Wydarzenia

„Krokiem marszowym”

Zgodnie z Rocznym Planem Pracy Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie w celu rozwijania kompetencji społecznych i obywatelskich oraz zakończenia obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i upamiętnienia 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej zorganizowaliśmy Marsz Niepodległości.
Wstęp teoretyczny o przyczynach wojny, jej przebiegu i skutkach przedstawiły w formie prezentacji multimedialnej uczennice klasy ósmej: Patrycja Truszkowska i Aleksandra Zielińska. Wsparciem merytorycznym służył nauczyciel historii Maciej Zieliński.
Następnie ubrani w kamizelki (w najmodniejszym w tym sezonie kolorze “neon”), ruszyliśmy za naszym przewodnikiem Dariuszem Kazunem. Trasa przez niego wyznaczona wiodła poprzez istotne dla gminy miejsca i doprowadziła wiatrem smaganych wędrowców pod Pomnik Niepodległości w Górkach.
Każdemu z postojów w trasie towarzyszyła gawęda nauczyciela, w rodzaju: Pierwszy poważny kryzys gospodarczy nastał z wybuchem I wojny światowej. Przez Podlasie wzdłuż doliny Bugu latem 1915r. przechodziła linia frontu. W wyniku ostrzału artyleryjskiego uległ wtedy uszkodzeniu kościół w Górkach, a wojsko niemieckie kwaterujące w pałacu hruszniewskim zarekwirowało niemal wszystkie konie z majątku i wycięło część lasu. Polegli podczas walk frontowych żołnierze pochowani zostali początkowo w wydzielonej kwaterze folwarku Ostromęczyn, a miejsce nazwano „mogiłkami”. Później, po ekshumacji, spoczęli na cmentarzu w Chłopkowie. Podczas najdłuższego odpoczynku - dzięki współpracy szkolnych kucharek z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich w Ostromęczynie Kolonii - uczestnicy marszu zjedli ciepły posiłek, który tego wietrznego dnia po wysiłku fizycznym, okazał się szczególnie pożądanym i smacznym.

 

 

 

 

 

 

Kazun „Broel-Platerowie z Hruszniewa - losy rodziny i majątku.”

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

„Święta majowe”

Ideę Święta Pracy, symbolikę kolorów na polskiej fladze oraz twórców Konstytucji 3 Maja przypomnieli zebranym na poniedziałkowym apelu widzom i słuchaczom uczniowie klasy III gimnazjum: Mateusz Czerka i Damian Częstochowski.
Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwał Maciej Zieliński.

 

 

A.Z.Z.

fot. E. Siemieniuk

„Mleko – najdoskonalszy napój jaki stworzyła natura”

25 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Ziemi, który został połączony z podsumowaniem projektu rocznego kl. III gimnazjum „Patriotyzm konsumencki”. W uroczystości brała udział cała szkoła. Podczas apelu uczniowie promowali lokalne produkty: mleko krów klasowego kolegi, z którego powstaje łosickie masło i wyroby mleczne Pani Zofii Czerki z Kamianki.
W ramach projektu powstała prezentacja o krowach i mleku oraz film pokazujący wytwarzanie serów. Na lekcji chemii uczniowie zbadali właściwości fizyczne i chemiczne mleka i przedstawili efekty w postaci prezentacji. Apel przerywany był czytaniem prozy w wykonaniu uczniów kl. VIII. Widzowie zostali zachęceni do aktywnego uczestnictwa w „mlecznych zabawach”. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem. Wszystkim smakował chleb z masłem, sery, pierogi z serem, sernik, a nawet mleko prosto od krowy. Korytarz szkoły udekorowano plakatami zachęcającymi do spożywania produktów mlecznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bożena Szoplewska

Wesołych Świąt!

Turniej BRD

7 uczniów naszej szkoły wzięło udział w turnieju BRD, który odbył się w Olszance dn. 26 marca 2019r. Chociaż nie zajęli czołowych miejsc, to jazda chłopców z gimnazjum (Kacpra Bobelaka, Maćka Lesiuka i Mateusza Czerki) była rewelacyjna. Natomiast nasi uczniowie z podstawówki to: A. Kucińska, W. Mariańska, J. Omelańczuk, Ł. Czerko, którzy wypadli słabiej. Czołowe miejsca przypadły szkołom, które mają pomoce do jazdy z przeszkodami. Tegoroczny turniej pozostawił nam niesmak, ponieważ nie podano ani liczny punktów, ani nie liczono uczniom punktów karnych.

 

„Oto jest pytanie?”

Na ostatnim (!) finale XV Konkursu Recytatorskiego „Między Wierszami” wśród kilkunastu uczestników - uczniów klas trzecich gimnazjów oraz siódmych i ósmych szkół podstawowych z regionu siedleckiego - znaleźli się nasi uczniowie: Aleksandra Zielińska i Kacper Harasimiuk. Bardzo dobrze zaprezentowali utwory autorów wartościowych, acz mało znanych, czyli takich, których twórczość inteligentnie prześmiewcza nie weszła do kanonu lektur szkolnych.
Żywiołowością wykonania i pomysłem na interpretację nie trafili w gusta jury. Wspierającym ich w recytacji nauczycielkom w głowie kołacze się pytanie, czy przyszłorocznym chętnym do udziału w konkursach uczniom szkoły podstawowej (!) podsunąć wiersze autorów obowiązkowych, np. Mickiewicza i Szymborskiej, czy kierować się treścią regulaminu konkursu, w którym czytamy/czytaliśmy: „Mile będą widziane teksty spoza kanonu lektur szkolnych”.

 

A.Z.Z.

Kiermasz wielkanocny

Uczniowie i nauczyciele serdecznie wszystkich zapraszają na coroczny KIERMASZ WIELKANOCNY, który obędzie się 14 kwietnia 2019r. (Niedziela Palmowa) przy kościele w Platerowie. 

Będzie można zakupić dekoracje, ozdoby świąteczne oraz inne wyroby wykonane przez uczniów na zajęciach świetlicowych. 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

 

 

 

 

Rekolekcje

Piątek – rekolekcje (29.03.2019r.)
Obiad 11.15, wyjście ze szkoły do kościoła 11.30. Msza Święta zaczyna się o 12.00.
Droga do kościoła – opieka nauczycieli:
Kl. I – Grażyna Stasiuk
Kl. II – Anna Chwedoruk
Kl. III – Małgorzata Sujkowska
Kl. IV i K. V – Alicja Zienkiewicz-Zielińska
Kl. VI – Tomasz Chatkiewicz
Kl. VII – Ewelina Siemieniuk
Kl. VIII – Magdalena Wielogórska
Kl. III gim. – Bożena Szoplewska
Autobus pod kościołem 13.15.

„A ja je lubię!”

Od lat recytują i reprezentują naszą szkołę na konkursach w Kornicy, Czartajewie, Łosicach oraz Siedlcach. Tym razem na eliminacjach powiatowych (we wspomnianych Łosicach) Kacper Harasimiuk z kl. III oraz Aleksandra Zielińska z kl. VIII zaproponowane im przez polonistki (Marię Daszko i Alicję Zienkiewicz – Zielińską) utwory - przedstawili w tak interesujący sposób, że zakwalifikowali się do finału XV Konkursu Recytatorskiego „Miedzy Wierszami”, który odbędzie się 3 kwietnia w Siedlcach.
Gratulujemy!

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Szysz

„Inspiracje”

Na spotkanie z artystką oraz poznanie technik przez nią stosowanych udali się nauczyciele i członkowie NSO-E „Mężenin” .
Aneta Pliszka, bo o niej i jej sztuce mowa- zaprosiła nas do swej pracowni w inspirującej i intrygującej przestrzeni Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim. Absolwentka Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, instruktorka grafiki warsztatowej oraz fotografii, mieszkańcom Platerowa znana z udziału w wakacyjnym plenerze - w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim - prowadzi zajęcia z młodzieżą zainteresowaną takimi technikami jak: linoryt, monotypia i sucha igła.
Podczas krótkiego, acz zachęcającego do powtórzenia spotkania, artystka pokazała swoje miejsce pracy wyposażone w profesjonalną prasę, która umożliwia wykonywanie prac graficznych w technikach druku wypukłego. Oprowadziła nas także po przywróconym do świetności parku, gdzie pośród drzew dostrzegliśmy makietę spalonego w 1918r. pałacu. A zatrzymaliśmy się przy niej na dłużej, gdyż jej autor bliski jest naszemu stowarzyszeniu; to Daniel Ludwiczuk.

 

 

 

 
http://kultura.miedzyrzec.pl
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, D. Ludwiczuk

Wyniki konkursu

Z okazji nowego roku, w szkole został ogłoszony konkurs z języka rosyjskiego „Kalendarz na rok 2019”. W konkursie wzięło udział 8 osób. Uczniowie podczas wykonania kalendarza przypomnieli sobie nazwy miesięcy, dni oraz świąt po rosyjsku, a także rosyjskie symbole. Uczniowie w swoich pracach wykazali się pomysłowością oraz zdolnościami manualnymi. Każda praca była inna i oryginalna. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratuluję chęci i kreatywności.

M. Wielogórska

„Występ przed rodzicami”

Od pewnego czasu mówiło się „na Platerowie” o przedstawieniu, które pokazano na spotkaniu przedświątecznym Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Mazowieckiego w Drohiczynie, że: „ładne”, „oryginalne”, „przez widzów docenione”.

Reżyserka Agnieszka Agapow oraz aktorzy (uczniowie klas: szóstej, siódmej i ósmej) komentarzami zachęceni, zdecydowali się na występ przed najtrudniejszą, bo własną publicznością.
Do pokazu doszło 24 stycznia podczas zebrania z rodzicami.
Z oklasków i grantów wnioskuję, że gra aktorska cieniem została uczciwie doceniona, a przesłanie utworu „Nie było miejsca dla Ciebie” właściwie przez odbiorców odczytane.

 

 
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

„Minął pierwszy semestr”

Spektakl „ Nie było miejsca dla Ciebie” w formie teatru cieni obejrzeli oraz kolęd w wykonaniu „Małej Pasieki” wysłuchali rodzice, którzy przybyli na semestralne spotkanie, zwane „wywiadówką”.
Nauczyciel biblioteki Paweł Ostaszewski w wystąpieniu na temat czytelnictwa podkreślił profity płynące z czytania książek, a także zachęcił do korzystania z powiększonych o wiele cennych nazwisk i tytułów (dofinansowanie: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, MEN, MKiDN) zasobów szkolnej biblioteki.
Z bieżącymi sprawami edukacyjnymi i wychowawczymi zapoznała zebranych Pani Dyrektor, a o zadaniach postawionych sobie przez Radę Rodziców do realizacji w drugim semestrze opowiedziała Przewodnicząca Paulina Jaszczyńska.

 

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

Charytatywna akcja mikołajkowa

W ramach charytatywnej akcji mikołajkowej w grudniu zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy dla Szpitala Powiatowego w Łosicach. Uzbieraliśmy 790, 92 zł:

Kl. I – 150zł, kl. II – 80zł, kl. III – 126zł, kl. IV – 199,92zł, kl. V – 75 zł, kl. VI – 90zł, kl. VII – 25 zł, kl. VIII – 45 zł, kl. III gim. – 0zł. Za powyższą kwotę zostały zakupione 4 materace przeciwodleżynowe. Dzieci przekazały je na ręce Pana Ordynatora oddziału wewnętrznego (2) i na oddział Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Łosiach (2).

 

 

Trikralova Sbirka

Ciemno, zimno, środek nocy. Jest 2 stycznia 2019 roku godzina 3:30, a przed szkołą w Platerowie ruch. Podjeżdżają samochody, z których wysiadają snujący się, ledwie żywi po nieprzespanej nocy sylwestrowej uczniowie. Krótkie pożegnanie z rodzicami i w drogę. Pewnie niejedna osoba zastanawiała się: „Po co mi to było? Czy nie lepiej spać w cieplutkiej pościeli, przecież mam jeszcze tydzień wolnego”. A jednak, ośmioro uczniów naszej szkoły postanowiło wyruszyć do stolicy Czech Pragi, aby przez tydzień kwestować na rzecz czeskiego Caritas, wspomagając tym potrzebujących.
Podróż była długa i męcząca, ale ku uciesze opiekunów, przebiegła bardzo spokojnie, gdyż większość czasu młodzież przespała.
Wieczorem dotarliśmy na miejsce. Zakwaterowano nas w pensjonacie „U św. Krzysztofa”. Miłe powitanie, gdyż zaprzyjaźniona młodzież z Jastrzębia Zdroju już była. Odprawa, przydział grup, krótki kurs języka czeskiego i dobranoc… Akurat!
Jest 3 stycznia 6.00 rano, pukanie do drzwi, tupot stóp na korytarzu, wszyscy leniwie podnoszą się ze swoich łóżek. Cóż… przed nami pierwszy dzień pracy. Myślę, że niewiele osób zdawało sobie sprawę, że tak ciężkiej. Po śniadaniu w dobrych nastrojach, pełni entuzjazmu wyruszyliśmy. Każda grupa udała się na swoją stację metra i tam przez osiem godzin zbierała pieniądze do puszek. Nie było to proste zadanie: bariera językowa, wstyd, bo wcale nie tak łatwo zbierać dla innych, szczególnie gdy wiele osób odmawia i zimno. Jednak daliśmy radę. Każdy miał swoje sposoby, aby przekonać przechodniów do zatrzymania się i wrzucenia datku do puszki. I tak przez kolejne dni każdego ranka wszyscy po śniadaniu i coraz bardziej nieprzespanej nocy (integracja grup, nowe przyjaźnie, znajomości), wyruszaliśmy na swoje „posterunki” i kwestowaliśmy. Zdarzały się momenty zniechęcenia, kryzysy, ale te szybko mijały. Chwila przerwy oraz gorąca czekolada przywracały dobry nastrój i chęć do pracy.
Nasz pobyt w Pradze to nie tylko kwesta i podróżowanie metrem, zwiedziliśmy też miasto nocą i za dnia. Most Karola, Hradczany, Złota Uliczka i inne zabytki, których nie sposób wymienić zrobiły na nas niemałe wrażenie. Cóż Praga, w przeciwieństwie do naszej stolicy, II wojnę światową przetrwała nietknięta.
6 stycznia uczestniczyliśmy w Orszaku Trzech Króli – wydarzeniu, które jest atrakcją dla turystów.
Cała akcja przypomina trochę naszą zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w Polsce trwa od wielu lat, jednak Caritas związana jest z katolicyzmem, a wyznawcy tej religii stanowią w Czechach mniejszość (jedynie ok. 5% mieszkańców Pragi to katolicy), więc Trikralova Sbirka nie jest popularna.
Przez cały pobyt polscy uczestnicy (młodzież z Platerowa, Sarnak i Jastrzębia) zebrali razem: 605 394 CZK czyli ok. 100 241 zł.
Udział w tym wydarzeniu nauczył nas patrzeć inaczej na innych. Myślę, że nikt z nas nie przejdzie teraz obojętnie obok potrzebujących. Budujące jest to, że wszyscy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w Trikralovej Sbirce w przyszłym roku, wiedząc, na co się decydują. Jesteśmy dumni z naszej młodzieży.
Akcję zainicjował Maciej Zieliński, a w opiece nad grupą pomogła mu Agnieszka Agapow.

 

 

 

 

A.A.

Kiermasz bożonarodzeniowy

W roku szkolnym 2018/2019 kiermasz przebiegał głównie pod hasłem „Choinka z materiałów wtórnych”: szmatek, filcu, patyków, piórek. Były one tworzone w różnym stylu. Można było także zakupić upominki (broszki, wisiory, podkładki wykonywane w technice fusingu) oraz ozdoby świąteczne (wstążkowe bombki, choinki, gwiazdki z gliny). Rękodzieła tworzone były na świetlicy i zajęciach plastycznych pod opieką nauczycieli zaangażowanych w to przedsięwzięcie: Agnieszkę Agapow, Ewelinę Siemieniuk, Dorotę Kolasę, Bożenę Niedziółkę, Magdalenę Wielogórską, Agatę Obrępalską). Mimo nieprzyjemnej aury (śniegu, wiatru, mrozu) pod kościołem dzieci i młodzież zachęcały klientów do kupna wyrobów. Z zadowalającym skutkiem zarobiliśmy 500 zł na kolejne materiały plastyczne, za co serdeczne dziękujemy. Na wiosnę planujemy kolejny kiermasz o wyjątkowym charakterze.

 

 

 

 

 
Siemieniuk Ewelina

Życzenia

„Nie było miejsca dla Ciebie”

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas ciepła i radości. To również czas wspomnień, spotkań z bliskimi oraz rodziną. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie, to czas rozrachunku z własnym sumieniem, wyciszenia, spokoju, przemyśleń i wybaczania. To wszystko przekazali nam uczniowie naszej szkoły, którzy wystąpili podczas apelu bożonarodzeniowego. Poprzez wiersze, grane i śpiewane kolędy, przepiękne pastorałki oraz przedstawienie teatru cieni, zbliżyli nas do świątecznej atmosfery, a także skłonili do refleksji.

 

 

 

 

M. Wielogórska 

„From America”

Education USA przy współpracy z Polsko - Amerykańską Komisją Fulbrighta oraz Ambasadą USA ponownie zaakceptowało nasze zgłoszenie i już w nowym roku kalendarzowym przyjedzie do nas stypendysta Programu Fulbrighta w Polsce na spotkanie z uczniami.
W minionym roku w ramach identycznego działania z dziećmi i młodzieżą spotkali się profesorowie United States Air Force Academy.

 

 

A.Z.Z.

„Gore gwiazda”

Na specjalne zaproszenie ks. bpa Tadeusza Pikusa 14 grudnia reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu przedświątecznym Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Mazowieckiego należących do Diecezji Drohiczyńskiej. 

Przedstawienie teatru cieni pt. „Nie było miejsca dla Ciebie” oraz występ grupy wielopokoleniowej w strojach ludowych z koncertem pastorałek oraz ze wsparciem Zespołu „Pasieka” uatrakcyjnił to – tradycją będące już od czterech lat – grudniowe przedpołudnie.
Za zaproszenie – dziękujemy!
„Hejże ino dyna, dyna!”

 

 

 


A.Z.Z.
fot.Monika Kanabrodzka http://drohiczynska.pl/

Strona 1 z 15