Rok szkolny 2023/2024

Wycieczka do Warszawy

„Miał już Maciuś taką naturę, że nigdzie nie było mu źle, byle coś nowego zobaczyć.”
Od samego rana środa (24.04.2024r.) miała być dobrym dniem dla uczniów klas 1-3. Bo chociaż o godzinie siódmej w Platerowie padało, to stolica przywitała nas "bezdeszczem". Dzięki temu udało się zrealizować wszystkie punkty z planu wycieczki:
1.Obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Capitol - poznaliśmy kilka warszawskich legend.
2.Stanęliśmy przed pomnikiem Janusza Korczaka w Parku Świętokrzyskim.
3.Uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum POLIN - rozmawialiśmy o Januszu Korczaku, prawach dziecka, dawnych zawodach, a pośród eksponatów muzealnych szukaliśmy odpowiedzi na pytania do Questu; zrobiliśmy korale.
4.Zwiedziliśmy komnaty Zamku Królewskiego - widzieliśmy m.in. Pokój Marmurowy, Salę Rycerską oraz pomieszczenia mieszkalne króla Stanisława Augusta.
5.Przemaszerowaliśmy ulicą Krakowskie Przedmieście.
6.Zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Dzień długi, informacji ogrom, a wrażeń jeszcze więcej!
 

 

 

 

 

 
 
 
 
J. Korczak „Król Maciuś na wyspie bezludnej”
Organizatorzy

Kraków

5 grudnia 2023r. uczniowie klasy ósmej i siódmej wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Opiekunami grupy byli: pani wicedyrektor Maria Daszko, pani Bożena Szoplewska i pan Maciej Zieliński. Pierwszego dnia po zakwaterowaniu w klimatycznym hostelu zwiedziliśmy Stary Rynek w Krakowie, Sukiennice i kościół Mariacki. Następnym celem była dawna dzielnica żydowska na Kazimierzu. O jej historii opowiedziała nam pani Maria. 6 grudnia z samego rana wyruszyliśmy do Oświęcimia, gdzie zwiedziliśmy niemiecki obóz zagłady. Miejsce to zrobiło na nas wyjątkowe wrażenie. Wieczorem udaliśmy się na Wawel, a następnie „odwiedziliśmy” miejscowego smoka. Ostatni dzień podróży przeznaczyliśmy na zapoznanie się z najstarszą kopalnią soli w Polsce-Wieliczka. Miejsce arcyciekawe i piękne. Wieczorem wszyscy zdrowi i cali powrócili do Platerowa.

 

 

 

 

M.Z.

Mikołajkowy wyjazd

Aby poczuć świąteczną atmosferę, uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Na miejscu obejrzeli film „Szczęśliwe święta”, który miał na celu uświadomić dzieciom jak ważne jest posiadanie rodziny i docenienie tego co się ma. Następnie odwiedzili miejsce „Kulinarne Poddasze”, gdzie rozmawiali o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych oraz poznawali świąteczne smaki. Podczas warsztatów uczniowie wykonali piernikowe naszyjniki oraz jadalną choinkę z ciasta francuskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Znów jakieś wagony mieli odczepiać czy doczepiać, pociąg ruszył — coś stuknęło …”

I 8 listopada 2023r. wyruszyła klasa czwarta z wychowawcą Maciejem Zielińskim oraz p. Marleną Gregorczuk do Siedlec.
W mieście, w którym według legendy, do figury Atlasa „zwieńczającej ratusz, pozował lokaj Aleksandry Ogińskiej o imieniu Jacek”, dzieci obejrzały film (Kajtek Czarodziej, reż. Magdalena Łazarkiewicz), stworzony na motywach
prozy naszego patrona Janusza Korczaka, z miastem zapoznały się oraz ćwiczyły na trampolinach.

 

 

https://siedlce.pl/miasto
J. Korczak „Król Maciuś Pierwszy”
azz

Edukacja na wesoło

We wtorek uczniowie klasy III uczestniczyli w "edukacji na wesoło " w Drohiczynie. Z uśmiechem na twarzy samodzielnie odkrywali zjawiska i prawa naukowe.
G.S.
 

 

 

 

 

 
 

„W środę 18 października”

„Na początku poszliśmy pod Zamek i zrobiliśmy sobie zdjęcie na schodach.” /P. K./


„Odbyliśmy spacer po malowniczych ścieżkach Lublina.” /W. G./ „I pochodziliśmy po Starym Mieście. Jest tam tak bardzo ładnie.” /E. J./

 

 

 
„Ze Starego Miasta skierowaliśmy się do Lubelskiej Trasy Podziemnej. W niej dowiedzieliśmy się troszkę o historii Lublina.” /D. B./ „(…) na początku było normalnie i nagle zaczęła się burza i zaczęły uderzać pioruny.” /P.K./
 

 


„Następnie byliśmy w Skansenie Wsi Lubelskiej, dowiedzieliśmy się, że kręcono tam wiele filmów i seriali.” /P. B./ „Były tam stare budynki i też stary wóz strażacki.” /M. R./ „Były zwierzęta: gęsi, kury, kozy, konie, był stary młyn.” /P. S./ „Ciekawostką, którą podzieliła się z nami pani przewodnik było to, że był tam nagrywany film Znachor.” /W. G./
 

 

 

 

 

 

 


„Pojechaliśmy na koniec do Kosmoparku. Było super” /G. M./ „Chodziłam po Jowiszu, kręciłam się i miałam okulary VR” /W. M./ „Mieliśmy takie zadanie, żeby się zważyć, ile byśmy ważyli na Jowiszu.” /L. P./
 

 
„Najbardziej podobało mi się przedstawienie w podziemiach i karuzela w Kosmoparku.” /N. K./ Uważam, że takie wycieczki są fajne, bo można dowiedzieć się ciekawych informacji o polskich miastach.” /D. B./ „Według mnie warto tam pojechać.” /K. M./

Organizacja i opieka: wychowawcy klas: czwartej, piątej i szóstej: Maciej Zieliński, Agnieszka Omelańczuk, Paweł Ostaszewski oraz nauczyciele współorganizujący kształcenie: Marlena Gregorczuk i Małgorzata Tołtyżewska.

Zdania Uczniów klasy piątej zebrała: azz
fot. M. G., A. O.

Drohiczyn

19 października uczniowie klasy 1 i 2 wybrali się na wycieczkę do Drohiczyna. Na miejscu zwiedziliśmy Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej i Muzeum kajakarstwa, Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Puszczyk”, wystawę starych motocykli oraz Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Dzieci zobaczyły zabytkowe kajaki i osprzęt kajakarzy, zabytkowe motocykle, wystawę historyczno-archeologiczną, multimedialne wystawy dzikich mieszkańców nadbużańskiego terenu, a także odkrywali zjawiska i prawa nauki oraz ćwiczyli zdolności konstrukcyjne i logiczne.

 

 

 

 

 

 2050.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Pieczonego Ziemniaka

20 września, uczniowie klasy 2 i 3 obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Na tę okoliczność wybraliśmy się do Biesiadnego Dworu w Kłopotach Bujnach. W gospodarstwie dzieci zobaczyły króliki, bażanty, kury, gęsi oraz konie, a także wzięły udział w wykopkach. Po zapoznaniu się z historią ziemniaka, uczniowie ze smakiem zjedli placki ziemniaczane oraz pieczone ziemniaki z ogniska. Korzystając z pięknej pogody, skorzystaliśmy również z placu zabaw i zorganizowaliśmy wyścigi z ziemniakiem w roli głównej. Na koniec pobytu, uczniowie upiekli i skonsumowali kiełbaski.

 

 

 

 

 

 

„Dwa kółka”

„Zabłądzili! Kto sam nie przeżył, ten nie zrozumie wcale, ile grozy mieści się w tym słowie. Jeżeli zabłądziłeś w lesie, masz chociaż drzewa wokoło, możesz trafić na chatkę leśniczego, masz w lesie jagody, strumyk — możesz się wody napić, zasnąć pod drzewem.”
Spokojnie! To tylko fragment powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. Nasi piątkowi (15.09.2023r.) cykliści z klasy ósmej - pod opieką Eweliny Siemieniuk oraz Tomasza Chatkiewicza - nie tylko dotarli do wyznaczonego punktu, jakim był Bug w Mierzwicach, ale także do domów pozytywnie zmęczeni wrócili.
Cele (zapoznanie z regionem, popularyzacja turystyki rowerowej i aktywnej formy wypoczynku) – zdaniem kierownika wydarzenia - zostały osiągnięte!

 

 

 

 

azz/fot. E.S.