Wycieczki

Jesienne zmiany w przyrodzie

jesien2W środę 29 września pierwszaki pojechały szukać jesieni do Nadleśnictwa w Sarnakach. Pan Marek z pomocą pani Asystentki, interesująco wprowadził uczniów w ciekawy świat roślin i zwierząt. Dzieci rozróżniały drzewa iglaste i obserwowały zmiany na liściach. Poznały sposoby zbierania żywicy z sosny. Z ciekawością słuchały opowieści o zwierzętach zgromadzonych w Izbie Edukacyjnej. Na zakończenie zajęć poznały -Lodzię i Puszka- dziki mieszkające na terenie Nadleśnictwa. Zajęcia w terenie były okazją do poznania wielu ciekawostek przyrodniczych oraz dostarczyły dzieciom radości obcowania z naturą.

jesien4jesien1 

 jesien3jesien5

"Ja tu zostaję!”

Klasa szósta z Marią Daszko, Małgorzatą Sujkowską oraz Agnieszką Agapow 16 września 2021r. na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej "LOT nad Bugiem" uczestniczyła w warsztatach „Lokalne minerały i ich wykorzystanie” w ramach działania "Wieś jest the Best - ja tu zostaję!" (wsparcie z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich).

Dzieci i dorośli zawitali do odkrywkowej kopalni kredy w Koszelówce, gdzie m.in. znaleźli skamieniałości belemnitów oraz do Wiejskiej Galerii w Starej Kornicy, w której dowiedzieli się o minerałach występujących w naszej okolicy.

„Koszelowskie Zakłady Kredowe to nowoczesne przedsiębiorstwo znajdujące się we wschodniej części Polski. Produkujemy nawozy naturalne i kredę techniczną w formie granulowanej oraz pylistej. W zakresie naszej działalności znajdują się także produkty dla przemysłu budowlanego, farmaceutycznego, gumowego, energetycznego i innych. Produkcja odbywa się w oparciu o własną kopalnie odkrywkową należąca do największego złoża kredy piszącej w Polsce. Jest to biała, miękka skała wapienna, której charakterystycznym składnikiem są bardzo drobne kalcytowe elementy szkieletowe planktonicznych wiciowców roślinnych. Ponadto w skład kredy wchodzą skorupki małych otwornic i pelityczny kalcyt.”

DSC 0939 DSC 0938

DSC 0933 DSC 0932

DSC 0931 DSC 0930

http://kzkpolska.com/#o-nas

A.Z.Z.

fot. A. Agapow

Rok szkolny 2020/2021

Wycieczka do Białegostoku

16 czerwca, uczniowie klasy 1 oraz 2 wyruszyli na wycieczkę do Białegostoku. Tego dnia dzieci obejrzały film "Co w duszy gra", mówiący o spełnianiu swoich pasji i marzeń. Największą atrakcją było zwiedzenie wystawy głównej w Epi-Centrum Nauki. W tym miejscu wszyscy przenieśli się w świat nauki przez zabawę. Uczniowie rozbudzili swoją kreatywność oraz ciekawość, poprzez wykonywanie różnych doświadczeń i eksperymentów.

 

 

 

 

 

 

 

M. Wielogórska 

„Wycieczka do Torunia i okolic”

Było dużo niepewności. Odbędzie się czy nie? Jednak udało się! Uczniowie klas V-VIII wyjechali na 4-dniową wycieczkę do Torunia, Biskupina, Wenecji i Płocka. Ważnym punktem programu wycieczki stało się Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie w reżimie sanitarnym, uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych oraz oglądali wyjątkowe wystawy. Było zwiedzanie Starego Miasta w Toruniu oraz robienie pierników w Muzeum Piernika, był też spektakl w Teatrze im. W. Horzycy. Dzieci miały okazję uczestniczyć w „żywych” lekcjach historii w prehistorycznej osadzie w Biskupinie, w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, Muzeum Diecezjalnym w Płocku oraz w Bazylice Katedralnej NMP, gdzie obejrzeli Drzwi Płockie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Ziemniaka

W poniedziałek, 28 września uczniowie klasy 2 i 3 odwiedzili Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Podczas lekcji muzealnej „Technika w rolnictwie”, uczniowie zapoznali się z historią powstania maszyn i narzędzi rolniczych. W trakcie zwiedzania wystawy stałej oraz na wystawie pod wiatami obejrzeliśmy kolekcję zabytkowych ciągników i lokomobil. W skansenie zobaczyliśmy, jak wyglądało dawne życie w chatach wiejskich, a także odwiedziliśmy pierwsze w Polsce Muzeum Pisanki. Drugim punktem wycieczki była wizyta w Gospodarstwie Agroturystycznym „Zagroda nad Bugiem” niedaleko Ciechanowca. Gospodarze ugościli nas przepysznym obiadem, składającym się z dań ziemniaczanych: baby ziemniaczanej, placków ziemniaczanych i pierogów z ziemniakami. Następnie wybraliśmy się na spacer nad rzekę Bug, gdzie właściciel opowiedział nam ciekawe historie, w tym o pływających krowach, a także dał lekcję zachowania się nad wodą. Na zakończenie naszej wycieczki, dzieci zjadły pieczone ziemniaki z ogniska, a także pobawiły się na placu zabaw.

 

 

 

 

 

 

Święto pieczonego ziemniaka

Korzystając z pięknej pogody uczniowie kl. I wybrali się w piątek, 25 września br. na imprezę integracyjną „Święto pieczonego ziemniaka” do zagrody edukacyjnej „U Waldka”. Na początku gospodarz, znany ze swoich zainteresowań ornitologicznych opowiadał dzieciom wiele ciekawostek o ptakach. Następnie uczniowie poznali historię ziemniaka dowiedzieli się jak brzmi jego nazwa w różnych częściach Polski, np. w gwarze kaszubskiej, góralskiej, poznańskiej czy śląskiej. Podawali też przykłady wykorzystania ziemniaka w gospodarstwie domowym i przemyśle oraz zobaczyli narzędzia i maszyny służące dawniej do uprawy i zbioru ziemniaków. Obserwowali proces przygotowania placków ziemniaczanych. Kolejnym punktem wyprawy były zabawy sportowe z ziemniakiem w roli głównej. Później była degustacja potraw z ziemniaków oraz ziemniaków pieczonych w ognisku. Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy zadowoleni i w dobrym humorze wrócili do domów.

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2019-2020

Wycieczka do Siedlec

Dnia 3 marca kl. IV była na wycieczce w Siedlcach. Obejrzeli świetny spektakl Nowe szaty króla. Następnie w Muzeum Katolickim mieli możliwość zobaczyć Ekstazę św. Franciszka El Greki oraz zabytkowe eksponaty. Wycieczkę zakończyli zdrowym posiłkiem w galerii.

 

 

Wycieczka do Siedlec

Uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią A. Omelańczuk i panią E. Siemieniuk w dniu 3 lutego udali się na wycieczkę do Siedlec. Cel wyjazdu był typowo sportowy. Na początek uczniowie wybrali zajęcia w parku trampolin JumpOut, gdzie niektórzy z nich, pod okiem trenera uczyli się robić salta. Następnie, uczniowie przemaszerowali na lodowisko. Emocje były ogromne, tym bardziej, że część z dzieci nigdy wcześniej nie miała łyżew na nogach. Po krótkim odpoczynku i obiedzie zmęczona klasa VI pociągiem wróciła do Platerowa.

 

 

Strona 1 z 13