Wycieczki

PODRÓŻE KSZTAŁCĄ

Pod takim hasłem 18 stycznia klasy IV, VI i VII wybrały się na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym elementem podróży była wizyta w Fabryce Bombek Gepard w Wołominie, która przeszła nasze oczekiwania, dostarczając dużo wiedzy i fajnie spędzonego czasu.
 
Dzięki uprzejmości Mikołaja poznaliśmy każdy krok produkcji szklanych bombek. Obserwowaliśmy najbardziej widowiskowy etap dmuchania szkła, potem srebrzenie, barwienie oraz ręczne zdobienie.
 

 
Oglądaliśmy też powstające tutaj szklane ozdoby. Wśród nich były bogato zdobione bombki z dekorem królewskim, bombki z formy, jaja Faberge, choinkowe sople, szpice, szyszki, szopki, gadżety reklamowe itp.
 


Po wspólnym poczęstunku z mikołajową rodziną podążyliśmy dalej. Kolejnym elementem wizyty były warsztaty zdobienie szklanych bombek pod okiem dekoratorki. Ile głów, tyle pomysłów! Powstałe prace zabraliśmy do domu.

 

 

Z Wołomina udaliśmy się do Warszawy, gdzie zwiedzaliśmy Gmach Polskiego Radia.
Poznaliśmy historię Polskiego Radia oraz jego pracę w czasach nam współczesnych.
Mieliśmy okazję obserwować realizację audycji „na żywo”  w studiach radiowej Jedynki, Dwójki i Czwórki. Odwiedziliśmy również studia nagraniowe, archiwum, newsroom oraz redakcję Portalu polskieradio.pl.

 

 

 
Nie obyło się też bez niespodzianek. Niektórzy udzielili wywiadu redaktorowi Radia Dzieciom.
 

 

Wycieczka

18 grudnia 2018r. uczniowie kl. I, II i III wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Najpierw w kinie Helios obejrzeli piękny film pt. „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. Następnym punktem wyprawy była wizyta w Muzeum Regionalnym, gdzie z zaciekawieniem zwiedzali sale muzealne oraz słuchali opowieści przewodników. Na koniec czekała ich wizyta w Trickolandii – sali iluzji. Było to miejsce pełne niespodzianek i magicznych trików, gdzie wszyscy doskonale się bawili i robili sobie „magiczne” zdjęcie. Dla wszystkich dzieci był to niezwykły dzień.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst: Anna Chwedoruk

Zdjęcia: Ilona Bardak-Wojtczuk       

Mikołajkowy Białystok

W ramach Mikołajek uczniowie klas IV-VI wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Aby poobcować z kulturą, zaczerpnąć świątecznego klimatu i przemyśleć swoje czyny przed świętami, obejrzeliśmy spektakl „Opowieść Wigilijna” w Białostockim Teatrze Lalek. Spektakl okazał się bardzo spektakularnym, poruszającym i ciekawym. Uczniom podobały się efekty specjalne oraz gra aktorów. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Wojska oraz muzealne eksponaty i wystawy. Dowiedzieliśmy się co wchodzi w skład umundurowania i ekwipunku żołnierza, kim był i jak był uzbrojony ułan oraz jak ewaluował mundur żołnierza na przestrzeni lat. Uczniowie przypomnieli sobie stopnie żołnierskie, ważne daty, postacie i wydarzenia historyczne oraz dowiedzieli się co to jest i jak wygląda manierka, menażka czy granat. Punktem kulminacyjnym i najsłodszym całej wycieczki było miejsce Cukier Lukier, gdzie obejrzeliśmy pokaz powstawania karmelków, dowiedzieliśmy z czego powstają naturalne barwniki do masy cukrowej oraz samodzielnie wykonaliśmy i zapakowaliśmy lizaki z motywem bożonarodzeniowym.

 

 

 

 

 

 

M. Wielogórska

Wyjazd do Siedlec

25 października 2018 roku klasa I Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Platerowie odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną im. Haliny Radlińskiej w Siedlcach. Uczniowie zwiedzili gmach biblioteki, dowiedzieli się, na czym polega praca bibliotekarza. Mieli też wyjątkową okazję do zajrzenia w miejsca czytelnikom niedostępnym – czyli magazynu biblioteki.

 

 

 

Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w Muzeum Regionalnym. Podczas lekcji „Poznajemy muzeum” pierwszoklasiści dowiedzieli się czym zajmuje się muzeum, co to jest eksponat i wystawa. Lekcja w muzeum była pierwszym spotkaniem uczniów klasy I z muzeum.

 

 

 

 

„Wyjazd do Narwi i Ciechanowca”

W ramach realizacji rocznego projektu Patriotyzm konsumencki dzieci z kl. II i III odbyły wycieczkę do zakładu Pronar w Narwi. Uczniowie poznali ofertę przedsiębiorstwa, byli w halach produkcyjnych, obserwowali pracę w różnych zawodach, a przede wszystkim przekonali się, że warto kupować produkty rodzinnego pochodzenia. Wszyscy byli pod wrażeniem różnorodności produktów firmy. Chłopcom szczególnie podobał się sprzęt rolniczy oraz maszyny komunalne.

 

 

 

 

 

 

 


W drodze powrotnej uczniowie byli w Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka w Ciechanowcu, gdzie zwiedzili zespół pałacowo-parkowy. Mieli okazję podziwiać dawne narzędzia i maszyny rolnicze oraz zabytkowe pojazdy konne i lokomobile, a także różnorodne budynki znajdujące się w skansenie. Niemałe wrażenie wywarło na dzieciach największe w Europie Muzeum Pisanki.

 

 

 

 

 
M. Sujkowska
A. Chwedoruk

Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie

We wtorek 16.10.2018r. uczniowie kl. I wraz z wychowawczynią Grażyną Stasiuk i katechetką Agatą Obrępalską wybrali się do gospodarstwa sadowniczego w Klimczycach, w którym tłoczone są soki owocowo-warzywne pod nazwą „Samo jabłko”. Właścicielka firmy w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o patriotyzmie lokalnym oraz przedstawiła swoje gospodarstwo. Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali proces produkcji soku jabłkowo-marchwiowego, a następnie degustowali różne smaki soków serwowane przez właścicielkę. Na zakończenie wizyty wszyscy stwierdzili, że warto „kupować swoje” - czyli dobre, polskie, lokalne produkty. Wizyta uczniów w Klimczycach była związane z realizacją szkolnego projektu pt. „Patriotyzm konsumencki”.

 

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2017-2018

ZIELONA SZKOŁA W SERPELICACH

W dniach 5 i 6 czerwca 10 uczniów kl.I wraz z koleżankami i kolegami z ,,zerówki" było na zielonej szkole w Serpelicach. Dla większości z nich było to pierwsze samodzielne "nocowanie" poza domem. Wszyscy doskonale się spisali i wykazali się samodzielnością i odpowiedzialnością. Dzieci miały wiele atrakcji - płynęły statkiem po Bugu, wybrały się na przejażdżkę bryczkami, odwiedziły Kalwarię Podlaską, spacerowały nad Bugiem i po okolicy. Było też wspólne ognisko, zabawy sportowe, zajęcia plastyczne oraz lody.

Wszyscy zadowoleni wrócili do domów i stwierdzili, że następnym razem chcą pojechać na dłużej.

 

 

 

 

tekst: A.Chwedoruk, zdjęcia: R. Głuchowska

„Pora na radio”

Tym razem inicjatywność Doroty Kolasy zaprowadziła nas do radia. 28 maja grupa młodzieży  z naszej szkoły znalazła się w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie.

 

 

 

Kolejnym istotnym punktem programu wycieczki do stolicy była wizyta w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Uczniowie zwiedzili plan filmowy: część scenograficzną i część kostiumową. Wrażeniem niezapomnianym była projekcja filmu w goglach VR, a wiedzy o wiekopomnych działach polskich oraz radości z udziału w stylizowanej sesji fotograficznej dostarczyła część poświęcona Janowi Matejce. 

 

 

 

A.Z.Z.

fot. D. Kolasa, M. Zieliński

Pora na radio”


Tym razem inicjatywność Doroty Kolasy zaprowadziła nas do radia. 28 maja grupa młodzieży z naszej szkoły znalazła się w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie.


…………..zdjęcia e-mail 1.…………


Kolejnym istotnym punktem programu wycieczki do stolicy była wizyta w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Uczniowie zwiedzili plan filmowy: część scenograficzną i część kostiumową. Wrażeniem niezapomnianym była projekcja filmu w goglach VR, a wiedzy o wiekopomnych działach polskich oraz radości z udziału w stylizowanej sesji fotograficznej dostarczyła część poświęcona Janowi Matejce.

…………zdjęcia e-mail2 …………….


A.Z.Z.

fot. D. Kolasa, M. Zieliński

,,Zielona szkoła w Kazimierzu Dolnym i Janowcu”

Po raz kolejny dzieci z Platerowa wybrały się na "zieloną szkołę" do Kazimierza Dolnego i Janowca. Pod opieką Małgorzaty Sujkowskiej, Grażyny Stasiuk i Jolanty Ostaszewskiej w wyjeździe w dniach 17 i 18 maja 2018r. uczestniczyło 29 uczniów klas I-III.

W Janowcu, który przywitał deszczową pogodą, dzieci poznały historię zamku Firlejów. W Kazimierzu Dolnym uczestnicy wycieczki podziwiali zabytki, wędrowali uliczkami miasta, zwiedzili Zespół Zamkowy, weszli na Basztę, skąd podziwiali piękne widoki na Wisłę i okolicę.
Atrakcją wyjazdu okazał się również pobyt w Parku Rozrywki ,,Z fizyka za pan brat”, gdzie uczniowie poprzez zabawę poznali wiele tajników fizyki.
Niemało wrażeń dostarczył także rejs statkiem po Wiśle.
W drodze powrotnej w Łosicach dzieci obejrzały film ,,Jak zostać kotem”.
Wszyscy wrócili w dobrym humorze, z bagażem wspomnień i kazimierskimi kogutami.
Pobyt na ,,zielonej szkole” był źródłem nowych doświadczeń, wrażeń i przeżyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

Małgorzata Sujkowska
Zdjęcia- Jolanta Ostaszewska

„Udało się!”

Po miesiącach oczekiwań, odbyciu mnóstwa rozmów telefonicznych i przesłaniu wielu e-maili udało się Dorocie Kolasie dostać do telewizji… na zwiedzanie!
Ponad trzydzieści osób w pewien czwartkowy, słoneczny dzień spacerowało korytarzami siedziby TVP przy ul. Woronicza. Uczniowie klas IV i V z opiekunkami zwiedzili Muzeum TVP, gdzie wyeksponowano zdjęcia i kukiełki kultowych postaci telewizyjnych. Przebywali m.in. w TVP Sport oraz w „Pytaniu na śniadanie”, gdzie spotkali się i porozmawiali o Drohiczynie, Mielniku, szansach na zostanie prezenterem telewizyjnym oraz urokach życia w Dolinie Bugu z Tomaszem Wolnym.
Jak na gwiazdy przystało przespacerowali się sławnym szklanym korytarzem i pozowali na ściankach.

 

 

 

 

 
Następnie na Zamku Królewskim oddali się w ręce kompetentnych przewodników i ze słuchawkami na uszach podążali poprzez apartamenty królewskie do Galerii Lanckorońskich. Na dłużej zatrzymali się przed obrazami Jana Matejki (w tym roku obchodzimy 180. rocznicę urodzin mistrza i 125. rocznicę śmierci), które w roku jubileuszowym – 100 lat niepodległości Polski – nabierają symbolicznego znaczenia.

 

 

Ostatnim punktem programu w stolicy była wizyta w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Uczniowie zwiedzili plan filmowy podzielony na 2 części: część scenograficzną (zwiedzający mogą zobaczyć dekoracje wykreowane przez twórców filmowych - prawdziwie królewską ucztę, salę tronową, królewską sypialnię oraz filmowe lochy) i część kostiumową (zwiedzający mogą sprawdzić się w zadaniach z filmowej garderoby i przymierzyć wybrane kostiumy historyczne). Wrażeniem niezapomnianym była projekcja filmu w goglach VR (przeniesienie się w plener na plan i z bliska przyglądanie się pracy ekipy filmowej i nagrywaniu kolejnych ujęć). Radości wielkiej dostarczyły przebieranki w stroje z obrazów Matejki. Każdy chętny – dziecko i dorosły – mógł stać się na potrzeby fotografii: królem lub Stańczykiem.

 

 

 
Organizatorkom wycieczki: Dorocie Kolasie i Agnieszce Omelańczuk udało się zgrabnie połączyć wątki kulturalne z historycznymi. To był bardzo atrakcyjny i pouczający pobyt w stolicy.

http://www.wfdif.pl/

A.Z.Z.
fot. D. Kolasa, A.Z.Z.

Coco, iluzja i obrazy 3D

W dniu 18 grudnia 2017 roku klasy IV-VI szkoły podstawowej wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Siedlec, która była opóźnionym prezentem mikołajkowym. Na początku uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zwyczajami dotyczącymi świętowania Dnia Zmarłych w krajach latynoamerykańskich dzięki bohaterom filmu Coco. Film opowiadający o relacjach rodzinnych, poszukiwaniu własnych korzeni i dążeniu do spełniania marzeń wywołał łezkę wzruszenia wśród części widowni.
Następnym przystankiem w czasie wycieczki była Trickolandia. W tym miejscu uczniowie mieli okazję poczuć się jak bohaterowie filmów szpiegowskich i spróbować przejść pokój chroniony laserami, poruszali się po krzywym domu, przekonali się co to jest nieskończoność i pozowali przed malowidłami 3D. Okazało się, że dzieci nie boją się bliskich spotkań ani z groźnymi zwierzakami ani z postaciami z bajek a wizyta w Trickolandii dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń.

 

 

DZIEŃ W WARSZAWIE – 16.10.2017r.

Nasze wrażenia:

„Interesującym punktem tej wycieczki było lepienie z gliny – nauczyłem się nowej czynności.”

„Na trampolinach było dużo emocji, chętnie bym tam wróciła.”

„Najbardziej podobał mi się film oraz lepienie naczyń z gliny.”

„Podobał mi się film pt. „Pierwszy śnieg”, ponieważ było dużo emocji.”

„Dzięki temu wyjazdowi dowiedziałem się jak kiedyś robiono gliniane naczynia i sam nauczyłem się je robić. Bardzo podobały mi się zajęcia na trampolinach, bo dawno się tak nie zmęczyłem zabawą.”

„Moim najlepszym wspomnieniem był park trampolinowy oraz Muzeum Archeologiczne, w którym  miałem okazję zrobić garnek. Jeśli będzie możliwość to chętnie znowu tam pojadę.”

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2016-2017

Klasa piąta potrafi.

W maju tego roku uczniowie klasy piątej zorganizowali wycieczkę do pobliskiego miasta Siedlce. Wcześniej ułożyli jej plan i w przybliżeniu obliczyli koszt. Aby było taniej, dzieci postanowiły odbyć podróż pociągiem, więc musiały sprawdzić rozkład jazdy PKP. Piątoklasiści zdecydowali, które muzeum chcą odwiedzić, z oferty kin wybrali film i ustalili godzinę seansu.
I stało się, 25 maja o godzinie dziewiątej spotkaliśmy się na stacji PKP w Platerowie, wsiedliśmy do pociągu i w drogę.
 
Podróż przebiegła spokojnie, dopiero na peronie zaczęło robić się nerwowo, ponieważ każdy z uczestników miał obowiązek taszczyć torbę z ubraniami potrzebnymi do zdjęć retro. Dzięki stanowczej postawie pań opiekunek, wszyscy doszli do porozumienia.
Pierwszym etapem naszej podróży było kino Helios i film „Strażnicy galaktyki II”.

„W multikinie: Pośród mlaskań się rozpoczął diner; Każdy wchłania, co tam zdołał przynieść, Wpadł w szaleństwo żołądkowy sok.”
Rafał Kmita
A potem szybko do Muzeum Regionalnego, bo czas nagli, a pociąg do domu to nie autobus szkolny, który poczeka. W muzeum dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści przewodnika, oglądały wystawy, mogły spróbować swoich sił, mieląc ziarna w żarnach lub zadąć w ligawkę.
 

  
Kolejnym punktem naszej wycieczki była sesja zdjęciowa. Pod czujnym okiem pani Eweliny Siemieniuk, dzieci założyły stroje i ozdoby przygotowane wcześniej i zabrały się do pracy.
 

  

  

 
Pani Ewelina też postanowiła zrobić kilka fotografii.

 

 

 

 


Ostatni etap podróży- obiad, a potem szybko na stację i po ciężkim dniu, pełnym wrażeń, zmęczeni, wszyscy cali i zdrowi wrócili do domu.
Myślę, że następnym razem dzieci zorganizują wycieczkę do innego miejsca, równie sprawnie i szybko.
A.A.

W ZIOŁOWYM ZAKĄTKU

7 czerwca klasy  IV i VI szkoły podstawowej „…wśród malowniczych pól i lasów dziewiczego Podlasia, z dala od miejskich zanieczyszczeń i zgiełku cywilizacji…” zdobywały wiedzę na temat ziół i tradycji zielarskich naszego regionu. Dzień bez szkoły, ale nie bez nauki był atrakcyjny w różne zajęcia.

 

          Wizytę w Korycinach, bo o niej mowa, rozpoczęliśmy spacerem po Podlaskim Ogrodzie Zielarskim, gdzie pani przewodnik opowiadała nam o ziołach, ich właściwościach i podlaskich tradycjach z nimi związanych.  Tu poznaliśmy rośliny występujące pospolicie na naszym terenie np. wrotycz pospolity, dziurawiec zwyczajny, przywrotnik zwyczajny, macierzankę polną, mak polny, mak lekarski, bylicę piołun, fiołka trójbarwnego, oraz rzadsze i obce jak czystek, krzew Mojżesza, wrotycz balsamiczny, bylicę boże drzewko.

 

 

 

 

Następnie udaliśmy się do firmy „Dary Natury”, gdzie obserwowaliśmy ekologiczną produkcję mieszanek ziołowych, herbat owocowo – ziołowych i przypraw. Poznaliśmy też produkcję i rodzaje olejów tłoczonych tu na zimno.

 

 

          W starej, drewnianej chacie zwanej Zielarnią mogliśmy poznawać rośliny zmysłem węchu, dotyku i wzroku. Czytając uważnie przepisy komponowaliśmy własne ziołowe saszetki zapachowe. Jedni robili saszetki na koncentrację i pamięć, drudzy na odprężenie, a jeszcze inni na miłość…

        Podczas kolejnych warsztatów doznawaliśmy aromatów ziół i przypraw, wśród których były owoce, korzenie, kora oraz susz roślin krajowych i obcych. Kierując się wcześniej otrzymaną wiedzą, sporządzaliśmy samodzielnie własne mieszanki. Wedle naszego zapotrzebowania zrobiliśmy min. przyprawy do piernika, ciasteczek, mięs i sosów, grilla, potraw z kurczaka.

 

 

 

       Na zakończenie przyszedł czas, aby wykonać własne herbatki z udostępnionych ziół podzielonych na kwiaty (hibiskus, mak, nagietek, ślaz, bez), owoce (dzika róża, skórka pomarańczy, rokitnik, jabłko) i ziele (jeżówka, miodunka). Kierując się dawną zasadą nieparzystej liczby składników oraz ich właściwościami wykonywaliśmy ekologiczne herbatki. Kompozycji  było tyle, co uczestników. Na kaszel, uspokojenie, przeziębienie…

 

 

      W warsztatach zielarskich uczestniczyli nauczyciele: Dorota Kolasa, Bożena Niedziółka, Maria Daszko, Ewelina Siemieniuk.

                             Tekst: Dorota Kolasa                             

Zdjęcia: Ewelina Siemieniuk

WYCIECZKA ROWEROWA KLASY IV

 22 czerwca 2017r klasa czwarta pod opieką Bożeny Niedziółki i Doroty Kolasy wybrała się na wycieczkę rowerową do Chłopkowa. W wiejskiej posiadłości pod lasem spotkaliśmy się z artystą rzeźbiarzem Panem Sławkiem Matyjaszewskim. Tu zobaczyliśmy instalacje artystyczne "Land Art" tworzone w otwartej przestrzeni naturalnego krajobrazu. W technice tej rzeźby artysty wykonywane są z naturalnego materiału: drewna, kamieni, juty, lin, sznurów, a także metalu. 

Podziwialiśmy właśnie tworzoną na tle lasu instalację przestrzenną pt. "Łąka Szamana".

 

 

 

 

Odwiedziliśmy również cmentarz w Chłopkowie, gdzie Pani Bożena opowiedziała nam o kwaterze żołnierzy  niemieckich z czasów I wojny światowej, wśród których jest jeden oficer narodowości polskiej.

W drodze powrotnej poznawaliśmy napotkane rośliny pól i przydroży oraz muraw kserotermicznych.

 

Wśród oglądanych roślin był: jastrzębiec kosmaczek, rozchodnik ostry, jasieniec trwały, kocanka piaskowa, cykoria podróżnik, wiesiołek dwuletni, chaber bławatek, mak polny, ostróżeczka polna, babka szerokolistna, babka zwyczajna,  kąkol polny, wyka, bylica pospolita itp.

 

 

 

 

Dorota Kolasa

Rowerami do Wólki Nadbużnej

W dniach 20-21 czerwca klasa VI pod opieką wychowawczyni Pani Bożeny Niedziółki i Pana Macieja Zielińskiego wypoczywała w Wólce Nadbużnej. Dotarliśmy tam i wróciliśmy rowerami. Zatrzymaliśmy się w domkach przy parku linowym, z którego od razu skorzystaliśmy. W Wólce graliśmy także w kręgle w Hotelu Eternite oraz podziwialiśmy rzekę Bug. 

 

 

W dniach 20-21 czerwca klasa VI pod opieką wychowawczyni Pani Bożeny Niedziółki i Pana Macieja Zielińskiego wypoczywała w Wólce Nadbużnej. Dotarliśmy tam i wróciliśmy rowerami. Zatrzymaliśmy się w domkach przy parku linowym, z którego od razu skorzystaliśmy. W Wólce graliśmy także w kręgle w Hotelu Eternite oraz podziwialiśmy rzekę Bug. 

Zielona szkoła klas I- III

W dniach 17 – 19 maja 2017r. uczniowie klasy III, II oraz czworo uczniów z kl. I uczestniczyło w „zielonej szkole” w Górach Świętokrzyskich.
Pierwszego dnia zwiedzili Park Jurajski oraz zwierzyniec w Bałtowie, a także obejrzeli ekspozycję miniatur polskich zamków obronnych.
Drugiego dnia wchodzili na góry – Łysicę oraz Święty Krzyż, gdzie byli w Muzeum Gór Świętokrzyskich, a także zwiedzili Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.
Trzeciego dnia wybrali się do Pacanowa, aby uczestniczyć w zajęciach w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. W drodze powrotnej wstąpili do Krajna, gdzie znajduje się Park Rozrywki i miniatur „Sabat”. Tam z przewodnikiem spacerowali aleją miniatur i podziwiali przepiękne budowle z całego świata. Na koniec były niezapomniane wrażenia w kinie 6D.
Szczęśliwi i pełni wrażeń późnym wieczorem wrócili do domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„O życiu dworskim i ziemiańskim”

Po zapoznaniu się z fragmentami utworu „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza, w celu zdobycia informacji o znaczeniu i funkcjonowaniu dworów i majątków ziemiańskich w dawnej Polsce oraz po to, by zobaczyć, jak prezentowały się wnętrza ziemiańskie przełomu XIX i XX wieku, takie jak: kancelaria dworska, pokój pani domu, sypialnia, salon, jadalnia, kuchnia i łazienka – klasy: szósta szkoły podstawowej i pierwsza gimnazjum udały się do Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie.
W sali konferencyjnej mieszczącej się w dawnej oficynie młodzież poznała historię miejscowości i zespołu dworsko-parkowego. Następnie uczestniczyła w warsztatach heraldycznych, na których omówione zostały poszczególne elementy herbu, jego geneza, podstawowe rodzaje, znaki heraldyczne i barwy. W części praktycznej młodzież projektowała herby swego rodu.
W parku przy dworze nasi uczniowie obejrzeli obiekty należące do części gospodarczej majątku: spichlerz, gołębnik, wędzarnię, pasiekę oraz ogród warzywny. Skonsumowali drugie „śniadanie na trawie” i udali się w drogę powrotną, z krótkim przystankiem w Korczewie.

 

 

 

 
A.Z.Z.
fot. A.Z.Z., A. Tkaczuk

Strona 1 z 4