Wydarzenia

„A ja je lubię!”

Od lat recytują i reprezentują naszą szkołę na konkursach w Kornicy, Czartajewie, Łosicach oraz Siedlcach. Tym razem na eliminacjach powiatowych (we wspomnianych Łosicach) Kacper Harasimiuk z kl. III oraz Aleksandra Zielińska z kl. VIII zaproponowane im przez polonistki (Marię Daszko i Alicję Zienkiewicz – Zielińską) utwory - przedstawili w tak interesujący sposób, że zakwalifikowali się do finału XV Konkursu Recytatorskiego „Miedzy Wierszami”, który odbędzie się 3 kwietnia w Siedlcach.
Gratulujemy!

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Szysz

„Inspiracje”

Na spotkanie z artystką oraz poznanie technik przez nią stosowanych udali się nauczyciele i członkowie NSO-E „Mężenin” .
Aneta Pliszka, bo o niej i jej sztuce mowa- zaprosiła nas do swej pracowni w inspirującej i intrygującej przestrzeni Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim. Absolwentka Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, instruktorka grafiki warsztatowej oraz fotografii, mieszkańcom Platerowa znana z udziału w wakacyjnym plenerze - w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim - prowadzi zajęcia z młodzieżą zainteresowaną takimi technikami jak: linoryt, monotypia i sucha igła.
Podczas krótkiego, acz zachęcającego do powtórzenia spotkania, artystka pokazała swoje miejsce pracy wyposażone w profesjonalną prasę, która umożliwia wykonywanie prac graficznych w technikach druku wypukłego. Oprowadziła nas także po przywróconym do świetności parku, gdzie pośród drzew dostrzegliśmy makietę spalonego w 1918r. pałacu. A zatrzymaliśmy się przy niej na dłużej, gdyż jej autor bliski jest naszemu stowarzyszeniu; to Daniel Ludwiczuk.

 

 

 

 
http://kultura.miedzyrzec.pl
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, D. Ludwiczuk

Wyniki konkursu

Z okazji nowego roku, w szkole został ogłoszony konkurs z języka rosyjskiego „Kalendarz na rok 2019”. W konkursie wzięło udział 8 osób. Uczniowie podczas wykonania kalendarza przypomnieli sobie nazwy miesięcy, dni oraz świąt po rosyjsku, a także rosyjskie symbole. Uczniowie w swoich pracach wykazali się pomysłowością oraz zdolnościami manualnymi. Każda praca była inna i oryginalna. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratuluję chęci i kreatywności.

M. Wielogórska

„Występ przed rodzicami”

Od pewnego czasu mówiło się „na Platerowie” o przedstawieniu, które pokazano na spotkaniu przedświątecznym Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Mazowieckiego w Drohiczynie, że: „ładne”, „oryginalne”, „przez widzów docenione”.

Reżyserka Agnieszka Agapow oraz aktorzy (uczniowie klas: szóstej, siódmej i ósmej) komentarzami zachęceni, zdecydowali się na występ przed najtrudniejszą, bo własną publicznością.
Do pokazu doszło 24 stycznia podczas zebrania z rodzicami.
Z oklasków i grantów wnioskuję, że gra aktorska cieniem została uczciwie doceniona, a przesłanie utworu „Nie było miejsca dla Ciebie” właściwie przez odbiorców odczytane.

 

 
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

„Minął pierwszy semestr”

Spektakl „ Nie było miejsca dla Ciebie” w formie teatru cieni obejrzeli oraz kolęd w wykonaniu „Małej Pasieki” wysłuchali rodzice, którzy przybyli na semestralne spotkanie, zwane „wywiadówką”.
Nauczyciel biblioteki Paweł Ostaszewski w wystąpieniu na temat czytelnictwa podkreślił profity płynące z czytania książek, a także zachęcił do korzystania z powiększonych o wiele cennych nazwisk i tytułów (dofinansowanie: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, MEN, MKiDN) zasobów szkolnej biblioteki.
Z bieżącymi sprawami edukacyjnymi i wychowawczymi zapoznała zebranych Pani Dyrektor, a o zadaniach postawionych sobie przez Radę Rodziców do realizacji w drugim semestrze opowiedziała Przewodnicząca Paulina Jaszczyńska.

 

 

 

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska

Charytatywna akcja mikołajkowa

W ramach charytatywnej akcji mikołajkowej w grudniu zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy dla Szpitala Powiatowego w Łosicach. Uzbieraliśmy 790, 92 zł:

Kl. I – 150zł, kl. II – 80zł, kl. III – 126zł, kl. IV – 199,92zł, kl. V – 75 zł, kl. VI – 90zł, kl. VII – 25 zł, kl. VIII – 45 zł, kl. III gim. – 0zł. Za powyższą kwotę zostały zakupione 4 materace przeciwodleżynowe. Dzieci przekazały je na ręce Pana Ordynatora oddziału wewnętrznego (2) i na oddział Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Łosiach (2).

 

 

Trikralova Sbirka

Ciemno, zimno, środek nocy. Jest 2 stycznia 2019 roku godzina 3:30, a przed szkołą w Platerowie ruch. Podjeżdżają samochody, z których wysiadają snujący się, ledwie żywi po nieprzespanej nocy sylwestrowej uczniowie. Krótkie pożegnanie z rodzicami i w drogę. Pewnie niejedna osoba zastanawiała się: „Po co mi to było? Czy nie lepiej spać w cieplutkiej pościeli, przecież mam jeszcze tydzień wolnego”. A jednak, ośmioro uczniów naszej szkoły postanowiło wyruszyć do stolicy Czech Pragi, aby przez tydzień kwestować na rzecz czeskiego Caritas, wspomagając tym potrzebujących.
Podróż była długa i męcząca, ale ku uciesze opiekunów, przebiegła bardzo spokojnie, gdyż większość czasu młodzież przespała.
Wieczorem dotarliśmy na miejsce. Zakwaterowano nas w pensjonacie „U św. Krzysztofa”. Miłe powitanie, gdyż zaprzyjaźniona młodzież z Jastrzębia Zdroju już była. Odprawa, przydział grup, krótki kurs języka czeskiego i dobranoc… Akurat!
Jest 3 stycznia 6.00 rano, pukanie do drzwi, tupot stóp na korytarzu, wszyscy leniwie podnoszą się ze swoich łóżek. Cóż… przed nami pierwszy dzień pracy. Myślę, że niewiele osób zdawało sobie sprawę, że tak ciężkiej. Po śniadaniu w dobrych nastrojach, pełni entuzjazmu wyruszyliśmy. Każda grupa udała się na swoją stację metra i tam przez osiem godzin zbierała pieniądze do puszek. Nie było to proste zadanie: bariera językowa, wstyd, bo wcale nie tak łatwo zbierać dla innych, szczególnie gdy wiele osób odmawia i zimno. Jednak daliśmy radę. Każdy miał swoje sposoby, aby przekonać przechodniów do zatrzymania się i wrzucenia datku do puszki. I tak przez kolejne dni każdego ranka wszyscy po śniadaniu i coraz bardziej nieprzespanej nocy (integracja grup, nowe przyjaźnie, znajomości), wyruszaliśmy na swoje „posterunki” i kwestowaliśmy. Zdarzały się momenty zniechęcenia, kryzysy, ale te szybko mijały. Chwila przerwy oraz gorąca czekolada przywracały dobry nastrój i chęć do pracy.
Nasz pobyt w Pradze to nie tylko kwesta i podróżowanie metrem, zwiedziliśmy też miasto nocą i za dnia. Most Karola, Hradczany, Złota Uliczka i inne zabytki, których nie sposób wymienić zrobiły na nas niemałe wrażenie. Cóż Praga, w przeciwieństwie do naszej stolicy, II wojnę światową przetrwała nietknięta.
6 stycznia uczestniczyliśmy w Orszaku Trzech Króli – wydarzeniu, które jest atrakcją dla turystów.
Cała akcja przypomina trochę naszą zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w Polsce trwa od wielu lat, jednak Caritas związana jest z katolicyzmem, a wyznawcy tej religii stanowią w Czechach mniejszość (jedynie ok. 5% mieszkańców Pragi to katolicy), więc Trikralova Sbirka nie jest popularna.
Przez cały pobyt polscy uczestnicy (młodzież z Platerowa, Sarnak i Jastrzębia) zebrali razem: 605 394 CZK czyli ok. 100 241 zł.
Udział w tym wydarzeniu nauczył nas patrzeć inaczej na innych. Myślę, że nikt z nas nie przejdzie teraz obojętnie obok potrzebujących. Budujące jest to, że wszyscy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w Trikralovej Sbirce w przyszłym roku, wiedząc, na co się decydują. Jesteśmy dumni z naszej młodzieży.
Akcję zainicjował Maciej Zieliński, a w opiece nad grupą pomogła mu Agnieszka Agapow.

 

 

 

 

A.A.

Kiermasz bożonarodzeniowy

W roku szkolnym 2018/2019 kiermasz przebiegał głównie pod hasłem „Choinka z materiałów wtórnych”: szmatek, filcu, patyków, piórek. Były one tworzone w różnym stylu. Można było także zakupić upominki (broszki, wisiory, podkładki wykonywane w technice fusingu) oraz ozdoby świąteczne (wstążkowe bombki, choinki, gwiazdki z gliny). Rękodzieła tworzone były na świetlicy i zajęciach plastycznych pod opieką nauczycieli zaangażowanych w to przedsięwzięcie: Agnieszkę Agapow, Ewelinę Siemieniuk, Dorotę Kolasę, Bożenę Niedziółkę, Magdalenę Wielogórską, Agatę Obrępalską). Mimo nieprzyjemnej aury (śniegu, wiatru, mrozu) pod kościołem dzieci i młodzież zachęcały klientów do kupna wyrobów. Z zadowalającym skutkiem zarobiliśmy 500 zł na kolejne materiały plastyczne, za co serdeczne dziękujemy. Na wiosnę planujemy kolejny kiermasz o wyjątkowym charakterze.

 

 

 

 

 
Siemieniuk Ewelina

Życzenia

„Nie było miejsca dla Ciebie”

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas ciepła i radości. To również czas wspomnień, spotkań z bliskimi oraz rodziną. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie, to czas rozrachunku z własnym sumieniem, wyciszenia, spokoju, przemyśleń i wybaczania. To wszystko przekazali nam uczniowie naszej szkoły, którzy wystąpili podczas apelu bożonarodzeniowego. Poprzez wiersze, grane i śpiewane kolędy, przepiękne pastorałki oraz przedstawienie teatru cieni, zbliżyli nas do świątecznej atmosfery, a także skłonili do refleksji.

 

 

 

 

M. Wielogórska 

„From America”

Education USA przy współpracy z Polsko - Amerykańską Komisją Fulbrighta oraz Ambasadą USA ponownie zaakceptowało nasze zgłoszenie i już w nowym roku kalendarzowym przyjedzie do nas stypendysta Programu Fulbrighta w Polsce na spotkanie z uczniami.
W minionym roku w ramach identycznego działania z dziećmi i młodzieżą spotkali się profesorowie United States Air Force Academy.

 

 

A.Z.Z.

„Gore gwiazda”

Na specjalne zaproszenie ks. bpa Tadeusza Pikusa 14 grudnia reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu przedświątecznym Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Mazowieckiego należących do Diecezji Drohiczyńskiej. 

Przedstawienie teatru cieni pt. „Nie było miejsca dla Ciebie” oraz występ grupy wielopokoleniowej w strojach ludowych z koncertem pastorałek oraz ze wsparciem Zespołu „Pasieka” uatrakcyjnił to – tradycją będące już od czterech lat – grudniowe przedpołudnie.
Za zaproszenie – dziękujemy!
„Hejże ino dyna, dyna!”

 

 

 


A.Z.Z.
fot.Monika Kanabrodzka http://drohiczynska.pl/

Kiermasz bożonarodzeniowy

Zespół Placówek Oświatowych

w Platerowie zaprasza na

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY,

który odbędzie się 16 grudnia 2018r.

w godz. 9.00 – 12.30

PRZY KOŚCIELE W PLATEROWIE

Andrzejki

Zabawa Andrzejkowa już za nami. Były wróżby, z których wszyscy korzystali chcąc przewidzieć swoją przyszłość. Mogliśmy również skosztować pyszności przygotowanych przez rodziców z dziećmi. Zabawę poprowadził dj Paweł Łukijaniuk z Janowa Podlaskiego dzięki, któremu mogliśmy się przenieść w magiczny świat za sprawą bajkowych kostiumów. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Andrzejek Ilona Bardak-Wojtczuk.

 

 

 

„ Na zaproszenie”

Korzystając z zaproszenia Rady Gminy Platerów oraz Wójta Gminy Jerzego Garuckiego, uczniowska reprezentacja naszej szkoły wraz z opiekunami: Agatą Obrępalską i Dariuszem Kazunem włączyła się w uroczystości związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości, które odbyły się 11 listopada w Górkach.

Głównym punktem wydarzenia było odsłonięcie tablic na Pomniku Niepodległości.

  

  

A.Z.Z.
fot.: Anna Tobota

„Wielki finał”

W myśl projektu „Godność, Wolność, Niepodległość” w ramach programu wieloletniego „Niepodległa” (dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji Narodowej) wystawa fotografii pt.„Ludzie i dzieła. Gmina Platerów w latach 1918 – 1939” oraz efekty wycieczki do Lwowa miały być zaprezentowane publiczności na: „Koncercie dla Niepodległej” 9. listopada.

Gdy więc okazało się, że rozpropagowana wśród rodziców akcja sztandar dla szkoły szybko przyniosła efekty, na dzień nadania sztandaru wybrano właśnie 9. listopada.
Mimo porannej mgły uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Platerowie, gdzie ks. proboszcz Józef Gierczyński dokonał poświęcenia sztandaru.

 

 

W szkole „Koncert dla Niepodległej” rozpoczął się polonezem w wykonaniu uczniów klasy pierwszej, których do pokazu przygotowała wychowawczyni Grażyna Stasiuk. Następnie odbyła się ceremonia nadania szkole sztandaru. Było wystąpienie Pani Dyrektor Marii Daszko, symboliczne wbicie gwoździ przez fundatorów, przekazanie sztandaru uczniom, prezentacja sztandaru i ślubowanie. Tę część koncertu zamknęło wystąpienie Wójta Gminy Platerów Jerzego Garuckiego.

 

 

 

 

 

W części drugiej koncertu – „artystycznej” - panowała różnorodność prezentowanych form, a spajał je motyw: patriotyzmu. Było wystąpienie Dariusza Kazuna o historii oświaty w Platerowie, znaczeniu Korczaka dla naszej gminy oraz o akcji „Sztandar dla szkoły”. Następnie Alicja Zienkiewicz – Zielińska przedstawiła  relację  z wyjazdu do Lwowa, zaś efekt warsztatów z Ewą Maleszą i Agnieszką Agapow zaprezentowała grupa teatralna, wystawiając inscenizację pt. „Targi Wschodnie w piosence, wierszu, sztuce”. Tło do scen stanowiły zdjęcia retro (prace Eweliny Siemieniuk) - efekt sesji w Parku Stryjskim i na Kleparowie. Do naszego dziedzictwa regionalnego i lokalnego patriotyzmu odwoływały się występy: przedszkolaków, Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” oraz „Małej Pasieki”. Patriotyczny wydźwięk miały również wspólnie zaśpiewane pieśni legionowe.

 

 

  

 

Uroczystość zakończyła się zwiedzaniem przygotowanych na ten dzień wystaw: instalacja „Sto maków na stulecie” (praca uczniów, ceramiczne maki na placu szkolnym), fotograficzna (w tym: solarigrafie)„Nasza okolica w fotografii” , „Ludzie i dzieła” (stare zdjęcia z obszaru gminy) oraz „Chłopi – wzory kultury” (znak Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego), rękodzieło uczniów naszej szkoły i dzieła artystów związanych z naszą szkołą.

 

 

 

Sympatycznym akcentem na koniec był poczęstunek – rezultat solidnej pracy i dobrej organizacji rodziców. Zarówno przy stoiskach, jak i przy stole rozmawiano serdecznie i fotografowano się „na pamiątkę”, bo – jak mówiono: „Taki dzień już się nie powtórzy”….

„Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.”

A.Z.Z. , M.D.
fot. M. Wielogórska, D. Ludwiczuk 

„Posłuchajcie jak było i przyjmijcie sercem….”

Nikt nie mówił, że: „będzie łatwo”, bo czasu mało, a i gwara lwowska do najłatwiejszych nie należy. Jednak szkolna grupa teatralna stanęła na wysokości zadania i bogata w fachowe wskazówki dostarczone przez Ewę Maleszę na październikowych warsztatach we Lwowie oraz pokierowana przez Agnieszkę Agapow na próbach w Platerowie - z żartem oraz młodości urokiem wystawiła inscenizację: „Targi Wschodnie w piosence, wierszu, sztuce”.

W przedstawieniu, którego premiera odbyła się na „Koncercie dla Niepodległej” nie zabrakło znanych powszechnie postaci i scen z lwowskich ulic. A ponieważ widowisko należało do tych „włączających w akcję widzów”, w dialog z preclarką, kwiaciarką czy gazeciarzem weszli konferansjerzy, dzieci i rodzice.
„Nie gadaj dużo. Rób, co masz zrobić i nie rób hecy!”


„Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.”

 

 

 

 

 

Kazimierz Schleyen „Lwowskie gawędy”
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, D. Ludwiczuk

„Cykl wystaw”

"Koncert dla Niepodległej" - był dla szkoły doskonałą okazją do pokazania się i podsumowania dotychczasowych wydarzeń.

Nauczyciele kierując się tym, co w działalności szkoły najważniejsze, z pomocą uczniów i pracowników szkoły przygotowali wystawy o tym, jak sięgamy do przeszłości oraz w jakie działania artystyczne włączamy dzieci i młodzież.
Bo, jak powiedział Korczak: „W domu myślą i zajmują się różnymi sprawami, w domu pokoje i sprzęty są dla wszystkich, szkoła myśli tylko o uczniu: każda sala, każda ławka, każdy kącik jest właśnie dla ucznia."
W wybranych salach lekcyjnych oraz w czytelni zaprezentowano: szkolne kroniki i dokumenty archiwalne, informacje o zrealizowanych projektach, wykonane na warsztatach artystycznych przedmioty oraz zbiór zdjęć z Podlasia, tych - „z przeszłości” i tych - współczesnych.
Dużo czasu i własnej inwencji w przygotowanie pokazów włożyli: Maria Daszko, Dariusz Kazun, Paweł i Jolanta Ostaszewscy, Bożena Szoplewska, Dorota Kolasa, Magdalena Wielogórska, Ewelina Siemieniuk, Bożena Niedziółka. Pokazy fotografii towarzyszące wystawom przygotował Daniel Ludwiczuk.

Ekspozycje przygotowano w taki sposób, że zwiedzający mieli możliwość skomentowania wydarzenia, pozostawienia informacji zwrotnej, wyrażenia opinii, które następnie znajdą się – na pamiątkę - w Kronice Sztandaru.

„Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.”

 

 

 

 
A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, D. Ludwiczuk

"Rekord dla Niepodległej"

Nasz patron, Janusz Korczak pisał: „Pieśń brzmi pobudką i żołnierz odważnie pędzi naprzeciw niebezpieczeństwu, bo pieśń mu mówi, że waleczni zdobywają, silni zwyciężają, że mężnym Bóg pomaga.” 

Na "Koncercie dla Niepodległej" śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Akompaniował nam Grzegorz Szymanek. Wśród wspólnie wykonanych znalazły się utwory w sposób następujący w literaturze fachowej opisane:

1. "Wśród podobnych sobie rangą pieśni wyróżnia się taneczną melodią – opartą na starym ludowym utworze z Podlasia oraz bezpretensjonalnym tekstem, którego pierwsze słowa: Jeszcze Polska nie zginęła były częstokroć ostatnimi słowami tych, którzy umierali za Ojczyznę. Po raz pierwszy zaśpiewano ją w lipcu 1797r., a od 1927r. jest naszym hymnem państwowym. "– „Mazurek Dąbrowskiego”.

Zaśpiewaniem hymnu o godz. 11.11. włączyliśmy się w ogólnopolską akcję: „Rekord dla Niepodległej” zorganizowaną Ministerstwo Edukacji Narodowej.

2. "Utwór powstał w czasie kilkudniowego marszu I Kompanii Kadrowej, w dniach 6–12 sierpnia 1914 roku. Jeden z żołnierzy kompanii Tadeusz Ostrowski ułożył nowy tekst do ludowej piosenki:  „Siwa gąska, siwa, po Dunaju pływa." - „Pierwsza Kadrowa".

3. "To pieśń, która powstała niejako w odpowiedzi na wysyp popularności pieśni o ułanach. Trwają spory o jej autora czy autorów, warto jednak podkreślić, że chociaż powstała w latach 1914-1918 ogromną popularnością cieszyła się w czasie II wojny światowej." – „Piechota".

4."Zdaniem Józefa Piłsudskiego to: najdumniejsza pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła. W latach powojennych uważana była przez żołnierzy Marszałka niemal za hymn państwowy." - „Legiony”, czyli „My, Pierwsza Brygada”.

"Koncert dla Niepodległej" był elementem projektu „Godność, wolność, niepodległość”.

„Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.”

 

 

Z. Adrjański  "Złota księga pieśni polskich"

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, D. Ludwiczuk

"Barwy narodowe"

Tylko kilka razy w roku gościmy u siebie dzieci z przedszkola.

Tym większa była nasza radość, gdy 9 listopada pojawiły się w "dużej szkole". Dzieci przygotowane przez Renatę Głuchowską w pełnym uroku tańcu z szarfami zaprezentowały nasze barwy narodowe w nowej odsłonie.
Występ sześciolatków był jednym z elementów "Koncertu dla Niepodległej ", który zaistniał w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nadania szkole sztandaru.
Koncert był ostatnim wydarzeniem projektu „Godność, wolność, niepodległość” przygotowanego przez Ministra Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”.

„Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej 
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.”

 

 

  

A.Z.Z.
fot. M. Wielogórska, D. Ludwiczuk

Strona 1 z 14