Zgodnie z Rocznym Planem Pracy Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie w celu rozwijania kompetencji społecznych i obywatelskich oraz zakończenia obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i upamiętnienia 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej zorganizowaliśmy Marsz Niepodległości.
Wstęp teoretyczny o przyczynach wojny, jej przebiegu i skutkach przedstawiły w formie prezentacji multimedialnej uczennice klasy ósmej: Patrycja Truszkowska i Aleksandra Zielińska. Wsparciem merytorycznym służył nauczyciel historii Maciej Zieliński.
Następnie ubrani w kamizelki (w najmodniejszym w tym sezonie kolorze “neon”), ruszyliśmy za naszym przewodnikiem Dariuszem Kazunem. Trasa przez niego wyznaczona wiodła poprzez istotne dla gminy miejsca i doprowadziła wiatrem smaganych wędrowców pod Pomnik Niepodległości w Górkach.
Każdemu z postojów w trasie towarzyszyła gawęda nauczyciela, w rodzaju: Pierwszy poważny kryzys gospodarczy nastał z wybuchem I wojny światowej. Przez Podlasie wzdłuż doliny Bugu latem 1915r. przechodziła linia frontu. W wyniku ostrzału artyleryjskiego uległ wtedy uszkodzeniu kościół w Górkach, a wojsko niemieckie kwaterujące w pałacu hruszniewskim zarekwirowało niemal wszystkie konie z majątku i wycięło część lasu. Polegli podczas walk frontowych żołnierze pochowani zostali początkowo w wydzielonej kwaterze folwarku Ostromęczyn, a miejsce nazwano „mogiłkami”. Później, po ekshumacji, spoczęli na cmentarzu w Chłopkowie. Podczas najdłuższego odpoczynku - dzięki współpracy szkolnych kucharek z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich w Ostromęczynie Kolonii - uczestnicy marszu zjedli ciepły posiłek, który tego wietrznego dnia po wysiłku fizycznym, okazał się szczególnie pożądanym i smacznym.
Kazun „Broel-Platerowie z Hruszniewa - losy rodziny i majątku.”
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska