Wydarzenia

„A ja je lubię!”

Od lat recytują i reprezentują naszą szkołę na konkursach w Kornicy, Czartajewie, Łosicach oraz Siedlcach. Tym razem na eliminacjach powiatowych (we wspomnianych Łosicach) Kacper Harasimiuk z kl. III oraz Aleksandra Zielińska z kl. VIII zaproponowane im przez polonistki (Marię Daszko i Alicję Zienkiewicz – Zielińską) utwory - przedstawili w tak interesujący sposób, że zakwalifikowali się do finału XV Konkursu Recytatorskiego „Miedzy Wierszami”, który odbędzie się 3 kwietnia w Siedlcach.
Gratulujemy!

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Szysz

„Inspiracje”

Na spotkanie z artystką oraz poznanie technik przez nią stosowanych udali się nauczyciele i członkowie NSO-E „Mężenin” .
Aneta Pliszka, bo o niej i jej sztuce mowa- zaprosiła nas do swej pracowni w inspirującej i intrygującej przestrzeni Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim. Absolwentka Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, instruktorka grafiki warsztatowej oraz fotografii, mieszkańcom Platerowa znana z udziału w wakacyjnym plenerze - w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim - prowadzi zajęcia z młodzieżą zainteresowaną takimi technikami jak: linoryt, monotypia i sucha igła.
Podczas krótkiego, acz zachęcającego do powtórzenia spotkania, artystka pokazała swoje miejsce pracy wyposażone w profesjonalną prasę, która umożliwia wykonywanie prac graficznych w technikach druku wypukłego. Oprowadziła nas także po przywróconym do świetności parku, gdzie pośród drzew dostrzegliśmy makietę spalonego w 1918r. pałacu. A zatrzymaliśmy się przy niej na dłużej, gdyż jej autor bliski jest naszemu stowarzyszeniu; to Daniel Ludwiczuk.

 

 

 

 
http://kultura.miedzyrzec.pl
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, D. Ludwiczuk

Tradycje karnawałowe

Zapusty to czas zabawy oraz okres podtrzymywania tradycji. Wychowawczynie klas I, II, III i Pani Magdalena Wielogórska zorganizowały swoim uczniom „KARNAWAŁ”, który składał się z różnych działań: prezentacja multimedialna, nauka tańca, gry i zabawy zręcznościowo-integracyjne z wykorzystaniem chusty klanza, balonów i rekwizytów przygotowanych przez n-li. Zajęcia zakończyły się degustacją pączków, która była nawiązaniem do zwyczaju „tłustego czwartku”. Była to udana lekcja tradycji połączonej z zabawą.

 

 

 

 

 

„Warsztaty z babcią”

Był wstęp teoretyczny i prezentacja multimedialna, czyli zastosowano nowoczesne środki techniczne. Jednak wartością podstawową warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Sztuka w opłotkach” była integracja międzypokoleniowa. Babcie jako specjalistki w dziedzinie „kultura lokalna” wspierały dzieci w zdobieniu toreb wzorami zaczerpniętymi z tradycji ludowej. Praca seniorek z juniorami sprzyjała wspomnieniom typu: „A dawniej…” oraz „ A gdy ja byłam mała…”.
Efektami twórczych zajęć z elementem sentymentalnym w tle są kwiatami oczy cieszące lniane torby, które zabrać można na zakupy, do szkoły czy w podróż.

Działanie dofinansowano ze środków Fundacji „ORLEN- DAR SERCA” w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”.

 

 

 

 

 

 

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

Wyniki konkursu

Z okazji nowego roku, w szkole został ogłoszony konkurs z języka rosyjskiego „Kalendarz na rok 2019”. W konkursie wzięło udział 8 osób. Uczniowie podczas wykonania kalendarza przypomnieli sobie nazwy miesięcy, dni oraz świąt po rosyjsku, a także rosyjskie symbole. Uczniowie w swoich pracach wykazali się pomysłowością oraz zdolnościami manualnymi. Każda praca była inna i oryginalna. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratuluję chęci i kreatywności.

M. Wielogórska

Lekcja kulinarna

Nawiązując do tematu o żywieniu, klasa 8 na lekcji języka rosyjskiego przygotowała dwie bardzo smaczne sałatki. Uczniowie zapoznali się z rosyjskimi nazwami składników, przyborów oraz czynności wykonywanych podczas przygotowania. W trakcie pracy młodzież tworzyła przepisy na swoje sałatki, po które chętne osoby zapraszam do uczniów klasy 8.

 

 

M. Wielogórska

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Z wielką przyjemnością informujemy, że uczennica klasy VIII Aleksandra Zielińska zdobyła wyróżnienie w powiatowym konkursie języka angielskiego na kartkę bożonarodzeniową z życzeniami w języku angielskim MY CHRISTMAS CARD zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Łosicach. To już drugie wyróżnienie naszej uczennicy w tym roku szkolnym w konkursie językowym. Poprzednie zdobyła w konkursie Wishes for Poland, w którym inna uczennica naszej szkoły, Paulina Litewnicka, zajęła I miejsce.
Oli i Paulinie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!

TRZYMAJ FORMĘ!!!

W naszej szkole od września realizowany jest Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę” propagujący zdrowy styl życia. W ten sposób zachęcamy dzieci i młodzież do zdrowego odżywiania połączonego z regularną aktywnością fizyczną oraz zbilansowaną dietą.
„Trzymaj Formę” współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.
Za nami warsztaty z wykrywania składników pokarmowych, tworzenie zdrowych, zbilansowanych jadłospisów oraz dbania o niemarnowanie jedzenia.

 

 

 

„Występ przed rodzicami”

Od pewnego czasu mówiło się „na Platerowie” o przedstawieniu, które pokazano na spotkaniu przedświątecznym Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Mazowieckiego w Drohiczynie, że: „ładne”, „oryginalne”, „przez widzów docenione”.

Reżyserka Agnieszka Agapow oraz aktorzy (uczniowie klas: szóstej, siódmej i ósmej) komentarzami zachęceni, zdecydowali się na występ przed najtrudniejszą, bo własną publicznością.
Do pokazu doszło 24 stycznia podczas zebrania z rodzicami.
Z oklasków i grantów wnioskuję, że gra aktorska cieniem została uczciwie doceniona, a przesłanie utworu „Nie było miejsca dla Ciebie” właściwie przez odbiorców odczytane.

 

 
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

„Minął pierwszy semestr”

Spektakl „ Nie było miejsca dla Ciebie” w formie teatru cieni obejrzeli oraz kolęd w wykonaniu „Małej Pasieki” wysłuchali rodzice, którzy przybyli na semestralne spotkanie, zwane „wywiadówką”.
Nauczyciel biblioteki Paweł Ostaszewski w wystąpieniu na temat czytelnictwa podkreślił profity płynące z czytania książek, a także zachęcił do korzystania z powiększonych o wiele cennych nazwisk i tytułów (dofinansowanie: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, MEN, MKiDN) zasobów szkolnej biblioteki.
Z bieżącymi sprawami edukacyjnymi i wychowawczymi zapoznała zebranych Pani Dyrektor, a o zadaniach postawionych sobie przez Radę Rodziców do realizacji w drugim semestrze opowiedziała Przewodnicząca Paulina Jaszczyńska.

 

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Licznie przybyli na tę uroczystość dziadkowie uczniów kl. I-III mogli wysłuchać i obejrzeć popisy swoich wnucząt. Klasa I zaprezentowała piosenki oraz wierszyki i scenki związane z babcią i dziadkiem. Uczniowie klasy II przygotowali przedstawienie pt. „O biednym wilku i przebiegłym zielonym kapturku” oraz zaśpiewali babciom i dziadkom wesołą piosenkę. Klasa III popisała się tańcem „Trojak”, piosenką oraz zabawnymi scenkami z życia szkoły i skeczem „Urodziny babci”. Występy zakończyło uroczyste „Sto lat”. Później dziadkowie zostali zaproszeni na herbatkę i ciasto przygotowane przez rodziców. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze.

 

 

 

 

 

 

Choinka szkolna 2019

17 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa, którą kolejny raz poprowadził DJ – WODZIREJ PAWEŁ ŁUKIJANIUK. Nasi uczniowie brali udział w różnych animacjach i zabawach tanecznych. Pokazali jak potrafią bawić się w gronie koleżanek i kolegów. Rodzice uczniów przygotowali poczęstunek by dzieci miały siłę do muzycznej zabawy. Główną atrakcją stało się FOTO LUSTRO. Na czerwonym dywanie, każdy mógł poczuć się jak gwiazda i uwiecznić swe pozy na zdjęciach. Do wspólnej zabawy w pozowanie z dziećmi chętnie angażowali się rodzice. 

Dziękuję wszystkim którzy się zaangażowali w przygotowania do choinki by dzieci z naszej szkoły mogły się fantastycznie na niej bawić, jak również tym którzy posprzątali po zabawie.

 

 

 

 

 
Ilona Bardak - Wojtczuk

Nocka w szkole

Dobre praktyki warto powielać! Dlatego też, nawiązując do realizowanego kilka lat wcześniej projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”, jedna z naszych klas postanowiła spędzić noc w szkole. Tego zadania podjęli się uczniowie klasy VI, którzy 11 stycznia wieczorem stawili się w szkole. Celem tego działania było lepsze poznanie siebie i integracja zespołu klasowego. Czas spędzony w szkole wypełniły warsztaty wykonywania batiku, stanowiące element realizowanego w szkole projektu „Sztuka w opłotkach”, dofinansowane ze środków Fundacji "Orlen- Dar Serca". Były też ulubione gry planszowe, wspólne gotowanie i nocne kino.

Charytatywna akcja mikołajkowa

W ramach charytatywnej akcji mikołajkowej w grudniu zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy dla Szpitala Powiatowego w Łosicach. Uzbieraliśmy 790, 92 zł:

Kl. I – 150zł, kl. II – 80zł, kl. III – 126zł, kl. IV – 199,92zł, kl. V – 75 zł, kl. VI – 90zł, kl. VII – 25 zł, kl. VIII – 45 zł, kl. III gim. – 0zł. Za powyższą kwotę zostały zakupione 4 materace przeciwodleżynowe. Dzieci przekazały je na ręce Pana Ordynatora oddziału wewnętrznego (2) i na oddział Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Łosiach (2).

 

 

Trikralova Sbirka

Ciemno, zimno, środek nocy. Jest 2 stycznia 2019 roku godzina 3:30, a przed szkołą w Platerowie ruch. Podjeżdżają samochody, z których wysiadają snujący się, ledwie żywi po nieprzespanej nocy sylwestrowej uczniowie. Krótkie pożegnanie z rodzicami i w drogę. Pewnie niejedna osoba zastanawiała się: „Po co mi to było? Czy nie lepiej spać w cieplutkiej pościeli, przecież mam jeszcze tydzień wolnego”. A jednak, ośmioro uczniów naszej szkoły postanowiło wyruszyć do stolicy Czech Pragi, aby przez tydzień kwestować na rzecz czeskiego Caritas, wspomagając tym potrzebujących.
Podróż była długa i męcząca, ale ku uciesze opiekunów, przebiegła bardzo spokojnie, gdyż większość czasu młodzież przespała.
Wieczorem dotarliśmy na miejsce. Zakwaterowano nas w pensjonacie „U św. Krzysztofa”. Miłe powitanie, gdyż zaprzyjaźniona młodzież z Jastrzębia Zdroju już była. Odprawa, przydział grup, krótki kurs języka czeskiego i dobranoc… Akurat!
Jest 3 stycznia 6.00 rano, pukanie do drzwi, tupot stóp na korytarzu, wszyscy leniwie podnoszą się ze swoich łóżek. Cóż… przed nami pierwszy dzień pracy. Myślę, że niewiele osób zdawało sobie sprawę, że tak ciężkiej. Po śniadaniu w dobrych nastrojach, pełni entuzjazmu wyruszyliśmy. Każda grupa udała się na swoją stację metra i tam przez osiem godzin zbierała pieniądze do puszek. Nie było to proste zadanie: bariera językowa, wstyd, bo wcale nie tak łatwo zbierać dla innych, szczególnie gdy wiele osób odmawia i zimno. Jednak daliśmy radę. Każdy miał swoje sposoby, aby przekonać przechodniów do zatrzymania się i wrzucenia datku do puszki. I tak przez kolejne dni każdego ranka wszyscy po śniadaniu i coraz bardziej nieprzespanej nocy (integracja grup, nowe przyjaźnie, znajomości), wyruszaliśmy na swoje „posterunki” i kwestowaliśmy. Zdarzały się momenty zniechęcenia, kryzysy, ale te szybko mijały. Chwila przerwy oraz gorąca czekolada przywracały dobry nastrój i chęć do pracy.
Nasz pobyt w Pradze to nie tylko kwesta i podróżowanie metrem, zwiedziliśmy też miasto nocą i za dnia. Most Karola, Hradczany, Złota Uliczka i inne zabytki, których nie sposób wymienić zrobiły na nas niemałe wrażenie. Cóż Praga, w przeciwieństwie do naszej stolicy, II wojnę światową przetrwała nietknięta.
6 stycznia uczestniczyliśmy w Orszaku Trzech Króli – wydarzeniu, które jest atrakcją dla turystów.
Cała akcja przypomina trochę naszą zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w Polsce trwa od wielu lat, jednak Caritas związana jest z katolicyzmem, a wyznawcy tej religii stanowią w Czechach mniejszość (jedynie ok. 5% mieszkańców Pragi to katolicy), więc Trikralova Sbirka nie jest popularna.
Przez cały pobyt polscy uczestnicy (młodzież z Platerowa, Sarnak i Jastrzębia) zebrali razem: 605 394 CZK czyli ok. 100 241 zł.
Udział w tym wydarzeniu nauczył nas patrzeć inaczej na innych. Myślę, że nikt z nas nie przejdzie teraz obojętnie obok potrzebujących. Budujące jest to, że wszyscy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w Trikralovej Sbirce w przyszłym roku, wiedząc, na co się decydują. Jesteśmy dumni z naszej młodzieży.
Akcję zainicjował Maciej Zieliński, a w opiece nad grupą pomogła mu Agnieszka Agapow.

 

 

 

 

A.A.

Kiermasz bożonarodzeniowy

W roku szkolnym 2018/2019 kiermasz przebiegał głównie pod hasłem „Choinka z materiałów wtórnych”: szmatek, filcu, patyków, piórek. Były one tworzone w różnym stylu. Można było także zakupić upominki (broszki, wisiory, podkładki wykonywane w technice fusingu) oraz ozdoby świąteczne (wstążkowe bombki, choinki, gwiazdki z gliny). Rękodzieła tworzone były na świetlicy i zajęciach plastycznych pod opieką nauczycieli zaangażowanych w to przedsięwzięcie: Agnieszkę Agapow, Ewelinę Siemieniuk, Dorotę Kolasę, Bożenę Niedziółkę, Magdalenę Wielogórską, Agatę Obrępalską). Mimo nieprzyjemnej aury (śniegu, wiatru, mrozu) pod kościołem dzieci i młodzież zachęcały klientów do kupna wyrobów. Z zadowalającym skutkiem zarobiliśmy 500 zł na kolejne materiały plastyczne, za co serdeczne dziękujemy. Na wiosnę planujemy kolejny kiermasz o wyjątkowym charakterze.

 

 

 

 

 
Siemieniuk Ewelina

Życzenia

„Nie było miejsca dla Ciebie”

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas ciepła i radości. To również czas wspomnień, spotkań z bliskimi oraz rodziną. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie, to czas rozrachunku z własnym sumieniem, wyciszenia, spokoju, przemyśleń i wybaczania. To wszystko przekazali nam uczniowie naszej szkoły, którzy wystąpili podczas apelu bożonarodzeniowego. Poprzez wiersze, grane i śpiewane kolędy, przepiękne pastorałki oraz przedstawienie teatru cieni, zbliżyli nas do świątecznej atmosfery, a także skłonili do refleksji.

 

 

 

 

M. Wielogórska 

„From America”

Education USA przy współpracy z Polsko - Amerykańską Komisją Fulbrighta oraz Ambasadą USA ponownie zaakceptowało nasze zgłoszenie i już w nowym roku kalendarzowym przyjedzie do nas stypendysta Programu Fulbrighta w Polsce na spotkanie z uczniami.
W minionym roku w ramach identycznego działania z dziećmi i młodzieżą spotkali się profesorowie United States Air Force Academy.

 

 

A.Z.Z.

„Gore gwiazda”

Na specjalne zaproszenie ks. bpa Tadeusza Pikusa 14 grudnia reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu przedświątecznym Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Mazowieckiego należących do Diecezji Drohiczyńskiej. 

Przedstawienie teatru cieni pt. „Nie było miejsca dla Ciebie” oraz występ grupy wielopokoleniowej w strojach ludowych z koncertem pastorałek oraz ze wsparciem Zespołu „Pasieka” uatrakcyjnił to – tradycją będące już od czterech lat – grudniowe przedpołudnie.
Za zaproszenie – dziękujemy!
„Hejże ino dyna, dyna!”

 

 

 


A.Z.Z.
fot.Monika Kanabrodzka http://drohiczynska.pl/

Strona 1 z 19