15 października odbył się benefis 25. lat na scenie Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka”. Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie oraz Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo – Ekologiczne „Mężenin” stanęli na wysokości zadania i z pomocą Gminnego Ośrodka Kultury w Platerowie przygotowali „Pasiece” jubileusz „jak się patrzy”!
Scenografię pod kierunkiem Eweliny Siemieniuk wykonali nauczyciele i pracownicy GOK-u. Galerię starych fotografii z regionu przygotowali Jolanta i Paweł Ostaszewscy. Imprezie towarzyszyła wystawa prac artystów związanych z Platerowem: Eweliny Siemieniuk, Daniela Ludwiczuka i Antoniego Wróblewskiego.
Do skosztowania zaproponowano gościom wiejskie specjały…
W myśl scenariusza Alicji Zienkiewicz – Zielińskiej konferansjerzy (autorka i Andrzej Wojtczuk) w żartobliwej formie przedstawili istotne wydarzenia z ostatnich 25 lat w kraju i na świecie.
Historię powstania i kariery „cennej perełki ziemi platerowskiej” przedstawił znawca regionu i ludzi, miłośnik starych fotografii i ludowych rytmów, przewodniczący i nauczyciel, Dariusz Kazun.
Na scenie pojawiły się zespoły zaprzyjaźnione z „Pasieką”: „Kapela Wuja Krzycha” i „Zakrze Śpiewa”, a życzenia w formie piosenki o członkach zespołu złożył „Pasiece” Chór, o którym takie padły słowa:
Mało było Grzegorzowi Szymankowi muzyki, grania i śpiewania – zgodził się na prośbę Marii Daszko - poprowadzić chór. Nauczyciele i pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie zaskoczyli uczniów i rodziców swą inicjatywą, zadebiutowali przed publicznością 13 października 2016r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z czasem do grupy dołączyli ludzie nie z branży, ale z gminy.
„Wisienką na torcie” był jubileuszowy występ zespołu:
„ozdoby nadbużańskiej krainy”, kontynuatora „tradycji podlaskich i mazowieckich oraz idei Tadeusza Banasia”, serdecznych ludzi, którzy pamiętają o dawnej kulturze, promują ludowość i wciągają w swe działania młodych”
Potem były już tylko życzenia (od władz powiatowych, gminnych, przedstawicieli przychylnych zespołowi instytucji, zaprzyjaźnionych grup śpiewaczych, sympatyków zespołu) oraz pamiątkowa sesja zdjęciowa.
A.Z.Z.
fot. D. Ludwiczuk