„Wkład polskiej inteligencji”

Na zaproszenie szkoły „Diwoswit” znaleźliśmy się jesienią w mieście, które Alosza Awdiejew nazywał: „mamą”, by w grupie zróżnicowanej narodowościowo przeprowadzić zadanie pt: „«Внесок польської інтелігенції в культурну спадщину поліетнічної Одеси».

A ponieważ przychodząc do kogoś w gości, warto przygotować się do wizyty, do metropolii, w której „tak pragnął być” Wojciech Młynarski - przybyliśmy  uposażeni w wiadomości o Adamie Mickiewiczu oraz typiczne dla naszego regionu produkty: jabłka, soki, sery i chleb - darowane przez rodziców, a także: sąkacze i pierniki – podarunki od Koła Gospodyń Wiejskich z Ostromęczyna.

Celem działań zaplanowanych do tygodniowej wspólnej realizacji  było pozyskanie informacji nt. „Wkład polskiej inteligencji w rozwój polietnicznej Odessy”. Odbyły się wycieczki po mieście ukierunkowane na wykonanie zadań typu: „Narysuj…”, „Zbierz informacje…”, „Nagraj…”. Były też spotkania z przedstawicielami Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Polska Nuta” – organizacji, która od 2013 roku pogłębia edukacyjno - patriotyczne wychowanie młodzieży.  Jej członkowie i założyciele byli nam przewodnikami, prowadzili warsztaty twórczo-integracyjne, wystąpili z koncertem piosenek znanych, które wykonali nowatorsko. Stanęliśmy pod pomnikiem Mickiewicza i podążyliśmy jego śladem do Białogrodu, gdzie wśród murów „białego zamku” - znanego nam z literatury jako Akerman - na tle limanu Dniestru młodzież prezentowała „Sonety krymskie”.

W otrzymanych od organizatorów sketchbook’ach nasi uczniowie  robili szkice i notatki o Polakach, „którzy przyczynili się do rozwoju Odessy”. Aby dopełnić je kolejnymi polskimi nazwiskami architektów, artystów, lekarzy  powinni pojechać do niej kolejny raz, a potem jeszcze … i znowu…

 

 

 

 

 

 

A. Awdiejew „Moja Odessa”

W. Młynarski „Rejs Moskwa – Odessa”

A.Z.Z.

fot. D. Ludwiczuk