wtorek, marzec 26, 2019

DJ-ImageSlider

  • sl1.jpg
  • slajd2.jpg
  • slajd3.JPG
  • slajd4.JPG
  • slajd5.JPG
  • slajd6a.JPG

"Zaczarowaną dorożką" z Platerowa do Krakowa.

Młodzież z Platerowa z Krakowem ma  do czynienia jedynie na fotografii w podręczniku czy w Internecie. Do Miasta Kraka jest blisko 400 km. To zbyt daleko, by pojechać  na jeden dzień, a pobyt tygodniowy we wspomnianym mieście  jest zbyt drogi dla przeciętnego mieszkańca naszej gminy. Tylko szkoła organizuje wycieczki do Krakowa; ostatnio zrobiła to 6 lat temu i to dzięki dofinansowaniu projektu edukacyjnego.

Wśród członków Nadbużańskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Ekologicznego „Mężenin” zrodziła się więc potrzeba zorganizowania grupie uczniów działających w „Małej Pasiece” przy szkole w Platerowie pobytu w Krakowie, gdzie po zapoznaniu się z twórczością Konstantego  Ildefonsa Gałczyńskiego, obejrzeniu wartościowych miejsc - wystrojeni w ludowe stroje - wykonają fotografie inspirowane utworem „Zaczarowana dorożka”.

 

Pomysł spodobał się Fundacji Banku Zachodniego WBK, która udzieliła Stowarzyszeniu finansowego wsparcia. Wstępem do wyjazdowej sesji fotograficznej będzie cykl lekcji poświęconych Gałczyńskiemu, na których młodzież zapozna się z biografią poety, poczyta jego wiersze i popracuje z wybranymi tekstami; równocześnie  będzie ćwiczyć utwory z repertuaru Pasieki.

Już drugi rok na zajęciach dodatkowych dzieci z „ Małej Pasieki”  uczą się podlaskich piosenek, kształcą umiejętności wokalne i emisyjne oraz poznają kroki podlaskich tańców ludowych. Nagrodą za ich wysiłek na próbach okazał się zeszłoroczny projekt „Indywidualizacja z Gminą Platerów”, dzięki któremu zakupiono  stroje, w których artyści pokazali się na Dniu Platerowa.  Zespół wystąpił także na tegorocznej imprezie szkolnej „Szanujmy tradycję!", będącej prezentacją działań szkolnych nastawionych na edukację regionalną oraz na Dniu Babci i Dziadka. Do tańca "Małej Pasiece" przygrywali tradycyjnie  dorośli członkowie Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Pasieka".

  

Uczestnicy projektu "Zaczarowaną dorożką" poznają twórczość Gałczyńskiego, dokształcą się w dziedzinie muzyki, a jesienią - zobaczą atrakcje architektoniczne i historyczne Krakowa.