Wydarzenia

„Chłopi - wzory kultury”

Od powstania zdjęć do „Pana Tadeusza” minęło kilka lat…

Tym razem grupa nauczycielek (!) podjęła się stworzenia fotografii do powieści „Chłopi” W. S. Reymonta w 151. rocznicę urodzin noblisty.
W tym celu panie wyszukały w zasobach szkolnej garderoby oraz wypożyczyły od Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” stroje i udały się na sesję zdjęciową do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.  Tam pośród chałup, w ogródku pełnym smolinosów (liliowiec rdzawy), „we młynie” i przy płocie, za wierzbą oraz na ganku pozowały do zdjęć nawiązujących do cytatów, typu:
„Suma się wnet skończyła i nad stawem jęły gęsto przysiadać kobiety do zezuwania trzewików.”, „Siedziały rozczapierzone kieby te kwoki w piasku, ledwie już dysząc z gorąca.”.
Wydarzenie „Chłopi - wzory kultury” zostało objęte Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

 

 

W. S. Reymont „Chłopi”
A.Z.Z.
fot. E. Siemieniuk

„Instrumenty”

Rozwijanie wyobraźni dziecięcej, pobudzanie do twórczej aktywności oraz zapoznanie z tematem „ilustracja do książki” mały na celu warsztaty z Jagodą Charkiewicz. A uczestniczyli w nich uczniowie klasy trzeciej.
Jagoda Charkiewicz jest artystką, ilustratorką książek. Ostatnio „spod jej kredki” wyszły instrumenty, które stały się bohaterami serii „Uwerturki” Kaliny Cyz, nominowanej do nagrody w 58. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017.

A.Z.Z.
„Uwerturki” Kalina Cyz
projekt graficzny i ilustracje: Jagoda Charkiewicz, 
wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne.  

„Teatr w rozkwicie”

Malina w „Brzezinie” i Marysia w „Weselu” w reżyserii Andrzeja Wajdy, a przede wszystkim Jagna Paczesiówna w serialu i filmie Jana Rybkowskiego pt. „Chłopi” – Emilia Krakowska odwiedziła nas w gorący, czerwcowy dzień.

Spotkała się ze szkolną społecznością, a z grupą teatralną prowadzoną przez Agnieszkę Agapow zrealizowała warsztaty.
Było to pierwsze z cyklu spotkań aktorów-amatorów z Emilią Krakowską, a doszło do niego w ramach programu Mazowiecki Fundusz Teatralny „Mój Teatr” realizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Fundację Meritum.

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Szysz

„Co czytasz?”

Wiosną biblioteka szkolna ogłosiła konkurs „Sleeveface”. Przystąpili do niego nieliczni. A szkoda…
„Pokaż mi, co czytasz, a powiem Ci, kim jesteś”.

 

A.Z.Z.

„Spartakiada Szkolna”

Zgrany „team” w składzie: Tomasz Chatkiewicz i Maciej Zieliński z okazji Dnia Dziecka zorganizował rozgrywki sportowe. Odbył się „Turniej Dzikich Drużyn” w piłce nożnej oraz spartakiada. Były m.in. „Wyścigi dodawane”, „Tor przeszkód” i „Przeciąganie liny”.

 

A.Z.Z.
fot. J. Ostaszewska

„Cieszę się jak dziecko.”

Janusz Korczak wspierał rozwój dziecięcych talentów. Zgodnie z jego ideą Dzień Dziecka w naszej szkole zakładał dostarczenie dzieciom i młodzieży atrakcji oraz bodźców rozwijających ich kreatywność, kondycję fizyczną, wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin. Zaistniały stoiska: fizyczno-chemiczne, „Zabawy sensoryczne”, plastyczne, decoupage, „Wycinanki”, malowanie twarzy, stylizowanie fryzur, „English Games” i gry zespołowe oraz atrakcje wodne i wiele innych.
Urządzenie imprezy na placu przy „dużej szkole” sprzyjało integracji przedszkolaków z przedstawicielami starszej społeczności szkolnej oraz rodziców z nauczycielami i pracownikami. Był czas na rozmowy, zabawę z dziećmi oraz wspólny zdrowy posiłek.

 

 

 

 

 

 
J. Korczak „Dziecko salonu”
A.Z.Z.
fot. J. Ostaszewska

„Mój teatr”

Wiosną tego roku grupa teatralna „Aktorzy Ze Spalonego Teatru” (opiekun: Agnieszka Agapow), zakwalifikowała się do programu Mazowiecki Fundusz Teatralny „Mój Teatr” realizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Fundację Meritum.

Naszym zadaniem jest stworzenie od podstaw spektaklu i zaprezentowanie go: najpierw przed lokalną społecznością, a potem w Warszawie podczas przeglądu przed innymi grupami, które (podobnie jak my), zakwalifikowały się do tego przedsięwzięcia. Musimy przygotować scenariusz, stroje, scenografię, plakaty informujące o premierze przedstawienia, itp.
Postanowiliśmy wystawić „Małego Księcia”, scenariusz na podstawie powieści A. de Saint – Exupery’ego już napisaliśmy, przed nami przydział ról i …do pracy!
Spektakl powstaje przy wsparciu merytorycznym oraz finansowym naszych partnerów. Każda grupa ma swojego opiekuna, który talentem, doświadczeniem, umiejętnościami i sławą wspiera ją.
My też mamy swego „dobrego ducha”, przed nami pierwsze z nim (nią) spotkanie.

A. Agapow

„Pamiętamy o Patronie””

Janusz Korczak mówił: „Układamy słowami i czynami naszymi mozaikę”. I od osłonięcia trzeciej części mozaiki na frontowej ścianie szkoły zaczęliśmy 30 maja obchody Dnia Patrona. Uroczystego aktu dokonali dyrektorzy i twórcy: przedstawiciele klas od pierwszej szkoły podstawowej do trzeciej gimnazjum oraz nauczycielka Ewelina Siemieniuk. 

Następnie od Hymnu szkoły rozpoczęliśmy na sali gimnastycznej apel poświęcony Patronowi.
Janusz Korczak wspierał i rozwijał talenty. W Domu Sierot na parterze mieściło się Serce Domu. W czasie wolnym sala zamieniała się w miejsce zabaw. Wystawiano sztuki teatralne. Wychowankowie inscenizowali bajki oraz przegotowywali przedstawienia kukiełkowe.
Swe talenty recytatorskie przed całą szkołą zaprezentowali niektórzy (odważni) uczestniczy szkolnego etapu Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego: Gabriel Niedzielak, Gabriel Wierzchucki, Julia Brojek, Magdalena Oksiuta, Jan Radewicz, Michał Szysz, Oliwia Wierzchucka oraz Łukasz Oreszczuk.
W dalszej części dnia było jeszcze wiele okazji do zaprezentowania umiejętności i sprawdzenia wiedzy, przy założeniu, że:
„Życie nie jest zbiorem arytmetycznych zadań, gdzie odpowiedź zawsze jedna.”

 

 

 

  

 

 

 

 

J. Korczak
A.Z.Z.
fot. J. Ostaszewska

„Rok Ireny Sendlerowej”

Najpierw na języku polskim odbyły się projekcie filmów o Irenie Sendlerowej i dyskusje o jej heroizmie w tragicznym czasie wojny. 

Następnie w maju (w tym roku - właśnie: w maju - mija 10 lat od jej śmierci),uczniowie korzystając z bogatej bazy materiałów na http://roksendlerowej.pl/ , zapoznali się z biografią bohaterki, która mówiła o sobie: Nie róbcie ze mnie żadnej bohaterki oraz słowami, które wypowiedziała, a które uchodzić mogą za „złote myśli”. I to właśnie one starannie przez uczniów klas czwartej i siódmej wybrane i napisane znalazły się na wystawie na szkolnym korytarzu „ku pamięci”.
30 maja historię Ireny Sendlerowej zebranym na szkolnym apelu uczniom i nauczycielom przedstawili uczniowie klasy siódmej.
Każdemu kto tonie, należy podać rękę…

 

 

 

I. Sendlerowa
A.Z.Z.
fot. M. Zieliński

„(…) nie czytałyście...?”

dopytywała się bohaterka utworu wybranego przez Oliwię Wierzchucką do prezentacji na Konkursie Recytatorskim dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego.
Oliwia, Łukasz Oreszczuk, Magdalena Oksiuta i Ignacy Pałyska reprezentowali szkołę na majowych eliminacjach powiatowych w Łosicach.
Oliwia i Ignacy otrzymali wyróżnienie. Gratulujemy!

 

 

 

A.Z.Z.
fot. ŁDK, A.Z.Z.

XXVII edycja Międzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY

W marcu odbyła się XXVII edycja Międzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY. Organizatorem konkursu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Platerowie również wzięła w nim udział. Aż czterech uczniów naszej szkoły uzyskało wysoki wynik w konkursie.

Wyróżnieni uczniowie:
kategoria Beniamin - Karina Wiśniewska, uczennica klasy VI
kategoria Żaczek – Jakub Sidoruk, uczeń klasy II
kategoria Żaczek – Magdalena Oksiuta, uczennica klasy II
Z wynikiem bardzo dobrym w kategorii Żaczek uplasował się uczeń klasy II Jan Radewicz.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 25 maja w auli Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach. Wszyscy zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu na temat Ciągu Fibonacciego i jego odnośników w przyrodzie. Całość uświetnił występ chóru dziecięcego.
Serdecznie gratulujemy Janowi Radewiczowi, który osobiście odebrał nagrodę. Miał okazję spotkać się z najwybitniejszymi matematykami okręgu siedleckiego, pasjonatami tej dziedziny wiedzy.
Gratulujemy także uczniom wyróżnionym.
Życzymy sukcesów w poznawaniu matematyki.

 

 

 

Jolanta Ostaszewska

„Róbmy swoje!”

Pomysł, mądrze wykonana prezentacja oraz motywacja ze strony nauczycielki biologii Doroty Kolasy doprowadziły uczennice klasy siódmej: Patrycję Truszkowską i Aleksandrę Zielińską do wygranej w konkursie „Piękny świat bez alkoholu”. 

Wręczenie nagród za zajęcie kolejno: pierwszego i drugiego miejsca nastąpiło 17 maja w Zespole Szkół Nr 2 w Łosicach.
Dziewczynom gratulujemy wyników, a ich opiekunce – pracowitych uczennic!

 

 

A.Z.Z.
fot. D. Kolasa, ZS Nr 2 w Łosicach

„(…)wspomniał wojny dni"

„Cudny maj" w cyklu nauki szkolnej jest czasem obfitującym w dni wolne od zajęć edukacyjnych oraz wydarzenia o charakterze patriotycznym.
O 73. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej opowiedział zebranym na apelu uczniom i nauczycielom Maciej Zieliński. W formie prezentacji przedstawił informacje o m.in.: Państwach Osi, aliantach, ich przywódcach, IV rozbiorze Polski oraz bilansie strat i zniszczeń wojennych.
Następnie przydzielił klasom zagadki-Quest, których rozwiązanie doprowadziło do miejsc, w których nauczyciel ukrył pytania sprawdzające wiedzę o II wojnie światowej.

„W szkolnym ogrodzie rosną klony,
każdy z nich piękny,
każdy zielony,
jeden-tajemnicą naznaczony."

„Świerki rosną przy drodze,
nie mijaj ich w trwodze,
bo pośród drzew zagadka tkwi,
odlicz do „pięciu". Raz, dwa, trzy..."

 

 

fragmenty utworów:
L. Krzemieniecka „Dzień zwycięstwa"
Olga „Kora" Jackowska „Wyjątkowo zimny maj"
M. Zieliński „Quest"
A.Z.Z.
fot. E.Siemieniuk

Konkurs recytatorski klas I-III

 

 

 

"Kurczę blade"

Cieszymy się z sukcesu (czworo naszych uczniów stanęło na podium) i chwalimy wszystkich, którym chce się wierszy na pamięć uczyć i przed publicznością recytować.

Utwory "Kurczę blade" oraz "Pan Bałagan" mądrze wypowiedziane sprawiły, że Ignacy Pałyska oraz Magdalena Oksiuta z klasy drugiej udadzą się 24 maja na eliminacje powiatowe XXXV Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego do Łosic. Michał Szysz otrzymał wyróżnienie.
Również w grupie starszej interesujące wykonanie liryków Juliana Tuwima oraz Jonasza Kofty przez Łukasza Oreszczuka i Oliwię Wierzchucką doprowadziło ich do występu w mieście powiatowym.
Recytatorów wspierali: Małgorzata Sujkowska, Grażyna Stasiuk, Paweł Ostaszewski oraz Alicja Zienkiewicz - Zielińska.

 

 

 

 

A.Z.Z.

fot. GOK Platerów 

„Bo suknia Pani…”

Chociaż informacje o wizytach Cypriana Kamila Norwida w Korczewie nie są potwierdzone, jedynie pewna jest jego znajomość z właścicielką pałacu Joanną Kuczyńską, z którą prowadził ożywioną korespondencję, warto zatrzymać się na trasie przejazdu z Siedlec do Drohiczyna, wejść do wnętrza „Perły Podlasia” i zobaczyć solidne, dębowe schody oraz zdobienia sufitowe sali balowej w stylu rococo.
Warto też udać się na przechadzkę po parku zaprojektowanym w stylu angielskim, gdzie pośród wielu gatunków drzew (w tym liczące ponad 200 lat dęby), dostrzec można nietypowe okazy egzotycznych drzew, sprowadzone przez podróżującego po świecie Aleksandra Ostrowskiego. A jeśli ktoś wierzy baśniom i legendom, usatysfakcjonowany będzie odnalezieniem wielkiego głazu, "Menhirem" zwanego, któremu przypisywane są magiczne właściwości.
Do Korczewa przyjeżdża Zespół Pieśni i Tańca Pasieka na występy taneczo-śpiewacze. Pokazujemy to miejsce partnerom zagranicznym podczas międzynarodowych wymian szkolnych. Ostatnio byliśmy w Korczewie z przedstawicielami ukraińskiej oświaty z okręgu Zaporoże w marcu 2016r. Z uczniami spacerowaliśmy po parku w minionym roku, a w tym, w maju, mija 135. rocznica śmierci Cypriana Kamila Norwida, który "Do Pani na Korczewie" zwracał się tymi słowy:
" Jest sztuka jedna, co jak słońce w niebie
Świeci nad wiekiem:
Mieć moc pocieszać, moc - zasmucać siebie,
A być człowiekiem!”

 

 

 
C. K. Norwid „Do Pani na Korczewie”
A.Z.Z
fot. zasoby ZPO w Platerowie

„Trzeba marzyć!”

Wysiłku, jakim jest nauka tekstów na pamięć – podjęli się uczniowie klas: czwartej oraz piątej i podeszli do eliminacji szkolnych XXXV Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. 

Jury, w skład którego weszli nauczyciele poloniści, wyłoniło troje uczniów: Oliwię Wierzchucką, Wiktorię Mariańską oraz Łukasza Oreszczuka, którzy będą prezentować się i reprezentować szkołę na eliminacjach gminnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Platerowie.
Wszystkich uczestników za udział w konkursie chwalimy! Zwycięzcom - gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach!

 

 

A.Z.Z.

„…piękny maj”

Na apelu z okazji świąt majowych uczennice klasy trzeciej gimnazjum: Julia Gałecka, Karolina Giez, Karolina Olędzka i Monika Wawryniuk opowiedziały o symbolach narodowych i konstytucji. Nauczyciel historii Maciej Zieliński przeprowadził Test wiedzy o Konstytucji 3 Maja, a chór szkolny, któremu akompaniował Grzegorz Szymanek, zaśpiewał o „majowej jutrzence”.

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Szysz

„Cienie”

Gdy w roku 2007 na lekcji języka polskiego u Marii Daszko zrodził się pomysł zrobienia przedstawienia w formie teatru cieni, potraktowano to jako eksperyment dla twórców ( sprawdzenie wiadomości z fizyki, umiejętność pracy w grupie, konsekwencja w działaniu) i odbiorców, bo czy widownia zrozumie, „ o co chodzi w utworze?”. 

Okazało się, że obie strony sprawdziły się w swych rolach doskonale!

 

 

Kilka lat później (rok szkolny 2012/2013) ci, którzy byli odbiorcami, stali się twórcami kolejnego spektaklu.
Na zajęciach dodatkowych w ramach zadania „Dlaczego widzimy otaczający nas świat?” (projekt „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”), uczniowie pod opieką Doroty Kolasy – zgodnie z zasadami projektu – w grupach zróżnicowanych wiekowo (klasy IV-VI), podzielili między siebie zadania ( reżyser, scenarzysta, oświetleniowiec, itp.), wymyślili scenariusze, przygotowali zaplecze sceniczne, wypracowali przedstawienia: „O księżniczce i kocie”, „O złotej rybce”, „O Zielonym Kapturku” i zaprezentowali je rówieśnikom.
 

 

Minęło kilka lat…
W roku szkolnym 2015/2016 po wysublimowaną formę sięgnęła Agnieszka Agapow ze swą grupą teatralną.
Mali aktorzy na potrzeby przedstawienia zaadoptowali scenariusz filmu o wiernym Hachikō. Pokazali prawdziwą historię psa rasy Akita, który po nagłej śmierci swego pana profesora muzyki Parkera Wilsona (w rzeczywistości był to Japończyk o imieniu Ueno Hidesaburō), przez 10 lat oczekiwał jego powrotu na stacji kolejowej.
 

W tym roku szkolnym gimnazjaliści (klasa IIIa i przedstawiciele IIIb) zachęceni przez wspomnianą polonistkę, przygotowali drogę krzyżową w formie teatru cieni. Pokazali ją społeczności szkolnej na apelu wielkanocnym, a także Księdzu Biskupowi, gdy odwiedził naszą szkołę. Gość przyznał, że „ o teatrze cieni słyszał, ale zetknął się z nim pierwszy raz”; zrobił na nim wielkie wrażenie.
 

 

A.Z.Z.
fot. archiwum ZPO w Platerowie, E. Siemieniuk

„Rota”

W tym roku mija 110 lat od napisania przez Marię Konopnicką utworu, którego pierwsze trzy zwrotki stanowią  kanon jednej z polskich pieśni patriotycznych. Muzykę do niej skomponował Feliks Nowowiejski, a po raz pierwszy wykonano ją 15 lipca 1910  w Krakowie podczas odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego. 

We Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim spoczywa autorka „Roty”. Zatrzymujemy się przy jej grobie zawsze, gdy odwiedzamy Łyczaków. Ostatnio byliśmy tam podczas październikowego międzynarodowego projektu „Sztuka komunikacji” ( dofinansowanie Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży).

 

A.Z.Z.

fot. D. Ludwiczuk

Strona 1 z 16