Przedszkole

Spotkanie z pielęgniarką

                Środa -  16.01.2019r. Tego dnia dzieci z naszego przedszkola odwiedziła pani pielęgniarka. Celem spotkania było uświadomienie przedszkolakom konieczności dbania o własne zdrowie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się min. jak należy zdrowo się odżywiać, gdzie mieszkają witaminki, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody,  jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia oraz wielu innych ważnych informacji. Uświadomiły sobie też, że nawet zwykłe wycieranie „noska”, jest bardzo ważne, gdyż nieumiejętne prowadzi do wielu chorób.

Filcowanie

14 stycznia w grupie 4-latków odbyły się zajęcia warsztatowe z filcowania przeprowadzone przez panią Dorotę Kolasę. Dzieci samodzielnie wykonywały ptaszki z filcu. Ozdabiały je według własnego pomysłu, dobierały kolory, kształty, dodatki. Następnie dzieci robiły kulki z filcu i ozdabiały przygotowane wcześniej drzewko. Kolorowe ptaszki ozdobią naszą salę.
Warsztaty zostały dofinansowanie przez Fundację"ORLEN- DAR SERCA" w ramach projektu "Sztuka w opłotkach".

 

 

   

WYCIECZKA DO OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ

18.01.2019 roku przedszkolaki udały się na wycieczkę edukacyjną do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku w celu obejrzenia bajki muzycznej pt. „Brzydki kaczorek”.

Większość dzieci po raz pierwszy była w filharmonii na takim muzycznym przedstawieniu.
Po przyjeździe mieliśmy możliwość  zwiedzenia budynku opery, a następnie udaliśmy się do sali widowiskowej  i czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu. Gdy na zegarze wybiła 10.00, zgasły światła, zostaliśmy zabrani w  bajkowo - muzyczną podróż opowiadającą o normach rządzących życiem społecznym – tak najmłodszych, jak i dorosłych. Spektakl dotykał problemu odmienności i związanej z nią samotności, ukazując brak tolerancji zakorzeniony zarówno w języku, jak i w sposobie myślenia, ucząc, że „inny” nie znaczy gorszy. Znaczenie tych słów pięknie opowiedział „Brzydki Kaczorek”, tłumacząc że nieważne jest to jak wyglądamy, czy skąd pochodzimy, ale to, co każdy z nas ma w sercu. W trakcie spektaklu aktorzy włączali wszystkich widzów do wspólnego śpiewania i tańca dzieci siedzące na widowni. Maluchy fantastycznie reagowały na polecenia artystów i świetnie bawiły się podczas przedstawienia. Po zakończeniu bajki udaliśmy się do autokaru i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

 

 

 

 

 

Jasełka

21 grudnia 6-latki pod opieką katechetki - pani Agaty, zaprezentowały młodszym kolegom przedstawienie jasełkowe. Było wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem.

 

 

 

Szkliwienie prac z gliny

Po wysuszeniu i wypaleniu naszych prac z gliny przyszedł czas na ich szkliwienie. Artyści w znakomitych humorach przystąpili do pracy.

 

 

Lego matma

12 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia ,,Lego matmy" z panią Anią Steciuk. Przedszkolaki budowały wg wzoru z Lego, porównywały wielkości swoich budowli, przeliczały, manipulowały klockami.
Dzięki takim zajęciom rozwijamy m.in:
-myślenie abstrakcyjne
-wyobraźnię i kreatywność
-zdolności matematyczne
-koordynację wzrokowo-ruchową.

 

 

 

Mobilne oceanarium

10 grudnia nasze przedszkolaki wybrały się do "dużej szkoły", aby wybrać się w niezwykłą podróż na dno oceanu. Dzieci były w kapsule, gdzie wyświetlono film o mieszkańcach oceanu. Dookoła najmłodszych pływały ryby, żółwie, czy koniki morskie. Dzięki wizualizacji można była odczuć bliskość zwierząt, roślin i wszystkich stworzeń żyjących w wodzie.

 

 

„Ceramiczne naczynia i nie tylko”

Pierwsze zajęcia warsztatowe, które poprowadził pan Daniel Ludwiczuk już za nami. Działania z gliną rozpoczęliśmy od odlewania w formach gipsowych z upłynnionej masy lejnej (ceramicznej) różnych naczyń: kubeczków, dzbanków, doniczek, talerzyków. Masa wlana do form pozostawała w nich kilkanaście minut, a my w tym czasie zajęliśmy się wykonaniem pamiątkowych „odcisków” dłoni. Dzieci z ogromną siłą przystąpiły do zapełnienia glinianej „tabliczki” swoją dłonią, a natrudzić musiały się bardzo mocno, aby widać było dokładnie wszystkie odbite paluszki.
Nasza „aleja rączek” była już ułożona do wyschnięcia – my powróciliśmy do form gipsowych. Odlewaliśmy nadmiar masy znajdującej się w formach i pozostawiliśmy je do następnego dnia. Po wyjęciu z form usunęliśmy mokrą gąbką wszystkie niedoskonałości (szwy po złączeniu form).
Na zakończenie warsztatów dzieci z zapałem ugniatały i wałkowały glinę, w której wyciskały „foremkowe” wzory: kwiatki, serduszka, gwiazdki. Wszystkie wykonane dzieła naszych małych artystów muszą teraz wyschnąć i będą gotowe do pierwszego wypalania. Następnie będą ozdabiane, szkliwione i kolejny raz wypalane. A więc na efekty końcowe musimy jeszcze trochę poczekać.
Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Fundacji „ORLEN – DAR SERCA” w ramach projektu „Sztuka w opłotkach”.

 

 

 

 

  

 

"Filcowe choinki"

Przedświąteczne przygotowania można było poczuć także w naszym przedszkolu dzięki warsztatom filcowania przygotowanym i przeprowadzonym przez panią Dorotę Kolasę. Umiejętności artystyczne rozwijały nie tylko dzieci, ale także babcie. W miłej atmosferze wszyscy wykonywali kolorowe kuleczki z filcu- ozdoby na filcowe choinki. Babcie pomagały przyklejać kulki oraz ozdabiać stojaki szyszkami i orzechami. Piękne choinki mają przypominać nam o zbliżających się wielkimi krokami "magicznych" świętach.

Warsztaty zostały dofinansowanie przez Fundację"ORLEN- DAR SERCA" w ramach projektu "Sztuka w opłotkach".

 

 

 

  

 

„Mikołajki w naszym przedszkolu”

6 grudnia z samego rana czekała na nasze przedszkolaki niespodzianka. Ogromny wór z prezentami od Mikołaja. Niestety tego dnia święty nie mógł nas odwiedzić osobiście ale zostawił list do naszych milusińskich oraz prezenty.

 

Dzień misia

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto 26 listopada. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły ze sobą swojego ulubionego pluszaka. Były tańce i zabawy z maskotkami. Nie zabrakło oczywiście degustacji misiowego smakołyku czy pysznego miodku. Ten dzień był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.

 

 

100-lecie odzyskania Niepodległości

9 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki o Polsce, Niepodległości, Symbolach Narodowych. Z wielką powagą dzieci, nauczyciele i pracownicy naszego przedszkola o godzinie 11.11 odśpiewali 4 zwrotki Hymnu biorąc tym samym udział w ogólnopolskiej akcji ,,Rekord dla Niepodległej".

 

 

 

 

Wycieczka do Ciechanowca

18 października odbyła się wycieczka do Ciechanowca. Przedszkolaki były uczestnikami lekcji muzealnej „Dawni przyjaciele z dzieciństwa”. Najmłodsi mogli zobaczyć jak wyglądały pierwsze zabawki i jakimi zabawkami bawili się ich dziadkowie. Następnie wybraliśmy się na wystawę pisanek. Dzieci mogły zobaczyć tam przeróżne pisanki, kraszanki, wydmuszki i inne ozdoby wielkanocne. Pogoda była przepiękna. Dzieci na koniec pobytu w Ciechanowcu zjadły pizze na świeżym powietrzu.

 

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki, również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. W poniedziałek 15 października na uroczystym spotkaniu dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze swoim paniom. Nauczyciele i pracownicy dziękują dzieciom i rodzicom za dobre słowo i słodkie poczęstunki.

 

 

 

„Pasowanie na Przedszkolaka”

16 października w naszym przedszkolu obyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. Nasze dzielne maluchy pięknie śpiewały piosenki, recytowały wiersze. Maluszki stanęły na wysokości zadania. Chociaż do przedszkola uczęszczają dopiero drugi miesiąc, to z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały swoje umiejętności. Rodzice bardzo wzruszeni i dumni, w pełni zadowoleni ze swoich pociech bili gromkie brawa. Na zakończenie pan dyrektor Grzegorz Szymanek za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonał „aktu pasowania” i od tej chwili każdy maluch stał się pełnoprawnym członkiem naszej przedszkolnej społeczności.

 

 

 

 

 

Spotkanie z muzykiem

8 października nasze przedszkole odwiedził Pan Roman Brochocki z Sokołowa Podlaskiego ze swoim programem muzycznym. W bardzo ciekawy sposób zaprezentował nietypowe instrumenty, które ze sobą przywiózł. Przedszkolaki poznały budowę i  pochodzenie m.in takich instrumentów jak: fletnia, ligawka, banjo, bałałajka, saz czy hulusi. Muzyk  zagrał na każdym instrumencie. W tak ciekawy i muzyczny sposób dzieci spędziły poniedziałkowe przedpołudnie.

 

 

 

Akcja ,,Jesteś widoczny-jesteś bezpieczny"

5 października nasze przedszkole odwiedzili pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i wręczyli przedszkolakom odblaskowe maskotki. Dzięki nim przedszkolaki będą bardziej widoczne na drodze. Dziękujemy za prezenty!

 

 

W sadzie

Dzięki uprzejmości pani Danuty Sibilskiej 4-latki obejrzały sad z bliska. Właścicielka oprowadziła nas po terenie. Pokazała śliwy, różne rodzaje jabłek i gruszek. W prezencie dzieci dostały na deser sezonowe owoce. Dziękujemy!

 

 

 

Zawód- Ratownik!

4-latki wraz z wychowawczynią Karoliną Łęczycką spotkały się z ratownikiem medycznym. Dowiedziały się na czy polega jego praca. Zobaczyły jak wygląda i w co jest wyposażona karetka pogotowia.

 

Spotkanie z panią policjantką

„Halo, panie policjancie,
Zapytać się chcemy,
Jak coś złego zobaczymy,
Gdzie dzwonić możemy?”
W piątek 28 września nasze przedszkole odwiedziła pani st. sierż. Edyta Kowalczyk. Starszy sierżant opowiedziała naszym przedszkolakom o bezpieczeństwie na drodze, o tym co trzeba zrobić w niebezpiecznych sytuacjach. Przedszkolaki utrwaliły sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz numery alarmowe. Po krótkiej pogadance dzieci obejrzały radiowóz i jego wyposażenie.

 

 

 

Strona 1 z 9