W myśl projektu „Godność, Wolność, Niepodległość” w ramach programu wieloletniego „Niepodległa” (dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji Narodowej) wystawa fotografii pt.„Ludzie i dzieła. Gmina Platerów w latach 1918 – 1939” oraz efekty wycieczki do Lwowa miały być zaprezentowane publiczności na: „Koncercie dla Niepodległej” 9. listopada.
Gdy więc okazało się, że rozpropagowana wśród rodziców akcja sztandar dla szkoły szybko przyniosła efekty, na dzień nadania sztandaru wybrano właśnie 9. listopada.
Mimo porannej mgły uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Platerowie, gdzie ks. proboszcz Józef Gierczyński dokonał poświęcenia sztandaru.
W szkole „Koncert dla Niepodległej” rozpoczął się polonezem w wykonaniu uczniów klasy pierwszej, których do pokazu przygotowała wychowawczyni Grażyna Stasiuk. Następnie odbyła się ceremonia nadania szkole sztandaru. Było wystąpienie Pani Dyrektor Marii Daszko, symboliczne wbicie gwoździ przez fundatorów, przekazanie sztandaru uczniom, prezentacja sztandaru i ślubowanie. Tę część koncertu zamknęło wystąpienie Wójta Gminy Platerów Jerzego Garuckiego.
W części drugiej koncertu – „artystycznej” - panowała różnorodność prezentowanych form, a spajał je motyw: patriotyzmu. Było wystąpienie Dariusza Kazuna o historii oświaty w Platerowie, znaczeniu Korczaka dla naszej gminy oraz o akcji „Sztandar dla szkoły”. Następnie Alicja Zienkiewicz – Zielińska przedstawiła relację z wyjazdu do Lwowa, zaś efekt warsztatów z Ewą Maleszą i Agnieszką Agapow zaprezentowała grupa teatralna, wystawiając inscenizację pt. „Targi Wschodnie w piosence, wierszu, sztuce”. Tło do scen stanowiły zdjęcia retro (prace Eweliny Siemieniuk) - efekt sesji w Parku Stryjskim i na Kleparowie. Do naszego dziedzictwa regionalnego i lokalnego patriotyzmu odwoływały się występy: przedszkolaków, Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” oraz „Małej Pasieki”. Patriotyczny wydźwięk miały również wspólnie zaśpiewane pieśni legionowe.
Uroczystość zakończyła się zwiedzaniem przygotowanych na ten dzień wystaw: instalacja „Sto maków na stulecie” (praca uczniów, ceramiczne maki na placu szkolnym), fotograficzna (w tym: solarigrafie)„Nasza okolica w fotografii” , „Ludzie i dzieła” (stare zdjęcia z obszaru gminy) oraz „Chłopi – wzory kultury” (znak Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego), rękodzieło uczniów naszej szkoły i dzieła artystów związanych z naszą szkołą.
Sympatycznym akcentem na koniec był poczęstunek – rezultat solidnej pracy i dobrej organizacji rodziców. Zarówno przy stoiskach, jak i przy stole rozmawiano serdecznie i fotografowano się „na pamiątkę”, bo – jak mówiono: „Taki dzień już się nie powtórzy”….
„Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.”
A.Z.Z. , M.D.
fot. M. Wielogórska, D. Ludwiczuk