„Talent bez granic”

W zeszłym roku o tej porze Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie przygotowywał się do realizacji projektu «Внесок польської інтелігенції в культурну спадщину поліетнічної Одеси» wg pomysłu  Szkoły „Diwoswit”  (Mała Biłozierka na Ukrainie) w mieście, które Alosza Awdiejew nazywał: „mamą”.

Celem działań zaplanowanych do tygodniowej, międzynarodowej realizacji  było pozyskanie informacji nt. wkładu polskiej inteligencji w rozwój Odessy.

Odbyły się wycieczki po mieście ukierunkowane na wykonanie zadań typu: „Narysuj…”, „Zbierz informacje…”, „Nagraj…”. Były też spotkania z przedstawicielami Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Polska Nuta” – organizacji, która od 2013 roku pogłębia edukacyjno - patriotyczne wychowanie młodzieży.  Jej członkowie i założyciele byli nam przewodnikami oraz instruktorami.

Stanęliśmy pod pomnikiem Mickiewicza i podążyliśmy jego śladem do Białogrodu, gdzie wśród murów „białego zamku” - znanego z literatury jako „Akerman” - na tle limanu Dniestru młodzież po polsku, rosyjsku oraz ukraińsku recytowała „Sonety krymskie”.

Teraz, rok po Odessie, szykujemy się do kolejnego projektu (autorstwa niżej podpisanej) pt. „Talent bez granic”.  Tym razem do integracji młodzieży z Polski i Ukrainy dojdzie za sprawą warsztatów aktorskich.

Działanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży 2020.

 

 

A.Z.Z.

fot. arch. Daniel Ludwiczuk