wtorek, marzec 26, 2019

DJ-ImageSlider

  • sl1.jpg
  • slajd2.jpg
  • slajd3.JPG
  • slajd4.JPG
  • slajd5.JPG
  • slajd6a.JPG

„ Na Wysoki Zamek”

I znowu uczniom naszego gimnazjum udało się pobyć w „Lwim grodzie”. Dzięki współpracy z Nadbużańskim Stowarzyszeniem Oświatowo- Ekologicznym „ Mężenin”, które zainicjowało projekt oraz Fundacji Banku Zachodniego WBK i programowi „Bank Ambitnej Młodzieży” nasi gimnazjaliści mieli okazję szukać śladów wybitnych Polaków : mistrzów pióra, specjalistów nauk ścisłych oraz artystów we Lwowie.

  

 

Mieszkali w Hotelu Vlasta, w dzielnicy Klaparów – związanej  z Kornelem Makuszyńskim - skąd mijając największy we Lwowie bazar po 20 minutach docierali do Rynku. Droga ich wiodła zawsze obok kościoła świętej Anny, parku Szewczenki i Uniwersytetu Iwana Franki.

Ukraińską gościnność i kuchnię poznali w Pyzatej Chacie, gdzie podawano lepszy od maminego ukraiński barszcz. Niestraszne im były „deszcze niespokojne”, w strugach których przemierzali gród kolejką turystyczną, marszrutkami i o własnych siłach.

  

Podobnie jak –bohater utworu Kornela Makuszyńskiego „Uśmiech Lwowa” zapuszczali się w najbardziej zawiłe zakamarki przestrzeni miasta.

W efekcie zgromadzili kolekcję wrażeń i informacji do przetrawienia oraz fotografii parków, budynków i szkół, w których egzystowali Jan Parandowski, Maria Konopnicka, Stefan  Banach, Gabriela Zapolska, Stanisław Lem Zbigniew Herbert i Kornel Makuszyński do przewodnika multimedialnego.

  

Widzieli  Lwów zapłakany deszczem i w słońcu się wygrzewający; skromnie, bo bezśpiewnie obchodzący rocznicę zwycięstwa i roześmiany radością młodych dziewczyn kąpiących się w fontannie  pod teatrem ; z rana, w południe i nocą; w dolinie i z Wysokiego Zamku; tętniący życiem targowisk i wyciszony snem wieczystym na Łyczakowie.