konieczne jest posiadanie materiałów i narzędzi typu: płótno dobrej jakości, roztopiony wosk i aplikator do niego, barwniki w kolorach wszelakich oraz misy; a przede wszystkim - potrzeba wykonawców czynności-twórczych i czasem dysponujących.
Takich właśnie artystów - amatorów wyszukały spośród uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie Magdalena Gackiewicz i Ewelina Siemieniuk i do pracy twórczej zaprosiły w ramach projektu „Warsztaty ekologiczne-wysypisko sztuki” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W jednej z sal ZPO w Platerowie zorganizowały pracownię, w której woskiem na wiekowych prześcieradłach malowały się obrazy inspirowane przyrodą oraz ludową tradycją naszego regionu. Na sznurach bieliźnianych od okna do okna przeciągniętych suszyły się powstałe „ilustracje”.
Gimnazjaliści stworzyli kolorowe makatki na wzór tych tradycyjnych, które zachęcały, zgodnie z zasadami panującymi w domach naszych babć (i prababć naszych uczniów), do dbania o rodzinę: „Miłość i zgoda - domu ozdoba”, „Dobra gospodyni-dom wesołym czyni”, zapraszające do stołu „ Smaczna potrawa to moja zasada”, opisujące rzeczywistość „Młoda kuchareczka zwinna jak laleczka” lub o charakterze życzeniowym: „Świeża woda - zdrowia doda” oraz „Gdzie miłość i zgoda panuje, tam szczęście swe gniazdko buduje.”
Okazuje się, że i w XIX wieku kobiety uważały, że „Soli i chleba w kuchni potrzeba”.
A.Z.Z.