Przedszkole

Przegląd Małych Form Teatralnych

16 maja już po raz 18 nasze przedszkole zorganizowało ,,Przegląd Małych Form Teatralnych". Tegoroczny przegląd to "Tańce z różnych stron świata". Były tańce z Włoch, Hiszpanii, Ameryki Południowej. Mali artyści zaprezentowali swoje umiejętności taneczne z dużym zaangażowaniem i wdziękiem. Dziękujemy naszym miłym gościom za przybycie. Piękne występy zaprezentowały: Samorządowe Przedszkole w Ruskowie, Niepubliczne Przedszkole "Dobry Start" w Łosicach, Niepubliczne Przedszkole "Mali Odkrywcy" w Łosicach, Oddziały przedszkolne z Górek i Starych Szpak i oczywiście przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Platerowie. Do zobaczenia za rok!

 

 

 

 

 

Cyrk ,,Luna"

7 maja nasze przedszkole odwiedził cyrk "Luna". Dzieci mogły zobaczyć pokaz żonglerski, pośmiać się z klaunem, dotknąć prawdziwego węża. Zobaczyły pokaż magii i iluzji.

 

 

 

 

Dzień Ziemi

24 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu w naszym przedszkolu królował kolor zielony. Dzieci dowiedziały się jakie zachowania proekologiczne mogą wcielić w swoje życie, aby nasza planeta była szczęśliwa, jak dbać o przyrodę i środowisko. Grupa 6-latków przygotowała dla swoich młodszych kolegów przedstawienie o ochronie przyrody. Obchody tego dnia mają na celu kształtowanie postawy ekologicznej oraz uświadomienie wszystkim mieszkańcom naszego globu problemów związanych z ekologią. Tego dnia szczególnie powinniśmy pomyśleć o tym, jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę.

 

 

Spotkanie wielkanocne

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie wielkanocne z udziałem dzieci, nauczycieli i pracowników przedszkola. Dzieci z grupy sześciolatków pod kierunkiem katechetki pani Agaty Obrępalskiej zorganizowały cześć artystyczną. Były konkursy oraz zabawy związane z Wielkanocą. Na koniec spotkania wszyscy składali sobie życzenia, dzielili jajkiem oraz jedli pyszną babę wielkanocną.

 

 

 

 

WARSZTATY TWORZENIA ŚWIEC

W środę 03.04.2019r. przedszkolaki wzięły udział w warsztatach podczas, których wykonały świece. Dzieci miały do dyspozycji słoiczki oraz mnóstwo inspirujących materiałów plastycznych. Dzięki nim każdy mógł zaprojektować wygląd swojej świecy według własnego pomysłu. Gdy dzieci ozdobiły już słoiczki wielkanocnymi (świątecznymi ozdobami) pani Jola Ostaszewska prowadząca warsztaty zalała je ciepłym woskiem i w każdym z nich umieściła knot. Dzięki pomysłowości dzieci każda świeca jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
Zajęcia zostały zrealizowane w ramach projektu „Sztuka w opłotkach” dofinansowanego przez Fundację Orlen – Dar Serc.

  

 

 

Baśń muzyczna

28 marca dzieci wyjechały do Siemiatycz na baśń muzyczną pt "W tajemniczej krainie krasnali". Była to opowieść o skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach i króliczkach z uśmiechem na policzkach, o złej czarownicy złośnicy i niedźwiadku miodojadku. Takie dziwy tam się działy, że dzieciaki wciąż się śmiały. Baśń przygotował Teatr Muzyczny "Duduś" z Łodzi.

 

 

 

Malowanie kafli

26 marca w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty z panem Danielem Ludwiczukiem. Dzieci podczas zajęć ozdabiały kafle według własnego pomysłu. Stworzone wzory i rysunki trafią do specjalnego pieca, gdzie zostaną wypalone. Takie warsztaty to dla najmłodszych nowe doświadczenie, które rozwija wyobraźnię i zdolności plastyczne.
Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu ,,Sztuka w opłotkach" dofinansowanym przez Fundację ,,ORLEN - Dar Serca".

 

 

 

Przygoda z książką

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedziły panie pracujące w Bibliotece Pedagogicznej w Łosicach. Zaprezentowały dzieciom wiele rodzajów książek: magiczne, zapachowe, trójwymiarowe i z „dziurką”. Dzieci mogły zobaczyć i dotknąć książkę pisaną alfabetem Braila. Dzisiejsze spotkanie zachęciło dzieci do czytelnictwa i wizyt w bibliotece.

 

 

Konkurs "Muzyka to..."

19 marca w naszym przedszkolu odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu ,,Muzyka to...". Był to konkurs dla dzieci i rodziców polegający na wysłuchaniu utworu muzycznego i stworzeniu do niego rysunku. Prace wykonalo 10 przedszkolaków. Stworzone dzieła były różnorodne, kolorowe i przede wszystkim pomysłowe.

 

 

 

Warsztaty muzyczne

26 lutego w naszym przedszkolu odbyły się wyjątkowe warsztaty muzyczne. Dzieci poznały niezwykły instrument-Musicon, który wprowadził wszystkich uczestników w świat dźwięków i ich kodowanie.
Musicon to urządzenie zbudowane z guzików. Każdy guzik to nuta, a rzędy guzików to linie tak zwanej pięciolini. Dzieci naciskając przyciski zapisują swoje melodie i mogą je natychmiast doświadczać różnymi zmysłami: wzrokiem, słuchem, dotykiem.
Zabawy z urządzeniem polegały na tworzeniu i wykonaniu własnych utworów, na nauce kodowania i komponowania.
Spontaniczna zabawa dźwiękami podczas warsztatów z wykorzystaniem Musiconu to nauka kreatywnego podejścia do muzyki, która jak głosi znane powiedzenie "łagodzi obyczaje".

 

 

 

Bal karnawałowy

Karnawał to czas imprez i bali. 24 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy połączony z choinką. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, pszczółki, biedronki, strażacy, spidermeni, syreny oraz wiele innych kolorowych postaci. Były tańce i zabawy.
Dzieciom dopisywały humory. Radość była spotęgowana pojawieniem się wyczekiwanego gościa - Św. Mikołaja, który wręczył wszystkim dzieciom prezenty.

 

 

 

 

Legomatma

Podczas zajęć 6, 5 i 4-latki konstruowały legoludziki wg wzorów zamieszczonych na wylosowanych kartach. Dzieci nazywały zawody, jakie reprezentują przedstawione postacie. Na zakończenie każdy uczestnik zajęć projektował swojego legoludzika według własnej koncepcji.

 

 

  

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W każdym przedszkolu w ciągu roku jest wiele ważnych uroczystości. Jedna z nich to Dzień Babci i Dziadka. W naszym przedszkolu taki dzień obchodziliśmy 21 stycznia 2019 roku. Każda z grup przygotowała piosenki, wiersze, tańce i oczywiście własnoręcznie wykonane prezenty. Wszystkie dzieci z radością śpiewały "babcia to starsza dziewczynka, co kiedyś miała usta jak malinka, mamę i tatę dawno wychowała za to w prezencie wnuki dostała". Aby dziadkowie poczuli się równie ważni wnuczęta wyrecytowały "to niezwykły przypadek, super jest także dziadek, bo nawet w środku nocy nie odmówi pomocy". Na zakończenie wszyscy w miłej atmosferze poczęstowali się ciasteczkiem. Dzieci z uśmiechem na twarzy opuszczały dziś przedszkole, bo przecież miały obiecany powrót z babcią i dziadkiem.

 

 

 

Prace z gliny już gotowe

 Rozpoczęte w grudniu ubiegłego roku warsztaty ceramiczne zakończylismy 18 stycznia zajęciami podsumowującymi. W ramach warsztatów dzieci wykonały z gliny wisiorki - prezenty na Dzień Babci i Dziadka. Natomiast gliniane kubki, dzbanki i doniczki oraz tabliczki już wiosną ozdobią budynek naszego przedszkola. Udział przedszkolaków w warsztatach był okazją do rozwoju kreatywności, wzmocnienia wiary we własne możliwości oraz wzbogacenia przeżyć estetycznych.

Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Fundacji "Orlen- Dar Serca" w ramach projektu "Sztuka w opłotkach".

 

 

 

 

 

Spotkanie z pielęgniarką

                Środa -  16.01.2019r. Tego dnia dzieci z naszego przedszkola odwiedziła pani pielęgniarka. Celem spotkania było uświadomienie przedszkolakom konieczności dbania o własne zdrowie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się min. jak należy zdrowo się odżywiać, gdzie mieszkają witaminki, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody,  jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia oraz wielu innych ważnych informacji. Uświadomiły sobie też, że nawet zwykłe wycieranie „noska”, jest bardzo ważne, gdyż nieumiejętne prowadzi do wielu chorób.

Filcowanie

14 stycznia w grupie 4-latków odbyły się zajęcia warsztatowe z filcowania przeprowadzone przez panią Dorotę Kolasę. Dzieci samodzielnie wykonywały ptaszki z filcu. Ozdabiały je według własnego pomysłu, dobierały kolory, kształty, dodatki. Następnie dzieci robiły kulki z filcu i ozdabiały przygotowane wcześniej drzewko. Kolorowe ptaszki ozdobią naszą salę.
Warsztaty zostały dofinansowanie przez Fundację"ORLEN- DAR SERCA" w ramach projektu "Sztuka w opłotkach".

 

 

   

WYCIECZKA DO OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ

18.01.2019 roku przedszkolaki udały się na wycieczkę edukacyjną do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w celu obejrzenia bajki muzycznej pt. „Brzydki kaczorek”.

Większość dzieci po raz pierwszy była w filharmonii na takim muzycznym przedstawieniu.
Po przyjeździe mieliśmy możliwość  zwiedzenia budynku opery, a następnie udaliśmy się do sali widowiskowej  i czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu. Gdy na zegarze wybiła 10.00, zgasły światła, zostaliśmy zabrani w  bajkowo - muzyczną podróż opowiadającą o normach rządzących życiem społecznym – tak najmłodszych, jak i dorosłych. Spektakl dotykał problemu odmienności i związanej z nią samotności, ukazując brak tolerancji zakorzeniony zarówno w języku, jak i w sposobie myślenia, ucząc, że „inny” nie znaczy gorszy. Znaczenie tych słów pięknie opowiedział „Brzydki Kaczorek”, tłumacząc że nieważne jest to jak wyglądamy, czy skąd pochodzimy, ale to, co każdy z nas ma w sercu. W trakcie spektaklu aktorzy włączali wszystkich widzów do wspólnego śpiewania i tańca dzieci siedzące na widowni. Maluchy fantastycznie reagowały na polecenia artystów i świetnie bawiły się podczas przedstawienia. Po zakończeniu bajki udaliśmy się do autokaru i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

 

 

 

 

 

Jasełka

21 grudnia 6-latki pod opieką katechetki - pani Agaty, zaprezentowały młodszym kolegom przedstawienie jasełkowe. Było wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem.

 

 

 

Szkliwienie prac z gliny

Po wysuszeniu i wypaleniu naszych prac z gliny przyszedł czas na ich szkliwienie. Artyści w znakomitych humorach przystąpili do pracy.

 

 

Lego matma

12 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia ,,Lego matmy" z panią Anią Steciuk. Przedszkolaki budowały wg wzoru z Lego, porównywały wielkości swoich budowli, przeliczały, manipulowały klockami.
Dzięki takim zajęciom rozwijamy m.in:
-myślenie abstrakcyjne
-wyobraźnię i kreatywność
-zdolności matematyczne
-koordynację wzrokowo-ruchową.

 

 

 

Strona 1 z 10