Skąd bierze się kiszona kapusta podawana przez mamę do „schabowego” i ziemniaków na obiad? I dlaczego babcia mówi, że „jest bardzo zdrowa.”?
Z takimi pytaniami klasy: piata i siódma wraz z opiekunami: Bożeną Niedziółką, Dorotą Kolasą i Pawłem Ostaszewskim udały się na warsztaty do gospodarstwa Państwa Kęclów w Ostromęczynie. Uczniowie poznali proces kiszenia kapusty od główki na polu do potrawy na talerzu oraz doświadczyli ciężkiej pracy rolnika i producenta żywności.
Najpierw na polu wycinali kapustę i ładowali ja na wóz, którym zebrane warzywo zostało przewiezione na „halę produkcyjną”. Tam pod czujnym okiem opiekunów oraz z pomocą gospodarzy - specjalistów w swej dziedzinie - szatkowali kapustę, korzystając z tradycyjnych narzędzi (drewniana szatkownica, nóż) oraz nowoczesnego sprzętu. Nie obyło się bez podjadania świeżych liści oraz degustacji produktu z wcześniejszego kiszenia.
Do warsztatów doszło w ramach projektu „ Z kądzielą. Motywy podlaskie w województwie mazowieckim.” - dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
A.Z.Z.
fot. D. Kolasa, P. Ostaszewski