wtorek, marzec 26, 2019

DJ-ImageSlider

  • sl1.jpg
  • slajd2.jpg
  • slajd3.JPG
  • slajd4.JPG
  • slajd5.JPG
  • slajd6a.JPG

„Lublin w stylu retro”- podsumowanie projektu

Wrzesień w szkołach jest początkiem wszelkich działań, tymczasem w szkole w Platerowie to miesiąc rozliczeń. Na pierwszym w nowym roku szkolnym zebraniu z rodzicami uczestnicy projektu „Lublin w stylu retro” złożyli multimedialne sprawozdanie ze swego działania.
Zgodnie z założeniami uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie uczestniczyli w zajęciach stacjonarnych  z artystą-fotografem - Eweliną Siemieniuk: obsługiwali różnego typu  aparaty fotograficzne, uczyli się operować światłem i pozować. Następnie podzieleni na zespoły, w których każdy miał rolę przydzieloną (model, fotograf, scenograf) z  pomocą polonisty – Pawła Ostaszewskiego zapoznali się z nowymi dla siebie utworami J. Tuwima (A ja tak sobie wieczorem, Melodia, Nuda), wybrali atrakcyjne do sfotografowania fragmenty, wymyśli stylizacje do tekstów i dobrali rekwizyty. Wreszcie wybrali się na warsztaty do Lublina, gdzie pośród kamienic  i w bramach urządzili sesję zdjęciową w stylu retro. Swą wizualizację utworów Tuwima oraz pracę na warsztatach pokazali szkole i rodzicom na wywiadówkach, a zasoby ZPO w Platerowie powiększyły się o galerię fotografii retro.
Dzieci uczestniczące w projekcie nabrały śmiałości i dystansu do siebie za sprawą stylizacji koniecznych do sesji fotograficznej w stylu retro. Wyjechały do dużego miasta, w którym zobaczyły i zwiedziły  atrakcyjnie architektonicznie budynki oraz  gdzie na ulicach śmiało poruszały się w niecodziennych wizerunkach. Rozwinęły się twórczo - przygotowując rekwizyty i wizualizacje fragmentów tekstów. Zetknęły się z artystą i profesjonalną fotografią. A wszystkie powyższe wartości miały szanse zaistnieć dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.

  

 

 

 

Ze względu na tradycję przeprowadzania w naszej szkole Konkursu Fotograficznego im. Jerzego Ostaszewskiego zakładamy, że udział w projekcie fotograficznym  zachęci inne dzieci do sięgnięcia po aparat, a w niektórych przypadkach podtrzyma - pasję do fotografowania.

  

 

Dodatkowo efekt warsztatów w Lublinie-cykl fotografii w stylu retro tworzy dekorację korytarza i stanowi doskonały przykład szukania oryginalności w pozornie łatwej sztuce fotografowania. Przy okazji Roku Juliana Tuwima-galeria zdjęć bazujących na fragmentach jego wierszy - jest dyskretnym ukłonem w stronę twórcy, a co za tym idzie-  nieformalną lekcją polskiego. Przechodzący korytarzem uczniowie nieświadomie czytają Tuwima.