Nasz patron, Janusz Korczak pisał: „Pieśń brzmi pobudką i żołnierz odważnie pędzi naprzeciw niebezpieczeństwu, bo pieśń mu mówi, że waleczni zdobywają, silni zwyciężają, że mężnym Bóg pomaga.”
Na "Koncercie dla Niepodległej" śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Akompaniował nam Grzegorz Szymanek. Wśród wspólnie wykonanych znalazły się utwory w sposób następujący w literaturze fachowej opisane:
1. "Wśród podobnych sobie rangą pieśni wyróżnia się taneczną melodią – opartą na starym ludowym utworze z Podlasia oraz bezpretensjonalnym tekstem, którego pierwsze słowa: Jeszcze Polska nie zginęła były częstokroć ostatnimi słowami tych, którzy umierali za Ojczyznę. Po raz pierwszy zaśpiewano ją w lipcu 1797r., a od 1927r. jest naszym hymnem państwowym. "– „Mazurek Dąbrowskiego”.
Zaśpiewaniem hymnu o godz. 11.11. włączyliśmy się w ogólnopolską akcję: „Rekord dla Niepodległej” zorganizowaną Ministerstwo Edukacji Narodowej.
2. "Utwór powstał w czasie kilkudniowego marszu I Kompanii Kadrowej, w dniach 6–12 sierpnia 1914 roku. Jeden z żołnierzy kompanii Tadeusz Ostrowski ułożył nowy tekst do ludowej piosenki: „Siwa gąska, siwa, po Dunaju pływa." - „Pierwsza Kadrowa".
3. "To pieśń, która powstała niejako w odpowiedzi na wysyp popularności pieśni o ułanach. Trwają spory o jej autora czy autorów, warto jednak podkreślić, że chociaż powstała w latach 1914-1918 ogromną popularnością cieszyła się w czasie II wojny światowej." – „Piechota".
4."Zdaniem Józefa Piłsudskiego to: najdumniejsza pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła. W latach powojennych uważana była przez żołnierzy Marszałka niemal za hymn państwowy." - „Legiony”, czyli „My, Pierwsza Brygada”.
"Koncert dla Niepodległej" był elementem projektu „Godność, wolność, niepodległość”.
„Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.”
Z. Adrjański "Złota księga pieśni polskich"
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, D. Ludwiczuk