Przedszkole

Przygoda z książką

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedziły panie pracujące w Bibliotece Pedagogicznej w Łosicach. Zaprezentowały dzieciom wiele rodzajów książek: magiczne, zapachowe, trójwymiarowe i z „dziurką”. Dzieci mogły zobaczyć i dotknąć książkę pisaną alfabetem Braila. Dzisiejsze spotkanie zachęciło dzieci do czytelnictwa i wizyt w bibliotece.

 

 

Konkurs "Muzyka to..."

19 marca w naszym przedszkolu odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu ,,Muzyka to...". Był to konkurs dla dzieci i rodziców polegający na wysłuchaniu utworu muzycznego i stworzeniu do niego rysunku. Prace wykonalo 10 przedszkolaków. Stworzone dzieła były różnorodne, kolorowe i przede wszystkim pomysłowe.

 

 

 

Warsztaty muzyczne

26 lutego w naszym przedszkolu odbyły się wyjątkowe warsztaty muzyczne. Dzieci poznały niezwykły instrument-Musicon, który wprowadził wszystkich uczestników w świat dźwięków i ich kodowanie.
Musicon to urządzenie zbudowane z guzików. Każdy guzik to nuta, a rzędy guzików to linie tak zwanej pięciolini. Dzieci naciskając przyciski zapisują swoje melodie i mogą je natychmiast doświadczać różnymi zmysłami: wzrokiem, słuchem, dotykiem.
Zabawy z urządzeniem polegały na tworzeniu i wykonaniu własnych utworów, na nauce kodowania i komponowania.
Spontaniczna zabawa dźwiękami podczas warsztatów z wykorzystaniem Musiconu to nauka kreatywnego podejścia do muzyki, która jak głosi znane powiedzenie "łagodzi obyczaje".

 

 

 

Bal karnawałowy

Karnawał to czas imprez i bali. 24 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy połączony z choinką. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, pszczółki, biedronki, strażacy, spidermeni, syreny oraz wiele innych kolorowych postaci. Były tańce i zabawy.
Dzieciom dopisywały humory. Radość była spotęgowana pojawieniem się wyczekiwanego gościa - Św. Mikołaja, który wręczył wszystkim dzieciom prezenty.

 

 

 

 

Legomatma

Podczas zajęć 6, 5 i 4-latki konstruowały legoludziki wg wzorów zamieszczonych na wylosowanych kartach. Dzieci nazywały zawody, jakie reprezentują przedstawione postacie. Na zakończenie każdy uczestnik zajęć projektował swojego legoludzika według własnej koncepcji.

 

 

  

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W każdym przedszkolu w ciągu roku jest wiele ważnych uroczystości. Jedna z nich to Dzień Babci i Dziadka. W naszym przedszkolu taki dzień obchodziliśmy 21 stycznia 2019 roku. Każda z grup przygotowała piosenki, wiersze, tańce i oczywiście własnoręcznie wykonane prezenty. Wszystkie dzieci z radością śpiewały "babcia to starsza dziewczynka, co kiedyś miała usta jak malinka, mamę i tatę dawno wychowała za to w prezencie wnuki dostała". Aby dziadkowie poczuli się równie ważni wnuczęta wyrecytowały "to niezwykły przypadek, super jest także dziadek, bo nawet w środku nocy nie odmówi pomocy". Na zakończenie wszyscy w miłej atmosferze poczęstowali się ciasteczkiem. Dzieci z uśmiechem na twarzy opuszczały dziś przedszkole, bo przecież miały obiecany powrót z babcią i dziadkiem.

 

 

 

Prace z gliny już gotowe

 Rozpoczęte w grudniu ubiegłego roku warsztaty ceramiczne zakończylismy 18 stycznia zajęciami podsumowującymi. W ramach warsztatów dzieci wykonały z gliny wisiorki - prezenty na Dzień Babci i Dziadka. Natomiast gliniane kubki, dzbanki i doniczki oraz tabliczki już wiosną ozdobią budynek naszego przedszkola. Udział przedszkolaków w warsztatach był okazją do rozwoju kreatywności, wzmocnienia wiary we własne możliwości oraz wzbogacenia przeżyć estetycznych.

Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Fundacji "Orlen- Dar Serca" w ramach projektu "Sztuka w opłotkach".

 

 

 

 

 

Spotkanie z pielęgniarką

                Środa -  16.01.2019r. Tego dnia dzieci z naszego przedszkola odwiedziła pani pielęgniarka. Celem spotkania było uświadomienie przedszkolakom konieczności dbania o własne zdrowie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się min. jak należy zdrowo się odżywiać, gdzie mieszkają witaminki, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody,  jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia oraz wielu innych ważnych informacji. Uświadomiły sobie też, że nawet zwykłe wycieranie „noska”, jest bardzo ważne, gdyż nieumiejętne prowadzi do wielu chorób.

Filcowanie

14 stycznia w grupie 4-latków odbyły się zajęcia warsztatowe z filcowania przeprowadzone przez panią Dorotę Kolasę. Dzieci samodzielnie wykonywały ptaszki z filcu. Ozdabiały je według własnego pomysłu, dobierały kolory, kształty, dodatki. Następnie dzieci robiły kulki z filcu i ozdabiały przygotowane wcześniej drzewko. Kolorowe ptaszki ozdobią naszą salę.
Warsztaty zostały dofinansowanie przez Fundację"ORLEN- DAR SERCA" w ramach projektu "Sztuka w opłotkach".

 

 

   

WYCIECZKA DO OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ

18.01.2019 roku przedszkolaki udały się na wycieczkę edukacyjną do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w celu obejrzenia bajki muzycznej pt. „Brzydki kaczorek”.

Większość dzieci po raz pierwszy była w filharmonii na takim muzycznym przedstawieniu.
Po przyjeździe mieliśmy możliwość  zwiedzenia budynku opery, a następnie udaliśmy się do sali widowiskowej  i czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu. Gdy na zegarze wybiła 10.00, zgasły światła, zostaliśmy zabrani w  bajkowo - muzyczną podróż opowiadającą o normach rządzących życiem społecznym – tak najmłodszych, jak i dorosłych. Spektakl dotykał problemu odmienności i związanej z nią samotności, ukazując brak tolerancji zakorzeniony zarówno w języku, jak i w sposobie myślenia, ucząc, że „inny” nie znaczy gorszy. Znaczenie tych słów pięknie opowiedział „Brzydki Kaczorek”, tłumacząc że nieważne jest to jak wyglądamy, czy skąd pochodzimy, ale to, co każdy z nas ma w sercu. W trakcie spektaklu aktorzy włączali wszystkich widzów do wspólnego śpiewania i tańca dzieci siedzące na widowni. Maluchy fantastycznie reagowały na polecenia artystów i świetnie bawiły się podczas przedstawienia. Po zakończeniu bajki udaliśmy się do autokaru i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

 

 

 

 

 

Jasełka

21 grudnia 6-latki pod opieką katechetki - pani Agaty, zaprezentowały młodszym kolegom przedstawienie jasełkowe. Było wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem.

 

 

 

Szkliwienie prac z gliny

Po wysuszeniu i wypaleniu naszych prac z gliny przyszedł czas na ich szkliwienie. Artyści w znakomitych humorach przystąpili do pracy.

 

 

Lego matma

12 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia ,,Lego matmy" z panią Anią Steciuk. Przedszkolaki budowały wg wzoru z Lego, porównywały wielkości swoich budowli, przeliczały, manipulowały klockami.
Dzięki takim zajęciom rozwijamy m.in:
-myślenie abstrakcyjne
-wyobraźnię i kreatywność
-zdolności matematyczne
-koordynację wzrokowo-ruchową.

 

 

 

Mobilne oceanarium

10 grudnia nasze przedszkolaki wybrały się do "dużej szkoły", aby wybrać się w niezwykłą podróż na dno oceanu. Dzieci były w kapsule, gdzie wyświetlono film o mieszkańcach oceanu. Dookoła najmłodszych pływały ryby, żółwie, czy koniki morskie. Dzięki wizualizacji można była odczuć bliskość zwierząt, roślin i wszystkich stworzeń żyjących w wodzie.

 

 

„Ceramiczne naczynia i nie tylko”

Pierwsze zajęcia warsztatowe, które poprowadził pan Daniel Ludwiczuk już za nami. Działania z gliną rozpoczęliśmy od odlewania w formach gipsowych z upłynnionej masy lejnej (ceramicznej) różnych naczyń: kubeczków, dzbanków, doniczek, talerzyków. Masa wlana do form pozostawała w nich kilkanaście minut, a my w tym czasie zajęliśmy się wykonaniem pamiątkowych „odcisków” dłoni. Dzieci z ogromną siłą przystąpiły do zapełnienia glinianej „tabliczki” swoją dłonią, a natrudzić musiały się bardzo mocno, aby widać było dokładnie wszystkie odbite paluszki.
Nasza „aleja rączek” była już ułożona do wyschnięcia – my powróciliśmy do form gipsowych. Odlewaliśmy nadmiar masy znajdującej się w formach i pozostawiliśmy je do następnego dnia. Po wyjęciu z form usunęliśmy mokrą gąbką wszystkie niedoskonałości (szwy po złączeniu form).
Na zakończenie warsztatów dzieci z zapałem ugniatały i wałkowały glinę, w której wyciskały „foremkowe” wzory: kwiatki, serduszka, gwiazdki. Wszystkie wykonane dzieła naszych małych artystów muszą teraz wyschnąć i będą gotowe do pierwszego wypalania. Następnie będą ozdabiane, szkliwione i kolejny raz wypalane. A więc na efekty końcowe musimy jeszcze trochę poczekać.
Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Fundacji „ORLEN – DAR SERCA” w ramach projektu „Sztuka w opłotkach”.

 

 

 

 

  

 

"Filcowe choinki"

Przedświąteczne przygotowania można było poczuć także w naszym przedszkolu dzięki warsztatom filcowania przygotowanym i przeprowadzonym przez panią Dorotę Kolasę. Umiejętności artystyczne rozwijały nie tylko dzieci, ale także babcie. W miłej atmosferze wszyscy wykonywali kolorowe kuleczki z filcu- ozdoby na filcowe choinki. Babcie pomagały przyklejać kulki oraz ozdabiać stojaki szyszkami i orzechami. Piękne choinki mają przypominać nam o zbliżających się wielkimi krokami "magicznych" świętach.

Warsztaty zostały dofinansowanie przez Fundację"ORLEN- DAR SERCA" w ramach projektu "Sztuka w opłotkach".

 

 

 

  

 

„Mikołajki w naszym przedszkolu”

6 grudnia z samego rana czekała na nasze przedszkolaki niespodzianka. Ogromny wór z prezentami od Mikołaja. Niestety tego dnia święty nie mógł nas odwiedzić osobiście ale zostawił list do naszych milusińskich oraz prezenty.

 

Dzień misia

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto 26 listopada. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły ze sobą swojego ulubionego pluszaka. Były tańce i zabawy z maskotkami. Nie zabrakło oczywiście degustacji misiowego smakołyku czy pysznego miodku. Ten dzień był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.

 

 

100-lecie odzyskania Niepodległości

9 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki o Polsce, Niepodległości, Symbolach Narodowych. Z wielką powagą dzieci, nauczyciele i pracownicy naszego przedszkola o godzinie 11.11 odśpiewali 4 zwrotki Hymnu biorąc tym samym udział w ogólnopolskiej akcji ,,Rekord dla Niepodległej".

 

 

 

 

Wycieczka do Ciechanowca

18 października odbyła się wycieczka do Ciechanowca. Przedszkolaki były uczestnikami lekcji muzealnej „Dawni przyjaciele z dzieciństwa”. Najmłodsi mogli zobaczyć jak wyglądały pierwsze zabawki i jakimi zabawkami bawili się ich dziadkowie. Następnie wybraliśmy się na wystawę pisanek. Dzieci mogły zobaczyć tam przeróżne pisanki, kraszanki, wydmuszki i inne ozdoby wielkanocne. Pogoda była przepiękna. Dzieci na koniec pobytu w Ciechanowcu zjadły pizze na świeżym powietrzu.

 

 

 

 

 

Strona 1 z 10