Rok szkolny 2020-2021

Rok szkolny 2020/2021

Wycieczka do Białegostoku

16 czerwca, uczniowie klasy 1 oraz 2 wyruszyli na wycieczkę do Białegostoku. Tego dnia dzieci obejrzały film "Co w duszy gra", mówiący o spełnianiu swoich pasji i marzeń. Największą atrakcją było zwiedzenie wystawy głównej w Epi-Centrum Nauki. W tym miejscu wszyscy przenieśli się w świat nauki przez zabawę. Uczniowie rozbudzili swoją kreatywność oraz ciekawość, poprzez wykonywanie różnych doświadczeń i eksperymentów.

 

 

 

 

 

 

 

M. Wielogórska 

„Wycieczka do Torunia i okolic”

Było dużo niepewności. Odbędzie się czy nie? Jednak udało się! Uczniowie klas V-VIII wyjechali na 4-dniową wycieczkę do Torunia, Biskupina, Wenecji i Płocka. Ważnym punktem programu wycieczki stało się Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie w reżimie sanitarnym, uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych oraz oglądali wyjątkowe wystawy. Było zwiedzanie Starego Miasta w Toruniu oraz robienie pierników w Muzeum Piernika, był też spektakl w Teatrze im. W. Horzycy. Dzieci miały okazję uczestniczyć w „żywych” lekcjach historii w prehistorycznej osadzie w Biskupinie, w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, Muzeum Diecezjalnym w Płocku oraz w Bazylice Katedralnej NMP, gdzie obejrzeli Drzwi Płockie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Ziemniaka

W poniedziałek, 28 września uczniowie klasy 2 i 3 odwiedzili Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Podczas lekcji muzealnej „Technika w rolnictwie”, uczniowie zapoznali się z historią powstania maszyn i narzędzi rolniczych. W trakcie zwiedzania wystawy stałej oraz na wystawie pod wiatami obejrzeliśmy kolekcję zabytkowych ciągników i lokomobil. W skansenie zobaczyliśmy, jak wyglądało dawne życie w chatach wiejskich, a także odwiedziliśmy pierwsze w Polsce Muzeum Pisanki. Drugim punktem wycieczki była wizyta w Gospodarstwie Agroturystycznym „Zagroda nad Bugiem” niedaleko Ciechanowca. Gospodarze ugościli nas przepysznym obiadem, składającym się z dań ziemniaczanych: baby ziemniaczanej, placków ziemniaczanych i pierogów z ziemniakami. Następnie wybraliśmy się na spacer nad rzekę Bug, gdzie właściciel opowiedział nam ciekawe historie, w tym o pływających krowach, a także dał lekcję zachowania się nad wodą. Na zakończenie naszej wycieczki, dzieci zjadły pieczone ziemniaki z ogniska, a także pobawiły się na placu zabaw.

 

 

 

 

 

 

Święto pieczonego ziemniaka

Korzystając z pięknej pogody uczniowie kl. I wybrali się w piątek, 25 września br. na imprezę integracyjną „Święto pieczonego ziemniaka” do zagrody edukacyjnej „U Waldka”. Na początku gospodarz, znany ze swoich zainteresowań ornitologicznych opowiadał dzieciom wiele ciekawostek o ptakach. Następnie uczniowie poznali historię ziemniaka dowiedzieli się jak brzmi jego nazwa w różnych częściach Polski, np. w gwarze kaszubskiej, góralskiej, poznańskiej czy śląskiej. Podawali też przykłady wykorzystania ziemniaka w gospodarstwie domowym i przemyśle oraz zobaczyli narzędzia i maszyny służące dawniej do uprawy i zbioru ziemniaków. Obserwowali proces przygotowania placków ziemniaczanych. Kolejnym punktem wyprawy były zabawy sportowe z ziemniakiem w roli głównej. Później była degustacja potraw z ziemniaków oraz ziemniaków pieczonych w ognisku. Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy zadowoleni i w dobrym humorze wrócili do domów.