Wycieczki

Mądra Zabawa w Warszawie

17.12.2024 uczniowie klas I-III przeżyli niezapomnianą przygodę w naszej stolicy. Wyjeżdżając dość wcześnie, na samym początku dotarli do Smart Kids Planet - Miejsca Mądrej Zabawy, gdzie mogli korzystać z niesamowitej interaktywnej zabawy, budować, kreować, dotykać i doświadczać. Podczas pobytu każde dziecko uczestniczyło w warsztatach cyjanotypii, na których samodzielnie stworzyło pracę malowaną światłem. Następnie udali się na Stadion Narodowy, gdzie zwiedzili niezapomnianą wystawę klocków Lego, dowiedzieli się wiele ciekawostek o eksponatach. Potem uczniowie zamienili się w kreatorów i budowali wspaniałe budowle z tysięcy dostępnych klocków. Ostatnim punktem wyjazdu było podziwianie iluminacji świątecznych na Starym Mieście, gdzie poza doznaniami wizualnymi dzieci mogły sobie przypomnieć historię Starówki oraz zobaczyć jego najważniejsze zabytki okraszone świątecznym klimatem.
Zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do domu. Oby jak najwięcej takich wyjazdów.
 

 

 

 

 
 

 

 
 
E. W.

Rzeszów, Krosno i Jasło z "Podróże z klasą"

Przystanek 1.
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz, "czyli przestrzeń dla umysłu", a w niej:
- eksperymenty i testowanie, stawianie pytań i szukanie odpowiedzi oraz "samodzielne doświadczanie nauki";
- warsztaty w pracowniach: biologii i ekologii oraz chemii.
Przystanek 2.
Rzeszów - "stolica innowacji", czyli zapoznanie z ważnymi na mapie miasta obiektami.
Przystanek 3.
Muzeum - Zamek w Łańcucie
- zwiedzanie wnętrz mieszkalnych dawnej rezydencji magnackiej oraz stajni i wozowni.
Przystanek 4.
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
- prezentacje, warsztaty oraz słuchowiska multimedialne;
- lekcja w terenie przy "Franku" i "Janinie", a także pobyt w tzw. Domu Ignacego Łukasiewicza;
- kolekcja lamp naftowych.
Przystanek 5.
Krosno
- śladami Ignacego Łukasiewicza - spacer z przewodnikiem (Muzeum Podkarpackie w Krośnie).
Przystanek 6.
Trzcinica nad Ropą
Skansen Archeologiczny "Karpacka Troja", a tu:
- lekcja muzealna związana z przeszłością regionu i Polski, wizyta w parku archeologicznym oraz wyprawa na grodzisko.
Przystanek 7.
Muzeum Lizaka w Jaśle, czyli rzecz o tym, co wspólnego ze słodkością na patyku ma trzcina cukrowa.
- prezentacja i warsztaty.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bałtyk z "Podróże z klasą"

W drodze nad Bałtyk odwiedziliśmy zamek krzyżacki w Nidzicy, który powstał na przełomie XIV i XV wieku. Warownię otoczoną murem z dwiema bastejami wzniesiono na wzgórzu, które góruje nad miastem. Dziedziniec zamkowy i krużganki obronne zewnętrzne i wewnętrzne też zrobiły na nas duże wrażenie. Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Nauczyliśmy się m.in. wypiekać chleb, ubijać w kierzynce masło, ciąć drewno piłą "moja twoja", kręcić powrozy, piec gofry na fajerce. Popołudnie spędziliśmy nad morzem i w porcie rybackim w Łebie. Trzeci dzień spędziliśmy w Gdańsku. Odwiedziliśmy Hevelianum, gdzie dowiedzieliśmy się czym jest ciśnienie, jak zachowują się piankowe cukierki i balon w próżni, doświadczyliśmy huraganu, energetycznej więzi, posłuchaliśmy, co dzieje się w pobliżu i eksperymentowaliśmy z energią elektryczną, wodną, wiatrową i słoneczną. Później podziwialiśmy piękne bursztyny i rzeczy z nich wykonane w Muzeum Bursztynu. Poznaliśmy proces powstawania jantarów i nauczyliśmy się odróżniać je od kamieni. Zwiedziliśmy też nowoczesne i interaktywne Muzeum II Wojny Światowej.  Czwartego dnia pobytu na Pomorzu wędrowaliśmy przez krainę wody, wiatru i piasku. Podczas naszej wizyty w Słowińskim Parku Narodowym poznaliśmy i oglądaliśmy różne gatunki fauny i flory charakterystyczne dla tego regionu, pobraliśmy materiał badawczy, podziwialiśmy piękne widoki z Latarni Morskiej w Czołpinie oraz podczas spaceru po lesie karłowym, plaży i pośród wydm. Co ma piernik do wiatraka to chyba wszyscy wiedzą. A co ma piernik do snycerza...? My już wiemy, dowiedzieliśmy się tego w Muzeum Piernika Toruńskiego. Toruń był ostatnim przystankiem na mapie naszych "Podróży z klasą " dofinansowanych przez MEN.

 

 2756.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Lublin i Zamość "Podróże z klasą"

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji „Podróże z klasą”, uczniowie klasy 2 i 3 uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Lublina i Zamościa. Celem wycieczki było wzbogacenie wiedzy na temat historii i zabytków tych miast. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie kiedyś, jakimi ludzie otaczali się przedmiotami i jak zmieniła się moda. Dzieci poznały takie pojęcia jak twierdza, rynek, zamek, ratusz, kamienica, zbroja. Pierwszego dnia obejrzeliśmy spektakl „Z głową w chmurach czyli o żyrafie, która szuka deszczu” w Teatrze Andersena, uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej i warsztatach w Muzeum Narodowym w Lublinie oraz spacerowaliśmy po Starym Mieście. Następnego dnia odwiedziliśmy piękny i kolorowy Zamość, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Zamojskie oraz Muzeum Arsenał, w których oglądaliśmy ekspozycje stałe oraz uczestniczyliśmy w ciekawych i twórczych warsztatach edukacyjnych. Korzystając z pięknej pogody odwiedziliśmy Ogród Zoologiczny, gdzie podziwialiśmy różnorodne zwierzęta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2023/2024

„Ale kocham Wisłę warszawską i oderwany od Warszawy odczuwam żal i tęsknotę. Warszawa jest moja i ja jestem jej.”

Przedstawiciele SU wraz z opiekunkami (p. Agnieszka Agapow i p. Ewelina Siemieniuk) wybrali się 18 czerwca 2024r. do stolicy. Obejrzeli wystawy w Muzeum Narodowym oraz odbyli „interaktywną podróż w świat całkowitej ciemności” na Niewidzialnej Wystawie.
Sympatycznie i wartościowo spędzili dzień.
Wyprawa ta była ostatnim wspólnym działaniem samorządu w tym roku i w tym składzie.
 
 
 
J. Korczak
azz
fot. A.A., E. S.

„— Dlaczego nie siedzicie na miejscach, nie słyszeliście dzwonka?”

 
Owszem, ale…
Dziś klasa czwarta z p. Marleną Gregorczuk, p. Tomaszem Chatkiewiczem oraz wychowawcą p. Maciejem Zielińskim wyrusza na rajd rowerowy po naszej gminie.
 
 
J. Korczak
azz, M.G.

Słodki Zakątek

Przejazd meleksem z województwa mazowieckiego do lubelskiego „przebudowaną drogą powiatową Kózki – Serpelice – Borsuki” do punktu widokowego w Gnojnie i powrót trasą nadbużańską wśród pól facelii i łanów chabrowych.
Spacer po przyklasztornym gospodarstwie Braci Mniejszych Kapucynów w Serpelicach.
Relaks na hamaku, śpiewy przy akordeonie, strzelanie z łuku, gra w piłkę oraz wyścigi „z górki na pazurki”.
Opiekany nad ogniskiem chleb i kiełbaski, drożdżowe rogaliki z losowo wybranym nadzieniem oraz warsztaty z dekorowania babeczek.
Przystanek: przeprawa promowa Zabuże – Mielnik.
Do tego garść informacji o pochodzeniu nazwy wsi Klepaczew, pobliskim lesie Maczuły, serpelickim kościele od rodowitych mieszkańców gminy Sarnaki.
I mamy przepis na udany wyjazd klasowy pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie.”, na który klasę trzecią na zakończenie wspólnie spędzonych lat zabrała p. Grażyna Stasiuk. Pomocą w kwestii: „informacje o miejscu” służyła jej p. Alicja Zienkiewicz – Zielińska, a organizacją wydarzenia zajęli się Justyna i Artur Bobińscy ze Słodki Zakątek - agroturystyka. Dziękujemy im za to!

 

 

 

 

azz
fot. G.S.

Wycieczka klas 4-6

Wycieczka klas 4-6- Zamość (zabytki Starego Miasta,Trasa Turystyczna Bastion VII, ZOO), Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy (Bukowa Góra, Stawy Echo, hodowla konika polskiego we Floriance).

 

 

 

 
A.O.

Wycieczka do Warszawy

„Miał już Maciuś taką naturę, że nigdzie nie było mu źle, byle coś nowego zobaczyć.”
Od samego rana środa (24.04.2024r.) miała być dobrym dniem dla uczniów klas 1-3. Bo chociaż o godzinie siódmej w Platerowie padało, to stolica przywitała nas "bezdeszczem". Dzięki temu udało się zrealizować wszystkie punkty z planu wycieczki:
1.Obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Capitol - poznaliśmy kilka warszawskich legend.
2.Stanęliśmy przed pomnikiem Janusza Korczaka w Parku Świętokrzyskim.
3.Uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum POLIN - rozmawialiśmy o Januszu Korczaku, prawach dziecka, dawnych zawodach, a pośród eksponatów muzealnych szukaliśmy odpowiedzi na pytania do Questu; zrobiliśmy korale.
4.Zwiedziliśmy komnaty Zamku Królewskiego - widzieliśmy m.in. Pokój Marmurowy, Salę Rycerską oraz pomieszczenia mieszkalne króla Stanisława Augusta.
5.Przemaszerowaliśmy ulicą Krakowskie Przedmieście.
6.Zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Dzień długi, informacji ogrom, a wrażeń jeszcze więcej!
 

 

 

 

 

 
 
 
 
J. Korczak „Król Maciuś na wyspie bezludnej”
Organizatorzy

Strona 1 z 16