„Szumi dokoła las” i nie dziwi fakt, że leśniczy Bazyl Kondratiuk z Nadleśnictwa Sarnaki spędza w nim całe dnie. A że jest człowiekiem gościnnym i dzieciom sprzyjającym, chętnie w swym „gospodarstwie” naszych uczniów przyjmuje: mówi o drzewach i urządza poczęstunek na ogniu przygotowany. A tym, których dobrze zna, bo są stałymi bywalcami Szkółki Leśnej w Zabużu -pozwala na ingerencję w swój teren, a nawet do tego zachęca. Dzięki jego pomysłowości i zaangażowaniu w leśną edukację kolejny rok uczniowie ZPO w Platerowie przyczyniają się do wzbogacenia ekosystemu lasów wschodniej części Polski.
W ostatnich dwóch latach szkolnych, w ramach projektu „Narodziny lasu” zainicjowanego przez nauczycielkę przyrody Dorotę Kolasę młodzież poznała pospolite drzewa liściaste i iglaste, zebrała nasiona m.in. orzecha włoskiego, dębu czerwonego, kasztanowca zwyczajnego, dębu szypułkowego i wysiała je jesienią w miejscu przez leśnika do tego celu przygotowanym. Uzupełnieniem były siewy wiosenne sosny, brzozy i jabłoni płonki. Wszystkie poletka z siewami zostały oznaczone tabliczkami z polską i łacińską nazwą drzewa oraz powierzchnią i datą wysiewu. W stosownym czasie uczniowie przeprowadzali zabiegi pielęgnacyjne, zapoznawali się z zagrożeniami, jakie dotyczą młodych siewek (choroby grzybowe, przymrozki, inwazje szkodników-chrabąszcz majowy) oraz obserwowali stadia rozwojowe poszczególnych sadzonek.
Już we wrześniu tego roku (szkolnego) klasy: druga gimnazjum i szósta szkoły podstawowej pracowały na swych poletkach. Wyhodowane przez dwa sezony wegetacyjne sadzonki wkrótce zostaną przez młodzież wyjęte, posortowane i zagospodarowane na terenie gminy. Cykl od zbioru nasion do osiągnięcia produktu finalnego zostanie zamknięty. Nie ma wątpliwości, że osobiste zaangażowanie młodzieży w proces twórczy hodowli lasu zostanie w jej pamięci na trwałe. Tak sensownie spędzony czas w lesie uczy szacunku do przyrody oraz do pracy: własnej i kolegi. A godziny, podczas których dziecko przebywało na łonie natury są antidotum na zdiagnozowany ostatnio przez Richarda Louva w książce „Ostanie Dziecko Lasu” zespół „braku kontaktu z naturą”.
Projekt zaistniał z pomysłu nauczycielki przyrody i biologii Doroty Kolasy. Pomagały jej w opiece nad młodzieżą, dokumentowaniu i promocji działania koleżanki: Maria Daszko, Bożena Niedziółka, Magdalena Wielogórska i Alicja Zienkiewicz – Zielińska, a transport dzieci do Zabuża zapewnił Urząd Gminy w Platerowie.
Bazyl Kondratiuk, zapytany o refleksje po projekcie, przyznał: „Niezmiernie się cieszę z inicjatywy nauczycielek i zaangażowania młodzieży w ten niezwykle pożyteczny i pięknie nazwany program „Narodziny lasu”. Nic tak nie uczy przyrody, praw natury jak osobiste uczestnictwo w tym procesie. Liczę na naśladowanie tego pomysłu przez inne grupy młodzieży szkolnej. Edukacja, do której Lasy Państwowe przykładają ogromną wagę, w takim kształcie jest niezmiernie istotna i pożyteczna.”
„Narodziny lasu” to kolejne wspólne działanie Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie i Nadleśnictwa Sarnaki, któremu za wspieranie naszych akcji – dziękujemy.
A. Z. Z.
zdjęcia: zasoby ZPO w Platerowie