Świetlica

„Spodobało się!”

Zainteresowanie techniką zaczęło się podczas wyjazdu do Turcji (projekt „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej, FRSE, 2014). Pomysł na jej zrobienie pojawił się w związku z projektem „Głucha wioska na Podlasiu” (autor Alicja Zienkiewicz-Zielińska), dofinansowanym przez Polskie Stowarzyszenie im Janusza Korczaka. Inspiracją była twórczość Starego Doktora, a realizacja pod okiem Eweliny Siemieniuk odbywała się z udziałem uczniów. 

Mozaika!
Przez kolejne lata na frontowej ścianie szkoły do tej - ilustrującej słowa Korczaka: „Bądź sobą, szukaj własnej drogi" - dołączyły kolejne.
W tym roku uczniowie z Eweliną Siemieniuk na warsztatach artystycznych i godzinach świetlicy, a także w ramach działania „Sztuka w opłotkach” robią kolejne dwa elementy.
31 maja (Dzień Dziecka) na warsztatach prowadzonych przez wspomnianą Ewelinę Siemieniuk oraz Magdalenę Wielogórską szansę dołożenia cegiełki do wspólnego dzieła mieli także rodzice i dzieci z przedszkola (uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum już swoje kawałki wykonali). Niektórzy dorośli pierwszy raz lepili gliniane kafelki, natomiast dzieci w naszej szkole od przedszkola potrafią robić ceramiczne ptaki, liście i naczynia.

Cierpliwie oczekujmy efektu.

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, A. Obrępalska

„Dzień pszczół”

W Światowy Dzień Pszczół na zajęciach świetlicowych powstają kwiaty i pszczoły wg pomysłu Eweliny Siemieniuk. Damskie bluzki i męskie koszule z lat 80. znajdują nowe zastosowanie. Uszyta z nich letnia łąka będzie scenografią w inscenizacji na zakończenie roku szkolnego, nad którą ze swą grupą teatralną pracuje Agnieszka Agapow. Wcześniej, jeszcze w maju, wspomniany „ekosystem” posłuży w wizualizacji wydarzeń rozgrywających się w wierszach omawianych przez przedszkolaków na zajęciach - także z Agnieszką Agapow.

 

A.Z.Z.

Kiermasz wielkanocny

Uczniowie i nauczyciele serdecznie wszystkich zapraszają na coroczny KIERMASZ WIELKANOCNY, który obędzie się 14 kwietnia 2019r. (Niedziela Palmowa) przy kościele w Platerowie. 

Będzie można zakupić dekoracje, ozdoby świąteczne oraz inne wyroby wykonane przez uczniów na zajęciach świetlicowych. 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

 

 

 

 

Warsztaty z masy lejnej

Na zajęciach technicznych oraz świetlicowych w klasie VII odbyły się warsztaty z masy lejnej, przeprowadzone przez Panią Ewelinę Siemieniuk. Powstały kubki, talerzyki oraz doniczki, które będą w sprzedaży podczas kiermaszu wielkanocnego.

 

 

 

„Igła biegnie drobnym ściegiem”

Kurs szycia na zajęciach świetlicowych trwa. Kolejni uczniowie angażują się w produkcję ozdób z materiału. Z kwiecistych tkanin powstają koguty, tulipany i kury. 

Tylko instruktorkom (Ewelinie Siemieniuk, Agnieszce Agapow i Dorocie Kolasie) wiadomo, jaki kształt po dziecięcych przeróbkach przyjmą firany.

 

 

J. Brzechwa „Tańcowała igła z nitką”
A.Z.Z.

„Tańcowała igła z nitką”

Na świetlicy dzieci tworzą świąteczne ozdoby.
Ze starych, „niemodnych” i na pierwszy rzut oka niepotrzebnie w szafie czy na strychu zalegających ubrań, szyją choinki! Nad prawidłowością ściegu czuwają nauczycielki: Ewelina Siemieniuk, Agnieszka Agapow oraz Dorota Kolasa.
Powstają dzieła iście twórcze i ekologiczne z lnu, bawełny, patyków i krążków drewnianych.
„Igła naprzód - nitka za nią:
"Ach, jak cudnie tańczyć z panią!"
Dekoracyjne drzewka będą do kupienia na kiermaszu bożonarodzeniowym w Platerowie. Z nimi święta będą prawdziwie „wesołe”.

 

 

Jan Brzechwa „Tańcowała igła z nitką”
A.Z.Z.
fot. E. Siemieniuk

„Wystawa”

To, co powstało na zajęciach świetlicowych, a nawet jeszcze więcej przedmiotów – także efektów różnorakich projektów artystycznych, wystawiono na pokaz 9 listopada w ramach „Koncertu dla Niepodległej”.
Wystawę prac dzieci pod okiem nauczycielek i artystów przygotowały: Ewelina Siemieniuk, Magdalena Wielogórska, Dorota Kolasa, Bożena Niedziółka.

 

 

 
A.Z.Z.
fot. E. Siemieniuk, D. Ludwiczuk

„Scenografia do przedstawienia”

Trwają przygotowania do premiery przedstawienia: „Targi Wschodnie w piosence, wierszu, sztuce” .
Na świetlicy uczniowie pracują nad scenografią wg projektu Eweliny Siemieniuk. Wskazówek reżyserskich udziela Agnieszka Agapow.

 

 

 
A.Z.Z.
fot. E. Siemieniuk, M. Wielogórska, D. Ludwiczuk

„Biało-czerwone tło”

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie także po lekcjach rysują i malują plakaty z biało - czerwonym tłem. Prace wyeksponowane na korytarzu będą do obejrzenia na „Koncercie dla Niepodległej” oraz do końca listopada.

 
A.Z.Z.
fot. E. Siemieniuk

„Twórcze oczekiwanie”

Są różne sposoby na spędzanie czasu po lekcjach w oczekiwaniu na autobus lub rodzica…
W tym roku szkolnym (2018/2019) w naszej szkole godziny te upływają uczniowi twórczo. Odbywają się zajęcia plastyczne, ceramiczne (lepienie i szkliwienie ozdób), filcowanie oraz szycie.

 


A.Z.Z.
fot. E. Siemieniuk

Rok szkolny 2017-2018

„Nabiera kolorów”

I chociaż prasa lokalna ostatnio podała, że za patrona mamy Makuszyńskiego, od 25 lat pozostajemy wierni Korczakowi. 

W tym roku szkolnym, pomni sukcesu pierwszej w okolicy mozaiki wykonanej przez dzieci wg ich projektu pod okiem malarki i nauczycielki Eweliny Siemieniuk w ramach projektu „Głucha wioska na Podlasiu” ( dofinansowanie Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka), z ręcznie wykonanych płytek ceramicznych układamy portret Starego Doktora.
Godziny oczekiwania na szkolny autobus upływają pod znakiem pracy twórczej…
W luźno ułożonych (w pracowni plastycznej) elementach rozpoznać już można zamyślone oblicze pisarza, na którym on sam w pewnym momencie swego życia ("Pamiętniki i inne pisma z getta"),dostrzegał: „więcej zmarszczek na gładkim dawniej i zuchwałym czole”.

 

A.Z.Z.

„Maki”

W ferie, na warsztatach artystycznych nauczycielki ulepiły ponad 100 maków. Teraz młodzież na świetlicy pokrywa je szkliwem. I chociaż tylko wtajemniczeni znają cel tej akcji – robota aż „rozkwita w rękach”!

 

A.Z.Z.
fot. zasoby ZPO w Platerowie

Będzie Korczak

Na zajęciach świetlicowych dzieci robią Korczaka. Nad dziełem czuwa Ewelina Siemieniuk. 

Trwają prace na trzecią częścią mozaiki, której tworzenie rozpoczęto podczas realizacji projektu „Głucha wioska na Podlasiu” (Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka), a której dwa wcześniejsze elementy znajdują się (i uwagę przybywających po raz pierwszy do szkoły przykuwają), na ścianie budynku.
„Wychowawca, który nie wtłacza, a wyzwala, nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata, a kształtuje, nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje, przeżyje wraz z dzieckiem wiele natchnionych chwil.” /J. Korczak/

 

A.Z.Z.

„Co robić po lekcjach?”

Na zajęciach świetlicowych z nauczycielkami: Bożeną Szoplewską, Eweliną Siemieniuk, Dorotą Kolasą i Alicją Zienkiewicz – Zielińską uczniowie naszej szkoły tworzą; czasem lepią gliniane przedmioty, które następnie szkliwią i w ten sposób uzyskują misy, ptaszki, a nawet portret Janusza Korczaka. Innym razem - posługując się metodą fusing, wykonują biżuterię i szklane ozdoby. Filcują i malują. A to dopiero początek roku szkolnego!

 

 

 
A.Z.Z.

Rok szkolny 2016/2017

Wyszywanki:

  

 

 

Wyroby z gliny:

 

 

Mozaika z gliny:

 

Szkliwienie:

 

Prace manualne:

 

 

 

Rok szkolny 2015/2016

Prace manualne:

  

Wykonywanie wyrobów z gliny:

             

               

    

 

 

 

Szkliwienie wyrobów z gliny:

 

Filcowanie: