Od 2006 roku Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie współpracuje ze szkołą Małobiłozierska Obłasna Gimnazja”Diwoswit” w Małej Biłozierce (Rejon Wasiliwski, Zaporoże, Ukraina).
Zaczęło się od projektu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI, któremu nadaliśmy tytuł „Bliscy czy dalecy - poszukiwanie wspólnego języka”. Naszym zadaniem podczas dwustronnych wizyt było odnalezienie tego, co sprawia, że jesteśmy sobie bliscy.
O tym, że cel został osiągnięty świadczy fakt, iż na początku tego roku szkolnego dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury (Program Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży) i Nadbużańskiego Stowarzyszenia Oświatowo - Ekologicznego „Mężenin” młodzież z Platerowa, Kisielewa, Lipna i Mężenina podczas projektu „Otwarci na siebie” miała okazję zobaczyć nadzwyczajny dorobek artystyczny Diwoswitu, razem z Ukraińcami śpiewać, tańczyć, bawić się po kozacku oraz robić przedmioty z gliny i rzeźby z piasku na brzegu Morza Azowskiego. Teraz przyszedł czas na rewizytę w ramach działania ponownie dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
„Czym chata bogata...” to projekt włączający młodzież z Ukrainy w rytm życia młodzieży na Podlasiu. Podczas tygodniowego pobytu w nadbużańskiej miejscowości Ukraińcy doświadczą naszej - podlaskiej gościnności. Zabierzemy ich na wycieczki szlakami, z których jesteśmy dumni: przyrodniczym, historycznym i religijnym. Zapoznamy z ciekawymi ludźmi: artystą ludowym, fotografikiem oraz rzeźbiarzem. Przybliżymy mowę polską, pokażemy lokalne produkty i wciągniemy do wspólnych zajęć. Nauczymy filcowania, robienia świec i witraży. Pośpiewamy i zatańczymy z „Małą Pasieką” i Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca „Pasieka”, którego repertuar odwołuje się do tradycji podlaskich i mazowieckich.
Po jesiennym pobycie w Małej Biłozierce prezes NSO-E „Mężenin” Maria Daszko obiecała: „Planujemy spotkać się z nimi ( partnerzy ze szkoły Diwoswit ) w Platerowie, w czerwcu 2014r. Będzie to dla nas spore wyzwanie, gdyż chcemy zrewanżować się porównywalną gościnnością i organizacją.”; oby nam się udało!
Projekt „Czym chata bogata” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży. Dziękujemy!