Wydarzenia

„Świat fraktali”

W celu: poprawy umiejętności myślenia matematycznego u uczniów szkoły podstawowej w Platerowie, rozwinięcia wiedzy o obecności matematyki w codziennym życiu u dzieci i dorosłych gminy Platerów oraz wzbogacenia metod edukacji matematycznej w szkole Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo – Ekologiczne „Mężenin” przygotowuje się do realizacji projektu „Świat fraktali” (dofinansowanie Fundacja mBanku).
W ramach projektu dojdzie do warsztatów artystycznych ( kręcenie filmu „Co to jest fraktal?”, programowanie, tworzenie mozaiki-fraktala) dla nauczycieli oraz uczniów i rodziców, a także ogłoszony będzie konkurs fotograficzny „Fraktale są wśród nas”. Działanie zakończy spotkanie środowiskowe z matematycznymi zabawami międzypokoleniowymi.

Dofinansowano ze środków Fundacji mBanku.


A.Z.Z.

„Dola ucznia, czyli o zakończeniu roku szkolnego”

„Jest dola, jest los napisany dla każdego człowieka: gdyby miał skrzydła, nie uleci przed nim, gdyby sto nóg miał, nie uciecze”.
Prolog do uroczystości zakończenia roku szkolnego 2018/2019 stanowiło przedstawienie „Sznirele Perele”. Po nim doszło do przekazania sztandaru klasom młodszym, ślubowania absolwentów oraz wystąpienia Dyrektor Marii Daszko.
Punktem istotnym spotkania było rozdanie świadectw z wyróżnieniem uczniom, którzy dzięki swej solidnej pracy i nienagannej postawie osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce oraz bardzo dobre i wzorowe zachowanie. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Leonard Szpura, Maciej Stachacz i Natalia Bujalska z klasy pierwszej; Dominik Marczuk z klasy drugiej; Magdalena Oksiuta z klasy trzeciej; Michał Szysz, Gabriela Romaniuk i Joanna Knapiuk z klasy czwartej; Oliwia Wierzchucka i Bartosz Harasimiuk oraz Kinga Prażmo (100% obecności) z klasy piątej; Łukasz Czerka z klasy szóstej; Karina Wiśniewska i Paulina Litewnicka z klasy siódmej; Aleksandra Zielińska z klasy ósmej; Mateusz Czerka, Aleksandra Woźniak i Magdalena Pawłowska z klasy trzeciej gimnazjum.
Także uczniowie, którzy wykazali się aktywnością, pomysłowością, wiedzą i umiejętnościami zostali docenieni pochwałami, nagrodami i dyplomami. Przyznano je za wyniki w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur (Jan Radewicz, Jakub Sidoruk, Aleksandra Zielińska, Karina Wiśniewska), szkolny konkurs językowy „Summer Lapbook” ( Aleksandra Zielińska, Karina Wiśniewska, Michał Szysz), „zaangażowanie w życie artystyczne szkoły” (Leonard Szpura, Szymon, Raczuk, Kamila Tymicka, Szymon Tarantowicz, Maciej Stachacz, Szymon Stefański, Dominik Marczuk, Adam Marczuk, Magdalena Oksiuta, Oliwia Kusz, Jakub Lulko, Mateusz Czerka, Aleksandra Zielińska), „świetne kreacje aktorskie” (Aleksandra Zielińska, Wiktoria Pływacz, Zuzanna Stępnik), działalność w teatrze szkolnym (Marika Bareja, Kalina Kondraciuk, Łukasz Czerka, Mikołaj Czerka, Jakub Pływacz, Szymon Dec, Kinga Prażmo, Klaudia Truszkowska, Julia Sidoruk), „reprezentowanie szkoły w licznych konkursach językowych” (Aleksandra Zielińska, Paulina Litewnicka), „reprezentowanie szkoły w konkursach recytatorskich” (Aleksandra Zielińska, Kacper Harasimiuk), sukcesy sportowe (Karina Wiśniewska), konkursy plastyczne (Magdalena Dudek, Michał Szysz).
W dalszej części wydarzenia (ostatniego w tym roku szkolnym) odbył się koncert uczniów ze szkół muzycznych w Siemiatyczach i Łosicach: Gabriela Wierzchuckiego, Michała Szysza oraz Oliwii Wierzchuckiej.
Materiał, który następnie przedstawiła odchodząca klasa ósma miał charakter sentymentalno – zabawny. W formie prezentacji, w której przeplatały się zdjęcia z filmami i komentarzami uczniów, pokazano projekty, wydarzenia, akcje i wyjazdy edukacyjne, w których klasa (często z również odchodzącą klasą trzecią gimnazjum) uczestniczyła. Było tego mnóstwo!
Za wszelkie okazje, by zdobywać wiedzę i umiejętności Dyrekcji oraz Nauczycielom najpierw podziękowali absolwenci, a po nich zrobili to rodzice.
Na zakończenie – już z myślą o nadchodzącym roku szkolonym 2019/2020 – z propozycją udziału w projekcie „ Świat fraktali” (dofinansowanie Fundacja mBank) wystąpiła Jolanta Ostaszewska, która w formie prezentacji zapoznała zebranych z tematem „fraktal” i zapowiedziała konkurs fotograficzny „Fraktale są wśród nas”.
Ostatni dzień w szkole zakończył się kameralnymi spotkaniami uczniów z wychowawcami. Były uśmiechy, były i łzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
J. I. Kraszewski „ Chata za wsią”
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

„Słyszałeś o doktorze Januszu Korczaku?”

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2018/2019 „Aktorzy Ze Spalonego Teatru” przedstawili teatr cieni pt. „Sznirele Perele”, czyli „sznur pereł” w reżyserii Agnieszki Agapow.
Scenariusz napisało życie wychowanków Domu Sierot założonego przez Stefanię Wilczyńską i Janusza Korczaka.
W przedstawieniu po raz ostatni udział wzięły: Wiktoria Pływacz, Aleksandra Zielińska i Zuzanna Stępnik, którym na koniec pięcioletniej współpracy Agnieszka Agapow serdecznie podziękowała za „świetne kreacje aktorskie oraz wspólne przeżycia w teatrze szkolnym”.

 

 

„Okruchy wspomnień” Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

Przeprosiny

W imieniu swoim i innych rodziców chcę przeprosić Panią Grażynę Stasiuk za słowa które były wobec niej skierowane z naszej strony.
Ewa Mielniczuk

Nauka przez zabawę

Każdy wie, że szkoła to miejsce gdzie zdobywamy przede wszystkim wiedzę. Oprócz tego szkoła umożliwia nam rozwój zainteresowań i pasji oraz aktywne spędzanie czasu. Klasa 3 podczas lekcji plastyki, muzyki oraz wychowania fizycznego niejednokrotnie uczestniczyła w zajęciach, podczas których były wykorzystywane aktywne metody. Uczniowie korzystali z wielu pomocy dydaktycznych oraz pracowali z różnymi materiałami. Na ostatnich zajęciach plastycznych uczniowie mieli okazję stworzyć bilbord promujący szkołę, który teraz uatrakcyjnia wjazd do naszej szkoły.

 

 

 

 

 

  

  

M. Wielogórska

Mały Mistrz Sportu

Fotorelacja z Małego Mistrza Sportu w Górkach.

 

 

Wycieczka do Nurca

Dnia 11.06.2019r. klasa II uczestniczyła w wycieczce do Nurca. Podróż odbyliśmy pociągiem (niektóre dzieci jechały po raz pierwszy). Zobaczyliśmy jak wygląda praca motorniczego i konduktora, nauczyliśmy się odczytywać rozkład jazdy pociągów oraz zasad bezpieczeństwa na peronie. Zostaliśmy przyjęci w Domu Sióstr Urszulanek „Betania”, gdzie mile spędziliśmy czas: graliśmy w różne gry i zabawy. S. Katarzyna opowiedziała dzieciom o zgromadzeniu, jego historii i o pracy sióstr. Pomimo upału i zmęczenia wróciliśmy z nowymi wrażeniami.

 

 

 

 


A. Obrępalska
A. Chwedoruk

Doradztwo zawodowe

Dnia 10.06.2019r. w ramach realizowanych godzin z doradztwa zawodowego odbyła się wycieczka do Białej Podlaskiej z uczniami klas VII, VIII Szkoły Podstawowej i III klasy Gimnazjum.
Dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego Policji w Białej Podlaskiej nasi uczniowie zapoznali się ze strukturą i pracą funkcjonariuszy policji oraz uzyskali rzetelną wiedzę na temat możliwości wstąpienia w szeregi służb mundurowych i ścieżki kariery zawodowej.

 
W kinie zapoznali się z pracą związaną z projekcją filmów, zostali „wpuszczeni za kulisy”, czyli zwiedzili pomieszczenie techniczne do obsługi projekcji filmów i poznali jej tajniki.

 
Następnie udali się do budynku Starostwa Powiatowego by tam przyjrzeć się pracy urzędnika, w które zostali wprowadzeni przez Annę Kutnik kierownik oddziału spraw obywatelskich i cudzoziemców w delegaturze w Białej Podlaskiej.

 
Kolejnym przystankiem był Salon fryzjerski - damsko męski dziecięcy przy Al. 1000-lecia w którym Pani Anita przybliżyła im zawód fryzjera.

 
Na koniec nasi uczniowie odwiedzili warsztat samochodowy by dowiedzieć się na czym polega praca mechanika w dzisiejszych czasach.

 
Ilona Bardak - Wojtczuk

W tartaku

Klasa 5 na lekcji techniki w tartaku Pani W. Bronisz omówiła obróbkę drewna oraz zapoznała się z zawodami związanymi z drewnem.

 

„Do wiadomości”

Na siedleckiej scenie podczas finału XXXVI Konkursu Recytatorskiego Dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego 11 czerwca 2019r. wystąpił uczeń klasy czwartej Michał Szysz.
Z właściwą dykcją i artykulacją zaprezentował wiersz L. J. Kerna oraz fragment prozy B. Kosmowskiej. I chociaż nie znalazł się wśród tegorocznych laureatów – wierzymy w niego!

A.Z.Z.

"Skromny gest"

Podziękowania za skromny gest (majowe spotkanie klasy ósmej z pensjonariuszami) otrzymała szkoła od p. Haliny Korycińskiej, Kierownika Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Łosicach
Wcześniej, w grudniu - dzięki udanej akcji charytatywnej przeprowadzonej przez Agatę Obrępalską udało się zakupić do ośrodka potrzebne sprzęty.
Byłoby dobrze, gdyby doszło do kolejnych działań na rzecz ZOL-u.

A.Z.Z.

„Dobry czas”

Maj i czerwiec to dla naszej szkoły miesiące sukcesu, bogate w nagrody w różnorodnych konkursach: matematycznych (Jan Radewicz, kl.III), recytatorskich (Michał Szysz, kl.IV), językowych (Aleksandra Zielińska kl. VIII, Paulina Litewnicka kl. VII), fotograficznych (Aleksandra Zielińska i Michał Szysz).

Tym razem na uroczystości związane z podsumowaniem X edycji Konkursu „Spotkania z przyrodą im. Jerzego Ostaszewskiego” do Janowa Podlaskiego zostały zaproszone Anna Bartoszuk z klasy pierwszej oraz Aleksandra Zielińska z klasy ósmej. 

Obie dziewczyny namalowały (Anna pastelami olejnymi, Aleksandra -plakatówkami) nadbużańską przyrodę z charakterystycznymi dla niej elementami flory („Letni las”)  i fauny („Świat owadów”). 

Zdobyły wyróżnienie!

Annie w miłej chwili towarzyszyła mama, której dziękujemy (!) za pomoc w zorganizowaniu transportu do Janowa Podlaskiego.

 

A.Z.Z.

fot. http://zpo.janowpodlaski.pl

Informacja

Drodzy Rodzice,

Miło nam poinformować, że z sukcesem zrealizowaliśmy przedsięwzięcie zakupu szafek szkolnych, zainicjowane na wrześniowym zebraniu Rady Rodziców. Już w lipcu piękne nowe szafki zostaną umieszczone w odremontowanej specjalnie na tę okazję szatni, aby od nowego roku szkolnego służyć naszym dzieciom.
Szafki dostarczy firma MELMET, która została wybrana spośród kilkunastu innych, ze względu na najkorzystniejszą cenę i jakość produktu.

Finansowanie wygląda następująco:
Całkowity koszt zakupu to 22 793,13 zł
ZPO w Platerowie zapłaci 15016,00 zł
Rada Rodziców zapłaci 7777,13 zł:
· ze zbiórki na sztandar pozostało 4274,48 zł
· z wpłat na RR w bieżącym roku szkolnym uzyskaliśmy 2580,00 zł
· z odpisu 1% podatku za rok 2017 uzyskaliśmy 922,65 zł

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, który przyczyniły się do realizacji tego projektu i wsparły go finansowo!
Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!

Z poważaniem
Rada Rodziców

„Kiedy pszczoła zniknie…”

6 czerwca Aleksandra Zielińska oraz Michał Szysz z opiekunem Alicją Zienkiewicz - Zielińska uczestniczyli w uroczystości wręczenia nagród w konkursie "Jestem stąd", w którym Aleksandra zdobyła nagrodę główną za fotografię pt. „Słodka tradycja" , a Michał za „Wicie palm" - miejsce trzecie.

Był to - jak podkreślali organizatorzy (MSCDN Wydział w Siedlcach, Muzeum Regionalne w Siedlcach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Siedlcach, I Liceum Ogólnokształcące w Siedlcach), bardzo udany debiut naszych uczniów w konkursie!
Uroczystości, która odbyła się w sali Muzeum Regionalnego w Siedlcach towarzyszył wykład o technikach fotografowania dyrektora Sławomira Kordaczuka oraz zwiedzanie wystawy "Wielki świat małego człowieka”.

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Szysz

„Wiry pierścieniowe”

Eksperymenty związane z naukami przyrodniczymi i wiedzę o nich w formie spektaklu połączonego z wykładem, quizem oraz laboratorium przekazali uczniom „Zaelektryzowani”.
Zobaczyliśmy wiry pierścieniowe (niektórzy próbowali je łapać, gdy „wystrzeliwały” z generatora), usłyszeliśmy efekt wdychania helu oraz poczuliśmy chłód ciekłego azotu. Prawie jak w kuchni molekularnej…

 

 

 

A.Z.Z.
fot. I. Bardak- Wojtczuk

„Spodobało się!”

Zainteresowanie techniką zaczęło się podczas wyjazdu do Turcji (projekt „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej, FRSE, 2014). Pomysł na jej zrobienie pojawił się w związku z projektem „Głucha wioska na Podlasiu” (autor Alicja Zienkiewicz-Zielińska), dofinansowanym przez Polskie Stowarzyszenie im Janusza Korczaka. Inspiracją była twórczość Starego Doktora, a realizacja pod okiem Eweliny Siemieniuk odbywała się z udziałem uczniów. 

Mozaika!
Przez kolejne lata na frontowej ścianie szkoły do tej - ilustrującej słowa Korczaka: „Bądź sobą, szukaj własnej drogi" - dołączyły kolejne.
W tym roku uczniowie z Eweliną Siemieniuk na warsztatach artystycznych i godzinach świetlicy, a także w ramach działania „Sztuka w opłotkach” robią kolejne dwa elementy.
31 maja (Dzień Dziecka) na warsztatach prowadzonych przez wspomnianą Ewelinę Siemieniuk oraz Magdalenę Wielogórską szansę dołożenia cegiełki do wspólnego dzieła mieli także rodzice i dzieci z przedszkola (uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum już swoje kawałki wykonali). Niektórzy dorośli pierwszy raz lepili gliniane kafelki, natomiast dzieci w naszej szkole od przedszkola potrafią robić ceramiczne ptaki, liście i naczynia.

Cierpliwie oczekujmy efektu.

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, A. Obrępalska

„Huśtawki i karuzele z muzyką”

W pewnym momencie swego królowania monarcha Maciuś Pierwszy życzył sobie, aby „we wszystkich szkołach urządzić huśtawki i karuzele z muzyką”. 

Tych nie było…, ale 31 maja na Dniu Dziecka były atrakcje dmuchane dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-IV. Nauczyciele oraz rodzice przygotowali zabawy z chustą oraz balonami. Można było sprawdzić swą wiedzę z zakresu fizyki, chemii i przyrody oraz poćwiczyć język angielski. Strażakiem na kilka minut mógł zostać nie tylko Wojtek i każdy mógł pobyć policjantem w radiowozie. Uczono zasad udzielania pierwszej pomocy. Z techniką tworzenia mozaiki można było zapoznać się przy stoisku warsztatów artystycznych, z efektami projektu "Sztuka w opłotkach" przy stoliku eksperckim, a smacznymi sałatkami, napojami i daniami na ciepło częstowano w kąciku gastronomicznym.
Pogoda-dopisała, atrakcje-sprawdziły się, organizatorzy - współpracowali, rodzice tłumnie uczestniczyli w wydarzeniu, a dzieciom i młodzieży podobało się.
I to chodziło!
Wszystkim, którzy mieli swój udział w zorganizowaniu Dnia Dziecka-dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 


J. Korczak „Król Maciuś Pierwszy”
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

"Sznirele Perele"

Wspomnienia wychowanków Domu Sierot założonego przez Stefanię Wilczyńską oraz Janusza Korczaka w formie teatru cieni przedstawili „Aktorzy Ze Spalonego Teatru" uczniom, nauczycielom i rodzicom na Dniu Patrona 31 maja 2019r.
Przywołano zabawy Starego Doktora z dziećmi, rytuały i zasady obowiązujące w sierocińcu. Cieniom towarzyszył dialog dwóch kobiet i muzyka nawiązująca do klimatu warszawy lat 30. oraz kultury żydowskiej. Sceny, komentarze i melodie złożyły się w „sznur pereł”.
To już chyba ostatnie przedstawienie w tym składzie…

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

"Patronowi"

Dzień Dziecka tym razem odbył się u nas w słoneczny majowy piątek. Tradycyjnie część tego dnia poświęcamy naszemu patronowi Januszowi Korczakowi.
W tym roku uroczystość koordynował Paweł Ostaszewski. Nauczyciel przypomniał zebranym fakty o pisarzu, a grupa teatralna pod opieką Agnieszki Agapow przestawiła w formie teatru cieni wspomnienia wychowanków z Domu Sierot.

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

„Ważne”

29 maja 2019r. odbyły się kolejne warsztaty dla uczniów z Dorotą Lubas-Koszewską (dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Kreska, właściciel i terapeuta Pracowni Rozwoju i Terapii Kreska).
Po zapoznaniu młodzieży z tematem „cyberprzemoc” (luty 2019r.) przyszedł czas na komunikację interpersonalną oraz rozwijanie kompetencji emocjonalnych. A o tym, „Jak ustrzec dziecko przed cyberprzemocą?" - dowiedzieli się na popołudniowym spotkaniu z ekspertem rodzice i prawni opiekunowie naszych uczniów.

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

Strona 1 z 22