Chociaż informacje o wizytach Cypriana Kamila Norwida w Korczewie nie są potwierdzone, jedynie pewna jest jego znajomość z właścicielką pałacu Joanną Kuczyńską, z którą prowadził ożywioną korespondencję, warto zatrzymać się na trasie przejazdu z Siedlec do Drohiczyna, wejść do wnętrza „Perły Podlasia” i zobaczyć solidne, dębowe schody oraz zdobienia sufitowe sali balowej w stylu rococo.
Warto też udać się na przechadzkę po parku zaprojektowanym w stylu angielskim, gdzie pośród wielu gatunków drzew (w tym liczące ponad 200 lat dęby), dostrzec można nietypowe okazy egzotycznych drzew, sprowadzone przez podróżującego po świecie Aleksandra Ostrowskiego. A jeśli ktoś wierzy baśniom i legendom, usatysfakcjonowany będzie odnalezieniem wielkiego głazu, "Menhirem" zwanego, któremu przypisywane są magiczne właściwości.
Do Korczewa przyjeżdża Zespół Pieśni i Tańca Pasieka na występy taneczo-śpiewacze. Pokazujemy to miejsce partnerom zagranicznym podczas międzynarodowych wymian szkolnych. Ostatnio byliśmy w Korczewie z przedstawicielami ukraińskiej oświaty z okręgu Zaporoże w marcu 2016r. Z uczniami spacerowaliśmy po parku w minionym roku, a w tym, w maju, mija 135. rocznica śmierci Cypriana Kamila Norwida, który "Do Pani na Korczewie" zwracał się tymi słowy:
" Jest sztuka jedna, co jak słońce w niebie
Świeci nad wiekiem:
Mieć moc pocieszać, moc - zasmucać siebie,
A być człowiekiem!”
C. K. Norwid „Do Pani na Korczewie”
A.Z.Z
fot. zasoby ZPO w Platerowie